Legendaarinen Inva500 kilpailu ajetaan tänä-iltana

Varissuon katuradalla Turussa. Kilpailuun voi osallistua invamopolla, sähköpyörätuolilla tai muulla liikuntarajoitteisten käyttämällä apuvälineellä. Kilpailussa ajetaan 500 kertaa Varissuon liikekeskuksen ympäri. Ennakkosuosikkina pidetään Varissuon omaa kasvattia, Penetrators Teamin DarkFearia, vaikkakin kilpailusta odotetaan varsin tiukkaa vääntöä. Asiantuntijamme Mika Salo kommentoi ennakkotunnelmia seuraavasti.

-Niin siis ilman muutahan siitä tulee pirun kova kisa. Siellä on pirun kovia nimiä... DarkFear, Kubica, Tähti, Hyysalo yms. Mut kyllä mä sanoisin että Darkkis tän kisan vie. Sen tiimissä on kuitenkin niin älyttömän kovaa osaamista. Nehän on rakentaneet Suomen ekan keulivan Silveradon, ajaneet MotoGP:ssä jne. niin eiköhän yks sähköpyörätuoli ole aika helppo nakki sen rinnalla.

Insinööri Ossi Oikarinen yhtyy Salon mielipiteeseen, mutta muistuttaa myös aerodynamiikan ja luotettavuuden tärkeydestä.

-DarkFearia mäkin pidän ennakkosuosikkina, ja sillähän on olemassa sellanen etu puolellaan, että Sasi-kranssi on aerodynamiikan kannalta hyvä juttu. Pitkä hulmuava tukka toimisi ikään kuin jarruna lisääntyneen ilmavastuksen takia. Ja toivottavasti Penetratorsin pojat eivät ole ahnehtineet liikaa suorituskykyä luotettavuuden kustannuksella. Siinä voi esim. Raunistulan hidas kulkija kävellä helppoon voittoon jos äärimmilleen viritetyt pyörätuolit ja invamopot hajoilee.

Tohtori Kim Inkinen povaa tiukkaa kisaa ja mainitsee lääkityksen vaikutuksen suoritukseen.

-Käsittääkseni DarkFear syö finasteridiä, joka voi antaa tietynlaista buustia suoritukseen. Sitähän ei ole luokiteltu doping-aineeksi, eli ihan julkisesti hän voi kyseistä lääkettä nauttia ennen kisaa.

Kisa alkaa 19:00 Suomen aikaa ja sitä voi seurata C-Moren kanavalta suorana.
33558
16Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Mitä voittaja(t) saa palkinnoksi?

1Äänestä
  • Voittaja saa palkinnoksi 1 hengen vapaalipun ruotsinlaivalle sekä 50 ilmaista edestakaista invataksimatkaa.

    Kakkonen saa Fiskarsin halkaisukirveen

    Kolmas saa ison Rob Halford aiheisen julisteen sekä tyhjän suolakurkkupurkin tuhkakupiksi.

    Tunnelma alueella on huikea, 10 minuutin kuluttua lähtövalot sammuvat...

    3Äänestä

Saako lakaisukoneella osallistua? Turun Ruskean Talon talkkarineuvosto olisi kiinnostunut lähtemään kisaan mukaan. Takuulla isänmaallisia, plösönaamaisia vanhapoikia olisi siis luvassa silmäniloksi.

2Äänestä

Ruutulippu heilahti hetki sitten ja kärkikolmikko oli seuraava:

1. Robert Kubica
2. Stephen Hawking
3. DarkFear

Kubica ajoi voittoon hieman alitehoisella Honda-invamopollla, mutta paikkasi sen puutteita ranteillaan. Hawking puolestaan oli laskelmoinut renkaidenvaihdot yms. taktiikat juuri nappiin ja nappasi kakkossijan. DarkFear sen sijaan ajoi todennäköisesti kisan nopeimmalla pyörätuolilla ja johti kisaa pitkään, mutta hieman yllättäen hän oli laittanut päähänsä peruukin, joka sitten irtosi viimassa ja takertui vetäviin pyöriin. Tämän takia hän joutui tekemään ylimääräisen varikkostopin ja miehistöllä kesti hetken irroittaa peruukkia pyörätuolin taka-akselistosta. Tämä pieni virhe kenties maksoi voiton kotiyleisön edessä ajaneelle 37-vuotiaalle konkarille.

