Toimistotekniikkaa

Kuinkahan monen toimistotyöntekijän verenpaine on tänään noussut, kun toimistoon tulee uusi tietotekninen laite. Pomo tuo uuden laitteen,käyttöön opastuksesta ei ole tietoakaan. Omalla työpaikalla on tapeltu uuden kopiokoneen kanssa. En saanut laitetta toimimaan. Tietenkin se joka osaa käyttää on poissa töistä. Ei olisi iso homma tehdä yksinkertaiset ohjeet tekstinkäsittelyohjelmalla muita varten. Tänään asioin toimistossa. Tuttu työntekijä kysyi neuvoa tulostimen käyttöön. Todennäköisesti syy on se, että kun Tietokoneeseen vaihdetaan tulostin, on asennettava kyseisen tulostimen ajuri eikä sitä todennköisesti oltu tehty.
6262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tulostimen/kopiokoneen/skannerin/monitoimilaitteen ym. käyttö ja asentaminen on yleissivistystä ja jokaisen työelämässä olevan tulee pystyä vaikka asentamaan uusi verkkotulostin tai tavallinen tulostin sekä sen ajurit. Jos näin perusasiaa ei yksikään työmaalla hanskaa, niin melkoinen alisuorittajien kerho lienee kyseessä!

Äänestä

Eli kerrot täällä julkisesti, että et osaa ajatella omilla aivoillasi.

Kuten edellinen vastasi, niin tuollaisten peruslaitteiden käyttö ei paljoa vaadi, ja kuuluu ihan normaaleihin taitoihin.

Äänestä

Älä välitä noista edellisistä vastaajista.
Pomon tulee tietenkin antaa käyttökoulutus uusiin laitteisiin --olipa kyseessä mikä tahansa vimpain-- ja ilman sitä laitteeseen ei saa koskea, koska jos se menee rikki ja tulee kallis korjaus niin syy on käyttäjän, joka ei ole saanut koulutusta.
Toiseksi yhdenkään toimistotyöntekijän ei kuulu osata laitteen huoltoa, asentamista tai päivittämistä; sitä varten on joko ulkopuolinen laitteesta vastaava taho tai talon sisäinen tietotekniikan vastuuhenkilö. Jos toimistotyöntekijän pitää osata tehdä tietoteknisiä toimenpiteitä, niin tällöin henkilö tekee kahden ihmisen työtä ja ansaitsee reilun palkankorotuksen.

Äänestä
  • Kyllähän varsinkin toimistoalan firmassa luulisi olevan jonkinlaisen IT / mikrotukihenkilön jolle kuuluisi ainakin laitteiden kunnossapito ja ylläpito.
    En tosin ole varma onko uuden tulostimen asennus mikrotuen homma vai pitäisikö se kuulua toimistotyöntekijän ammattitaitoon. Näitähän asentelee jokainen kotonakin omin päin.

    Tuo että jokaiseen laitteeseen pitäisi saada käyttökoulutus, kuulostaa enemmän teollisuuspuolen hommilta. Sillä puolella asialla on oikeasti merkitystä työturvallisuuden kannalta, teollisuuskoneet voivat olla hengenvaarallisia jos ei tiedä tarkkaan mitä tekee. Meidänkin tehtaalla on sattunut vakavia tapaturmia, onneksi kukaan ei ole kuollut.
    Teollisuustyön vaarallisuuteen ja raskauteen sekä epämiellyttäviin olosuhteisiin nähden palkkaus on täysin ala-arvoista.
    Älkää uskoko noita teollisuuden edustajien mainospuheita että teollisuustyö ei "enää tänä päivänä" ole muka raskasta ja likaista, se on ihan täyttä paskapuhetta!

    Äänestä

Kiitos palautteesta. Laiteen käyttö sujuu jo niin hyvin, että työ sujuu. Vieläkään en osaa ottaa kaksipuolisia kopioita uudella laiteella, mutta se ei haittaa.

Äänestä

Tämä on jo vanha viestiketju, mutta kyllä pomoissa on niin paljon eroa!
Meillä on käytössä työajanseurantaohjelma, missä olen itse pääkäyttäjä ja käyttöni on erilaista kuin muilla. Pomo sanoi, ettei minun tarvitse osallistua työntekijöiden koulutukseen sen käytössä, itse hän oli paikalla. Mutta mutta, pomo ei osaakaan käyttää tätä ohjelmaa koulutuksesta huolimatta, joten minä yritän opastaa työntekijöitä vajavaisilla taidoillani.
Moni muukin asia on opeteltava itse, pomosta ei juurikaan ole apua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Arkipyöräilyä kirjoitti:

Kuinkahan monen toimistotyöntekijän verenpaine on tänään noussut, kun toimistoon tulee uusi tietotekninen laite. Pomo tuo uuden laitteen,käyttöön opastuksesta ei ole tietoakaan. Omalla työpaikalla on tapeltu uuden kopiokoneen kanssa. En saanut laitetta toimimaan. Tietenkin se joka osaa käyttää on poissa töistä. Ei olisi iso homma tehdä yksinkertaiset ohjeet tekstinkäsittelyohjelmalla muita varten. Tänään asioin toimistossa. Tuttu työntekijä kysyi neuvoa tulostimen käyttöön. Todennäköisesti syy on se, että kun Tietokoneeseen vaihdetaan tulostin, on asennettava kyseisen tulostimen ajuri eikä sitä todennköisesti oltu tehty.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu