Pistosuojatut renkaat

ripax

Käytän aina pistosuojattuja renkaita, koska haluan keskittyä pitkiin lenkkeihin rauhassa ilman rengasrikkoja. Vuodessa kertyy lenkkejä 60000-8000km. Yleensä minulla on ollut yksinkertaiset pistosuojat renkaissa, jolloin niillä voi ajella noin 6000km ilman rengasrikkoa, sillä suojaus pehmenee ja teräesine menee suojan läpi hivuttaen. Kerran ostin Marathon tuplapistosuojarenkaat, joilla pystyi ajamaan nastaankin ilman rengasrikkoa! Kyseisiä renkaita ei ole enää myynnissä pyöräliikkeessäni. Tuplapistosuojarenkaiden käyttöikä oli sama suojan menettäessä toimintakykyään seurauksena oli rengasrikko.
Aikaisemmin olin ajanut tavallisilla renkailla vain ilman rengasrikkoa enintään 2000km ja niiden käyttöikä oli lyhyempi keston ollessa vain noin 2500km. Käytättekö pistosuojia? Missä määrin mielestänne ne haittaavat renkaan vierintäherkkyyttä?

6

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • makuasioita5656

      nooh ....käytän crossarissani välillä durano plussia....aiemmin marathon plussaa....sanotaan että ajettavuus ei ole häävi ja varsinkin sateella todella liukkaita.mutta itsekin tykkään ajaa huolettomia kilometrejä varsinkin työmatka ajossa.mutta maantiepyörässäni ajelen kyllä mieluummin muilla kun viimeisen päälle pistosuojatuilla koska ajettavuus ja nopeus kärsii kovasti.pitäisi varmaan kokeilla seuraavaksi contin four seasoneita niitä olen kuullut kehuttavan hyvin rullaaviksi renkaiksi

    • PistosuojiaErillaisia

      Marathon Plus on huippu, kun halutaan loistava kestävyys ja super pistosuojaus.

      Markettien myymät pistosuojatut renkaat on ihan täyttä humpuukia. Täyttä valehtelua.
      Viimme syksynä meni hiekoitus sepelillä viisi kertaa puhki, marketin pistosuojattu rengas.

    • Pistosuojanauhaa

      Kannattaa käyttää pistosuojanauhaa sisä- ja ulkokumin välissä. Ei varmasti puhkea rengas ja ajettavuudessa ei ole mitään eroa. Minulla ainakin loppui rengasrikot kokonaan kun aloin niitä käyttää. Ei maksa paljoa ja helppo laittaa. Saa pyöräliikkeistä.
      Aiemmin olen kyllä onnistunut saamaan hiekoitussepelillä ajellessa puhki pistosuojatun merkkirenkaan. (schwalbe ja continental) Nyt ei enää ole tullut rengasrikkoja.

      • MeneMuualle

        Ihan täyttä valetta tuo kirjoitus. Sinun pistosuojanauha ei estä yhtään mitään, puhumattakaan nastojen päältä ajelemisesta , kuten Marathon Plus kestää.


      • JeesNäinOn

        Kiitos hyvästä videosta ja infosta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      163
      7085
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      37
      3915
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      345
      3393
    4. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      61
      2902
    5. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      85
      2899
    6. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      13
      2376
    7. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1903
    8. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      50
      1852
    9. 15
      1726
    10. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1674
    Aihe