4Äänestä

Joku taitaa trollata ja oikein huolella.

DarkFear nimittäin ei ole mikään invalidi, sillä olen nähnyt hänet useammankin kerran muutama vuosi sitten kun hän vielä asui Turussa. Eikä mun käsittääkseni Penetrators MC:n tiimissä aja kukaan muu kuin Bicky Jr MotoGP sarjassa. Ja sekin on nyt katkolla itse Bicky Royal miehen aiheuttamien epäselvyyksien vuoksi.

Mutta joo ei muuta kun onnittelut Kubicalle mikäli tällanen kisa tosiaan on pidetty ja hän on sen voittanut.

3Äänestä
  • Niin aika ala-arvoista, että tämän keskustelun aloittanut viitsii vitsailla invalideista.

    En edes asu enää Turussa, enkä ole tänään siellä edes ollut. Eikä Penetrators MC:n miehilläkään ole mitään inva-tallia, vaan ainoastaan tämä heidän MotoGP-tallinsa.

    Oletko Make muuten ajatellut koskaan, että jos perusteisitte Bickyn kanssa Penetrators MC:lle oman jenkkifutis-joukkueen?

    Ajattelin kun teillä olisi jo omasta takaa isoja lihaksikkaita jyystärikarjuja, niin sopisitte hyvin tonne jenkkifutis-kentille:)

    Jos laittaisitte joukkueen pystyyn vaikka nimellä Turku tai Varissuo Penetrators:)))))))))))))))))))))))

    Voisitte ensin aloittaa jostain alasarjoista ja nousta sitten vähitellen vaikka divaritasolle ja aina ihan tone suomalaiseen pääsarjatasolle, eli Vaahteraliigaan asti. Joukkueen logona teillä voisi olla tietenkin teidän kerhon penis-logo:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    Sitten kun hankkisitte vielä oikein vahvistuksia Amerikasta asti, niin menestys olisi taattu ja saisitte varmasti paljon naispuolisia faneja katsomoihin, niin koti- kun vieraspeleissäkin:))))))))))))))))))))

    Joukkueen harjoituksissa voisitte tehdä aina erityisesti niitä penislihas-treenejä:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))


    https://www.google.fi/search?biw=1102&bih=564&tbm=isch&sa=1&q=dallas cowboys&oq=dallas cow&gs_l=psy-ab.1.0.0i67k1j0l2j0i30k1l7.29211.32421.0.33952.10.8.0.0.0.0.478.2445.2-6j1j1.8.0....0...1.1.64.psy-ab..2.8.2432....0.dy9TNqGzilo#imgrc=wBQYNC3LCjv-0M:

    2Äänestä

Tarina olisi ollut uskottava jos mukana olisi ollut Michael Schumacher tai Nici Lauda, mutta Pirlo tukan omistava kaveri istuu ihan visusti jossain bubissa ja tuijottaa Mestareiden-liigaa. Intohimoinen penkkiurheilija pulittaa harrastuksestaan pitkän pennin, jos hän haluaa seurata kattavasti esimerkiksi kahta lajia, invavormuloita ja futista. Tähän kun lisää vielä juomat, niin sanoisi aloittaja olevan "trolli".

2Äänestä
  • Joo itse olin illalla juurikin laittamassa veikkausrivejä tämän illan futispeleistä. Sain onneksi vakiossa ainakin ton minivakion oikein, nyt täytyy vielä odotella yön Brasilian liigan lopputuloksia.

    Tuli jo jokin aika sitten mieleen vakio-veikkauksesta, että olisi hyvä, jos Penetrators MC:n miehet ottaisivat yhteyttä Veikkaukseen ja järjestäisivät sinne pelattavaksi Vakioon Penis-nostokilpailut:)))))))))))))))))))))))))))))))))

    Tämä Vakio olisi tietenkin nimellä Penis-vakio:))))))))))))))))))))))))))))))))

    1Äänestä

  • dark-signs kirjoitti:

    Joo itse olin illalla juurikin laittamassa veikkausrivejä tämän illan futispeleistä. Sain onneksi vakiossa ainakin ton minivakion oikein, nyt täytyy vielä odotella yön Brasilian liigan lopputuloksia.

