Toimistotekniikkaa

Arkipyöräilyä

Kuinkahan monen toimistotyöntekijän verenpaine on tänään noussut, kun toimistoon tulee uusi tietotekninen laite. Pomo tuo uuden laitteen,käyttöön opastuksesta ei ole tietoakaan. Omalla työpaikalla on tapeltu uuden kopiokoneen kanssa. En saanut laitetta toimimaan. Tietenkin se joka osaa käyttää on poissa töistä. Ei olisi iso homma tehdä yksinkertaiset ohjeet tekstinkäsittelyohjelmalla muita varten. Tänään asioin toimistossa. Tuttu työntekijä kysyi neuvoa tulostimen käyttöön. Todennäköisesti syy on se, että kun Tietokoneeseen vaihdetaan tulostin, on asennettava kyseisen tulostimen ajuri eikä sitä todennköisesti oltu tehty.

6

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UusavuttomuusOsa2

      Tulostimen/kopiokoneen/skannerin/monitoimilaitteen ym. käyttö ja asentaminen on yleissivistystä ja jokaisen työelämässä olevan tulee pystyä vaikka asentamaan uusi verkkotulostin tai tavallinen tulostin sekä sen ajurit. Jos näin perusasiaa ei yksikään työmaalla hanskaa, niin melkoinen alisuorittajien kerho lienee kyseessä!

    • PikkasenAjattelua

      Eli kerrot täällä julkisesti, että et osaa ajatella omilla aivoillasi.

      Kuten edellinen vastasi, niin tuollaisten peruslaitteiden käyttö ei paljoa vaadi, ja kuuluu ihan normaaleihin taitoihin.

    • dtysffdhstgfjgf

      Älä välitä noista edellisistä vastaajista.
      Pomon tulee tietenkin antaa käyttökoulutus uusiin laitteisiin --olipa kyseessä mikä tahansa vimpain-- ja ilman sitä laitteeseen ei saa koskea, koska jos se menee rikki ja tulee kallis korjaus niin syy on käyttäjän, joka ei ole saanut koulutusta.
      Toiseksi yhdenkään toimistotyöntekijän ei kuulu osata laitteen huoltoa, asentamista tai päivittämistä; sitä varten on joko ulkopuolinen laitteesta vastaava taho tai talon sisäinen tietotekniikan vastuuhenkilö. Jos toimistotyöntekijän pitää osata tehdä tietoteknisiä toimenpiteitä, niin tällöin henkilö tekee kahden ihmisen työtä ja ansaitsee reilun palkankorotuksen.

      • kljsdkjfkldkj

        Kyllähän varsinkin toimistoalan firmassa luulisi olevan jonkinlaisen IT / mikrotukihenkilön jolle kuuluisi ainakin laitteiden kunnossapito ja ylläpito.
        En tosin ole varma onko uuden tulostimen asennus mikrotuen homma vai pitäisikö se kuulua toimistotyöntekijän ammattitaitoon. Näitähän asentelee jokainen kotonakin omin päin.

        Tuo että jokaiseen laitteeseen pitäisi saada käyttökoulutus, kuulostaa enemmän teollisuuspuolen hommilta. Sillä puolella asialla on oikeasti merkitystä työturvallisuuden kannalta, teollisuuskoneet voivat olla hengenvaarallisia jos ei tiedä tarkkaan mitä tekee. Meidänkin tehtaalla on sattunut vakavia tapaturmia, onneksi kukaan ei ole kuollut.
        Teollisuustyön vaarallisuuteen ja raskauteen sekä epämiellyttäviin olosuhteisiin nähden palkkaus on täysin ala-arvoista.
        Älkää uskoko noita teollisuuden edustajien mainospuheita että teollisuustyö ei "enää tänä päivänä" ole muka raskasta ja likaista, se on ihan täyttä paskapuhetta!


    • Arkipyöräilyä

      Kiitos palautteesta. Laiteen käyttö sujuu jo niin hyvin, että työ sujuu. Vieläkään en osaa ottaa kaksipuolisia kopioita uudella laiteella, mutta se ei haittaa.

    • Anonyymi

      Tämä on jo vanha viestiketju, mutta kyllä pomoissa on niin paljon eroa!
      Meillä on käytössä työajanseurantaohjelma, missä olen itse pääkäyttäjä ja käyttöni on erilaista kuin muilla. Pomo sanoi, ettei minun tarvitse osallistua työntekijöiden koulutukseen sen käytössä, itse hän oli paikalla. Mutta mutta, pomo ei osaakaan käyttää tätä ohjelmaa koulutuksesta huolimatta, joten minä yritän opastaa työntekijöitä vajavaisilla taidoillani.
      Moni muukin asia on opeteltava itse, pomosta ei juurikaan ole apua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      105
      9423
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4591
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1901
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1620
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1381
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1297
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      917
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      893
    Aihe