Raqqan Dresden-tyyppisen tuhoamisen jälkeen Yhdysvaltan ilmavoimat siirsi Raqqasta lentokuljetuksin Deir al-Zourin maakuntaan noin tuhat ISIS-terroristia taistelemaan Syyrian hallituksen armeijaa ja Venäjän joukkoja vastaan
USA siirsi tuhat ISIS-taistelijaa Raqqasta muualle
minulla-ei-muuta
6188
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ISIS, Al Qaeda ja kaikki jihadistissolut Afganistanissa, Syyriassa ja Irakissa ovat USA:n tiedustelupalvelujen ja Israelin Mossadin luomuksia. Eikö tollot ala tätä vähitellen tajumaan?
Valtamedia ei tästä kerro mitään sillä jos se paljastaisi suuri amerikkalais-israelilainen valhe ISIS:stä ja "sitä vastaan taistelemisesta" lysähtäisi kasaan. Toisaalta miksi tämä edes kiinnostaa joitain tyhmiä persuja.
Nuo terroristit tullaan tappamaan joka tapauksessa Deir al-Zourissa. Sen jälkeen USA voi siirtää nämä kuolleet sankarinta vaikka Arlingtonin hautuumaalle.
valehtelet
Totta se on. Eikä se ole ensimmäinen kerta. Jo Mosulista luopumisen eräs syy oli siinä kun ISIS:n päämajakaupunki Itä-Aleppossa siirtyi Syyrian hallituksen haltuun. Sen jälkeen Mosulista USA laski ISIS-terroristeja Syyrian puolelle.
Nyt sota lähestyy loppuaan ja USA ja Israel kärsivät tappion.
USA on roistovaltio. Terrorismia tukeva roistovaltio.