    Tuli jo jokin aika sitten mieleen vakio-veikkauksesta, että olisi hyvä, jos Penetrators MC:n miehet ottaisivat yhteyttä Veikkaukseen ja järjestäisivät sinne pelattavaksi Vakioon Penis-nostokilpailut:)))))))))))))))))))))))))))))))))

    Tämä Vakio olisi tietenkin nimellä Penis-vakio:))))))))))))))))))))))))))))))))

    Kepulaiset leikkaisivat kuitenkin puolet voitoista ja määräisivät pidettäväksi terskaperuukkia kisoissa.

    1Äänestä

  • modelli kirjoitti:

    Kepulaiset leikkaisivat kuitenkin puolet voitoista ja määräisivät pidettäväksi terskaperuukkia kisoissa.

    Niin varmasti tekisivät. Ehkä Veikkaus ei kuitenkaan suostuisi tekemään yhteistyötä noiden liivijengien kanssa:))))))))))))))))))))

    Noista Penis-vakioista Penetrators MC:n miehet voisivat kääriä helposti kovia voittoja, jos he järjestäisivät siellä organisoidusti sopupelejä. Kukaan ei kuitenkaan uskaltaisi kertoa niistä poliisille, kun eivät haluaisi varmasti joutua liivijengiläisten kohtaamaksi:))))))))))))))))))))))))

    1Äänestä

  • dark-signs kirjoitti:

    Niin varmasti tekisivät. Ehkä Veikkaus ei kuitenkaan suostuisi tekemään yhteistyötä noiden liivijengien kanssa:))))))))))))))))))))

    Noista Penis-vakioista Penetrators MC:n miehet voisivat kääriä helposti kovia voittoja, jos he järjestäisivät siellä organisoidusti sopupelejä. Kukaan ei kuitenkaan uskaltaisi kertoa niistä poliisille, kun eivät haluaisi varmasti joutua liivijengiläisten kohtaamaksi:))))))))))))))))))))))))

    Mitäs se nappakalju täällä vaahtoaa?

    Äänestä

  • Khhhg kirjoitti:

    Mitäs se nappakalju täällä vaahtoaa?

    Eikö persujunttikaverit antaeet sulle lupaa niiden fina-tablettien syömiseen?? Vai oliko se ihan sun oma junttipäätös olla syömättä tollaisia europpalaishenkisiä tabletteja??

    1Äänestä

  • dark-signs kirjoitti:

    Eikö persujunttikaverit antaeet sulle lupaa niiden fina-tablettien syömiseen?? Vai oliko se ihan sun oma junttipäätös olla syömättä tollaisia europpalaishenkisiä tabletteja??

    Mulla on oikein kihara ja vahva tukka joten ei ole tarvetta millekään paskapillereille mikä vie erektion ja kasvattaa tissitkin.
    Vaan oletko sä harkinnut uimarin uraa koskaan? Sun päässä kun on sekin uimalakki integroituna :))))))

    1Äänestä

Finasteridi on kylläkin doping-aine!

1Äänestä

On se Kubica vaan kova! :) Toivottavasti syrjäyttää Strollin tai Sirotkinin

1Äänestä

Diskaan ne kisat, kun en saanutkaan sportmalli rollaattoria

1Äänestä

Onko tänä vuonna luvassa katuajoja?

1Äänestä

Periksen varhaisempaa trollausta ennen lihava-Maken "osallistumista" Indy500-kisaan :)))))))))))))

1Äänestä
  • Läski-make voisi nippanappa mahtua periksen museovitoon, jos olisi todellinen henkilö :D

    1Äänestä

  • Tää on kyllä yhtä bullshittiä koko ketju. Paljon oiottavaa...

