Oliko aatami hermafrodiitti?

9

333

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EnsinOliKana

      Hmmm. Jospa Aatami ensin oli jonkinlainen kanan tapainen olento, joka lisääntyi itsekseen, neitseellisesti? Tiputteli munia pitkin Eedenin peltoja, kunnes Jumala hoksasi, että ei tämä kyllä hyvältä näytä. Otetaan käyttöön suunnitelma nro 2.

      Ja Jumala napsautti Aatamilta yhden kylkiluun poikki ja loi tästä dna:sta naisen.

      Tämä kaikkihan lukee Raamatussa! Vaatii vain herranvoitelemaa tulkitsijaa!

      Ei uskota valehtelijoita!
      .

      • Joidenkin okkultistien mukaan ihmiset todellakin tekivät lapsia munimalla ennen: "The first three subraces of the Lemurians reproduced by laying eggs" [1]

        Nykyaikaankin ihmiset oikeastaan lisääntyvät munien avulla, se on vain mikroskooppisessa muodossa nykyään, ja naisten munasarjat on kehon sisällä. Evoluution kautta kun ihmisten kehot alkoi materialisoitumaan hengestä, munat ei enää helposti päässyt ulos kehosta, jonka takia se jäi kehon sisälle ja siitä kehittyi naisen kohtu.

        [1] https://en.wikipedia.org/wiki/Root_race#The_third_root_race_.28Lemurian.29


    • Tässäpä kaunis selitys aiheeseen liityen.

      theJewishWoman/article_cdo/aid/335943/jewish/Chavah-Mother-of-All-Life.htm

    • KTS--

      Aatami oli hermafrodiitti kunnes feminiininen Eeva napsaistiin hänen kyljestään irti eri kehoon.

      Hiffasin tämän jo viisivuotiaana kun ekan kerran tarinan luin.

      • Afrodiite

        No kaikkea sinäkin olet jo viisivuotiaana ymmärtänyt. Tuon ikäisenä minulle alkoi vasta valjeta että on kahdenlaisia ihmisiä. Siihen asti kai kaikki ihmiset olivat mielessäni olleet "hermafrodiitteja".


    • mitenoletko

      Muun sukupuolisuus ja inter-sukupuolisuus ei liene kovin yleistä. Ajatellaampa näin. Aadamin luotuaan jumala huomasi, että jotkin miehet eivät viihtyneet kehossaan, vaan tahtoivat olla naisia ja kun jumala tästä puhui, ei ihmiset kuunnelleet. Tavaksi tuli, että poika, joka viihtyi tytön vaatteissa, raiskattiin teini-iässä, menetti mielenterveytensä ja viihtyi epämääräisessä naisiintuneiden miesten porukoissa. Myöhemmin tuli ihmisiä, jotka ei tienneet, pitäisikö tänään leikkiä miestä, kun hän eilen oli ollut naisten vaatteissa. Nykyaikana miehiä harvoin raiskataan, mutta identiteetin löytyminen voi viedä pitkälle aikuisikään. Varsinkin, jos intersukupuolisuuteen ja homouteen kannustetaan.

    • Ianwanderlust

      Keskustelu on kuin olisi taas Valkeakosken rabbin shabbat kokouksessa.

    • swswswaqaqaq

      Tarina on myyttinen eli ei aivan kirjaimellisesti otettava.Se on symbolinen selitys.

    • Anonyymi

      Ihminen tulee maapallolle luomiskertomuksen viimeisenä päivänä. Samana päivänä kuin muutkin nisäkkäät. Ketään ei tehdä kenestäkään, mutta evoluutio hahmottuu hyvin aikajärjestyksessä.

      Siellä on selvästi sanottu, että suku jatkuu 2 solusta, miehen ja naisen. Siinä ei puhuta mitään homoista, heteroista eikä muunsukupuolisista. Totuus on kerrottu sellaisena kuin se tiedetään tänäkin päivänä; sukusoluja on kahta lajia.
      Me on kuitenkin kehitytty alkeellisista olioista, jotka edustaa molempia sukupuolia yhtä aikaa ja lisääntyy yksin. Siitä voi etsiä selityksen Aatamin jakautumiselle, jos välttämättä haluaa sille järkiselityksen. Parempiakin biologian kirjoja kuin Mooseksen kirjat on toki nykyään saatavilla…

      Aatamin tarina on oma erillinen tarinansa. Ihminen on syntynyt maapallolle jo siinä edellisellä viikolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      107
      730
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      685
    3. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      19
      660
    4. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      629
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      557
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      526
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      525
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      50
      519
    9. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      499
    10. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    Aihe