    En mä ainakaan viime syksynä kuullut mitään tällaisesta tapahtumasta. Jos tällanen olis järjestetty niin kaipa siitä oltaisiin mainostettu Vakkella tai ainakin jotain tornihuhuja olis liikkunut.

    Eikä mun tietääkseni peris liity tähän aiheeseen mitenkään eikä 11 vuotta vanhaa autoa saa museorekisteriin. Se vaatii sen että ajoneuvo on 30 vuotta vanha.

    Ja miksi toi mun osallistuminen Indy500-kisaan on merkitty lainausmerkeillä? Ajoin viime toukokuussa kyseisessä kisassa numerolla 69 ja autossani oli tottakai tunnettu tatuoitu kalu -logo :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) Vähän jäi kaivelemaan että olisko sitä pystynyt parempaan kuin neljänneksi, jos olisin hiukan hoikempi :/

    4Äänestä

  • paksuniska-make kirjoitti:

    Tää on kyllä yhtä bullshittiä koko ketju. Paljon oiottavaa...

    En mä ainakaan viime syksynä kuullut mitään tällaisesta tapahtumasta. Jos tällanen olis järjestetty niin kaipa siitä oltaisiin mainostettu Vakkella tai ainakin jotain tornihuhuja olis liikkunut.

    Eikä mun tietääkseni peris liity tähän aiheeseen mitenkään eikä 11 vuotta vanhaa autoa saa museorekisteriin. Se vaatii sen että ajoneuvo on 30 vuotta vanha.

    Ja miksi toi mun osallistuminen Indy500-kisaan on merkitty lainausmerkeillä? Ajoin viime toukokuussa kyseisessä kisassa numerolla 69 ja autossani oli tottakai tunnettu tatuoitu kalu -logo :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) Vähän jäi kaivelemaan että olisko sitä pystynyt parempaan kuin neljänneksi, jos olisin hiukan hoikempi :/

    Voi peris, sulla taitaa taas olla niitä läpilyöviä psykoottisia oireita :/

    1Äänestä

  • Iuunmurskaaja-kake kirjoitti:

    Voi peris, sulla taitaa taas olla niitä läpilyöviä psykoottisia oireita :/

    Ei peris liity tähän yhtään mitenkään, sillä tuskinpa hänellä on aikaa tai mielenkiintoa pyörittää mitään trollihahmoja tai keksiä mitään tällaisia ala-arvoisia tarinoita missä pilkataan vammaisia.

    3Äänestä

  • bicky_the_kid kirjoitti:

    Ei peris liity tähän yhtään mitenkään, sillä tuskinpa hänellä on aikaa tai mielenkiintoa pyörittää mitään trollihahmoja tai keksiä mitään tällaisia ala-arvoisia tarinoita missä pilkataan vammaisia.

    aiotko peris laittaa Vitoon mikropenis-logon?:)))))))))))))))))

    2Äänestä

  • Sarita_ja_Eki kirjoitti:

    aiotko peris laittaa Vitoon mikropenis-logon?:)))))))))))))))))

    Enpä ajatellut laittaa kun itsellä ei ole mitään mikropenistä.

    En muuten ymmärrä miksi tästä mun vm.2007 Vitosta tuli yhtäkkiä tällanen vitsin aihe palstalla. Kun kyseessähän on kuitenkin käytännöllisistä syistä ostettu siistikuntoinen hyötyajoneuvo eikä mikään teinibemari. Ei edes mun aiemmasta autosta, 24-vuotiaasta henkilöauto-Mersusta piruiltu näin paljoa, vaikka sen nimenomaan ymmärtäisin että sitä oltaisiin naureskeltu tyyliin "mikä säkin luulet olevasi, luuletko että tollanen vanha mersu on muka hienokin... blaa blaa…"

    Ettei vain näitä palstan hc-ätmejä ottaisi päähän se että joku menee elämässä eteenpäin, sen sijaan että viettäisi tuntikausia päivässä palstalla jauhamassa jotain incel-juttuja. Ottaahan se varmasti päähän kun ne pakastepizzat ja energiajuomat pitää käydä hakemassa bussilla heinäkuun helteillä ja marraskuun loskasateessa. Tough luck :))))))))))))))

    2Äänestä

  • Katos vaan niinpä onkin :)))))))))))))))))) Ei tule pahemmin tatuoinnit-palstaa luettua, mutta jännää että Bicky Royalin maine on kantautunut sinnekin :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    2Äänestä

  • peris234 kirjoitti:

    Katos vaan niinpä onkin :)))))))))))))))))) Ei tule pahemmin tatuoinnit-palstaa luettua, mutta jännää että Bicky Royalin maine on kantautunut sinnekin :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    En ole itsekään tota Tatuointi-palstaa seurannut, vaikka olenkin tatuoinneista kiinnostunut. Löysin keskustelun ihan sattumalta, kun etsin ajan kuluksi googlesta tietoa sanalla "tatuoitukaluinen penetraattori":))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    Näköjään sitten Suomityttö24v kirjoitellut myös tollakin palstalla, mutta hyvähän se vaan on, kun on sitä asiallista ja hyvätasoista keskustelua:)))))))))))))))))))))))))))))))))))

    1Äänestä

  • peris234 kirjoitti:

    Enpä ajatellut laittaa kun itsellä ei ole mitään mikropenistä.

    En muuten ymmärrä miksi tästä mun vm.2007 Vitosta tuli yhtäkkiä tällanen vitsin aihe palstalla. Kun kyseessähän on kuitenkin käytännöllisistä syistä ostettu siistikuntoinen hyötyajoneuvo eikä mikään teinibemari. Ei edes mun aiemmasta autosta, 24-vuotiaasta henkilöauto-Mersusta piruiltu näin paljoa, vaikka sen nimenomaan ymmärtäisin että sitä oltaisiin naureskeltu tyyliin "mikä säkin luulet olevasi, luuletko että tollanen vanha mersu on muka hienokin... blaa blaa…"

    Ettei vain näitä palstan hc-ätmejä ottaisi päähän se että joku menee elämässä eteenpäin, sen sijaan että viettäisi tuntikausia päivässä palstalla jauhamassa jotain incel-juttuja. Ottaahan se varmasti päähän kun ne pakastepizzat ja energiajuomat pitää käydä hakemassa bussilla heinäkuun helteillä ja marraskuun loskasateessa. Tough luck :))))))))))))))

    Ei kukaan käytä palstalla aikaa niin paljon kuin sulla menee bicky-timppa-satuiluun :D

    Äänestä

  • peris234 kirjoitti:

    Enpä ajatellut laittaa kun itsellä ei ole mitään mikropenistä.

    En muuten ymmärrä miksi tästä mun vm.2007 Vitosta tuli yhtäkkiä tällanen vitsin aihe palstalla. Kun kyseessähän on kuitenkin käytännöllisistä syistä ostettu siistikuntoinen hyötyajoneuvo eikä mikään teinibemari. Ei edes mun aiemmasta autosta, 24-vuotiaasta henkilöauto-Mersusta piruiltu näin paljoa, vaikka sen nimenomaan ymmärtäisin että sitä oltaisiin naureskeltu tyyliin "mikä säkin luulet olevasi, luuletko että tollanen vanha mersu on muka hienokin... blaa blaa…"

    Ettei vain näitä palstan hc-ätmejä ottaisi päähän se että joku menee elämässä eteenpäin, sen sijaan että viettäisi tuntikausia päivässä palstalla jauhamassa jotain incel-juttuja. Ottaahan se varmasti päähän kun ne pakastepizzat ja energiajuomat pitää käydä hakemassa bussilla heinäkuun helteillä ja marraskuun loskasateessa. Tough luck :))))))))))))))

    Onhan tollainen Vito varmasti sulle ihan kätevä, kun saat kuljetettua myös siinä kaikkia isompia tavaroita, työkoneita yms. Vaikka Pääskyvuoren miesten mielestä se Toyota Hiace olisi ollut varmasti parempi ja luotettavampi auto siihen tarkoitukseen:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    Eipä näillä palstan ätmeillä olisi varman rahaa ostaa edes jotain muutaman sadan euron vanhaa auton romua, kun monetkaan eivät ole viitsineet töissä käydä sen oman naisettomuutensa takia, kun pelkäävät sitä, että heidän maksamat verorahat menevät vaan feministien käyttöön, eikä se työssä käynti heille sitä naista kuitenkaan edes toisi:))))))))))))))))))))))))

    Onhan se hyvä ja kalliimpi auto aina mukava ns. statuksen nostattaja, joita me työssä käyvät vakaavaraiset sinkkumiehet voidaan hyvin ostella, kun se ei meillä muutamasta satasesta tai edes muutamasta tonnista ole kiinni. Mutta kannattaisi tosiaan oikeasti niiden kateellisten ätmien alkaa myös töitä tekemään ja varallisuutta kartuttamaan, vaikka se työ ja raha ei sitä naista heille toisikaan.

    Voihan sitä silti ostella kaikenlaista ja nauttia elämästä sinkkunakin, sillä eipä se sinkkuus ole mikään este sille, etteikö sitä vois elää onnellista ja mukavaa elämää.

    2Äänestä

  • UIhndlemg kirjoitti:

    Ei kukaan käytä palstalla aikaa niin paljon kuin sulla menee bicky-timppa-satuiluun :D

    Eihän Bicky ja Timppa ole tänään palstalle edes kirjoittaneet, eikä Peris niistä mitään täällä satuile, sillä ne ovat Bickyn ja Timpan itsensä kirjoittamia juttuja.

    Timppa on siellä ollut päivän töissä insinööritoimistolla ja on varmaan parhaillaan matkalla Prisman kautta kotia:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    Bicky Royal-mies todennäköisesti on ajamassa taksia jollain JyysTaxin kolmesta taksista, olisikohan Cadillac Escaladen tai Kasipätkä-Volvon ratissa vai ajamassa invakuljetuksia GMC-pakulla:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    2Äänestä

  • dark-signs kirjoitti:

    Onhan tollainen Vito varmasti sulle ihan kätevä, kun saat kuljetettua myös siinä kaikkia isompia tavaroita, työkoneita yms. Vaikka Pääskyvuoren miesten mielestä se Toyota Hiace olisi ollut varmasti parempi ja luotettavampi auto siihen tarkoitukseen:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    Eipä näillä palstan ätmeillä olisi varman rahaa ostaa edes jotain muutaman sadan euron vanhaa auton romua, kun monetkaan eivät ole viitsineet töissä käydä sen oman naisettomuutensa takia, kun pelkäävät sitä, että heidän maksamat verorahat menevät vaan feministien käyttöön, eikä se työssä käynti heille sitä naista kuitenkaan edes toisi:))))))))))))))))))))))))

    Onhan se hyvä ja kalliimpi auto aina mukava ns. statuksen nostattaja, joita me työssä käyvät vakaavaraiset sinkkumiehet voidaan hyvin ostella, kun se ei meillä muutamasta satasesta tai edes muutamasta tonnista ole kiinni. Mutta kannattaisi tosiaan oikeasti niiden kateellisten ätmien alkaa myös töitä tekemään ja varallisuutta kartuttamaan, vaikka se työ ja raha ei sitä naista heille toisikaan.

    Voihan sitä silti ostella kaikenlaista ja nauttia elämästä sinkkunakin, sillä eipä se sinkkuus ole mikään este sille, etteikö sitä vois elää onnellista ja mukavaa elämää.

    Jep onhan tuo kätevä auto työjuttujen kannalta ja omakotitaloasujan näkökulmasta ja yllättävänkin hyvä ja henkilöautomainen ajettava. Ja ainahan se siistikuntoinen tän vuosituhannen Vito antaa firmastakin hyvän ja luotettavan kuvan verrattuna johonkin vanhaan reuhkaan tai liian brassailevaan autoon.

    Niin mikäs tässä ollessa nuori sinkkumies kenellä on lompakko kunnossa. Saa tehdä päätökset hankinnoista ilman nalkutuksia eikä tarvitse tehdä kompromisseja. Pätee muihinkin juttuihin kuin autoon. Voi ostaa kaupasta vaikkapa tuoretta kalaa joidenkin X-tra nakkien sijasta, tai jos pitää ostaa vaikkapa uusi puhelin tai telkkari niin ei tarvitse tarttua "osta nyt, maksa tammikuussa" tarjoukseen :)

    2Äänestä

  • dark-signs kirjoitti:

    Eihän Bicky ja Timppa ole tänään palstalle edes kirjoittaneet, eikä Peris niistä mitään täällä satuile, sillä ne ovat Bickyn ja Timpan itsensä kirjoittamia juttuja.

    Timppa on siellä ollut päivän töissä insinööritoimistolla ja on varmaan parhaillaan matkalla Prisman kautta kotia:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    Bicky Royal-mies todennäköisesti on ajamassa taksia jollain JyysTaxin kolmesta taksista, olisikohan Cadillac Escaladen tai Kasipätkä-Volvon ratissa vai ajamassa invakuljetuksia GMC-pakulla:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    Huomio kalju ätmi Jonas, muuta pysyvästi sinne tatska-palstalle:))))))))))))))))))))))))))))))))))

    Äänestä

  • jessica.näätä kirjoitti:

    Huomio kalju ätmi Jonas, muuta pysyvästi sinne tatska-palstalle:))))))))))))))))))))))))))))))))))

    Joten lisäksi täällä on toinen kalju höntti, DarkFear nimittäin.

    Ajettiinko tällaista kisaa muuten tänä vuonna? :D

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joten lisäksi täällä on toinen kalju höntti, DarkFear nimittäin.

    Ajettiinko tällaista kisaa muuten tänä vuonna? :D

    Jonten

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Inva500 kirjoitti:

Varissuon katuradalla Turussa. Kilpailuun voi osallistua invamopolla, sähköpyörätuolilla tai muulla liikuntarajoitteisten käyttämällä apuvälineellä. Kilpailussa ajetaan 500 kertaa Varissuon liikekeskuksen ympäri. Ennakkosuosikkina pidetään Varissuon omaa kasvattia, Penetrators Teamin DarkFearia, vaikkakin kilpailusta odotetaan varsin tiukkaa vääntöä. Asiantuntijamme Mika Salo kommentoi ennakkotunnelmia seuraavasti.

-Niin siis ilman muutahan siitä tulee pirun kova kisa. Siellä on pirun kovia nimiä... DarkFear, Kubica, Tähti, Hyysalo yms. Mut kyllä mä sanoisin että Darkkis tän kisan vie. Sen tiimissä on kuitenkin niin älyttömän kovaa osaamista. Nehän on rakentaneet Suomen ekan keulivan Silveradon, ajaneet MotoGP:ssä jne. niin eiköhän yks sähköpyörätuoli ole aika helppo nakki sen rinnalla.

Insinööri Ossi Oikarinen yhtyy Salon mielipiteeseen, mutta muistuttaa myös aerodynamiikan ja luotettavuuden tärkeydestä.

-DarkFearia mäkin pidän ennakkosuosikkina, ja sillähän on olemassa sellanen etu puolellaan, että Sasi-kranssi on aerodynamiikan kannalta hyvä juttu. Pitkä hulmuava tukka toimisi ikään kuin jarruna lisääntyneen ilmavastuksen takia. Ja toivottavasti Penetratorsin pojat eivät ole ahnehtineet liikaa suorituskykyä luotettavuuden kustannuksella. Siinä voi esim. Raunistulan hidas kulkija kävellä helppoon voittoon jos äärimmilleen viritetyt pyörätuolit ja invamopot hajoilee.

Tohtori Kim Inkinen povaa tiukkaa kisaa ja mainitsee lääkityksen vaikutuksen suoritukseen.

-Käsittääkseni DarkFear syö finasteridiä, joka voi antaa tietynlaista buustia suoritukseen. Sitähän ei ole luokiteltu doping-aineeksi, eli ihan julkisesti hän voi kyseistä lääkettä nauttia ennen kisaa.

Kisa alkaa 19:00 Suomen aikaa ja sitä voi seurata C-Moren kanavalta suorana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu