Otsikko
Jeesus ei ollut Jumala
-- Hänhän saoo: "Jumalani, Jumalani, miksi minut hylkäsit?" --
NikkiA
*Mikä kirkkokunta Suomessa kiistää kolminaisuusopin? Aivan, ainoastaan Jehovan todistajat. Moniko Raamatun opettaja maassamme kiistää kolminaisuusopin? Aivan, ei yksikään.
NikkiC
Eihän kyse olekaan siitä mitä jokin kirkkokuntaa kiistää tai ei kiistä. Vaan siitä onko Jeesus Jumala.
NikkiA
Mielestäni on merkittävää, että yksikään kirkkokunta Suomessa ei kiistä kolminaisuusoppia ja Jeesuksen jumaluutta.
NikkiB
Miksi se on niin tärkeää?
NikkiA
Se osoittaa että Jeesuksen jumaluuden kieltäjät ovat lahkolaisia, pieni marginaaliryhmä.
NikkiB
Miksi juuri se osoittaa Jeesuksen Jumaluuden?
Miksi kieltäjiä on pieni marginaaliryhmä?
NikkiA
Raamattu osoittaa kiistatta Jeesuksen jumaluuden. Ja on merkittävää, että yksikään kirkkokunta maassamme ei kiistä Jeesuksen jumaluutta.
NikkiB
Miksi Raamattu osoittaa kiistatta Jeesuksen jumaluuden?
Miten Raamattu osoittaa kiistatta Jeesuksen jumaluuden?
Kuinka Raamattu osoittaa kiistatta Jeesuksen jumaluuden?
Missä Raamattu osoittaa kiistatta Jeesuksen jumaluuden?
Milloin Raamattu osoittaa kiistatta Jeesuksen jumaluuden?
Ketä varten Raamattu osoittaa kiistatta Jeesuksen jumaluuden?
Mitä vaten Raamattu osoittaa kiistatta Jeesuksen jumaluuden?
Miksi se on merkittävää?
Miksi se on niin tärkeää?
NikkiA
Johon minä tässä osoitin Raamatusta (linkki*), että Jeesus on Jumala.
NikkiB
Miksi et vastaa kun sinulta kysytään?
Vai eikö sinulla ole vastausta?
Mikä siis osoittaa Raamatusta kiistatta Jeesuksen Jumaluuden?
Miksi siis juuri se Raamatussa osoittaa Jeesuksen Jumaluuden?
Entä miksi juuri Jeesus on nime omaan kiistatta Jumala?
Miksi Jeesuksen nimen omaan pitää olla kiistatta Jumala?
Entä jos Jos Jeesus ei nimen omaan olekkaan kiistatta Jumala?
Miksi se on merkittävää?
Miksi se on niin tärkeää?
Voisitko olla hyvä ja vastata?
NikkiA
Miksi toistaisin itseäni, laitoin jo linkin aiempaan kommenttiini tästä samasta ketjusta jossa osoitan selvästi Raamatusta Jeesuksen olevan Jumala. En aio kopioida niitä tänne uudestaan.
NikkiB
Miksen minä kyselisi, kun ei ole olemassa yhtään tyhmää kysymystä?
Mutta mikset sinä vastaan, kun sinulta kysytään?
Miksi et anna yhtään vastausta?
Vai eikö sinulla ole vastausta?
Miksi et edes perustele?
NikkiA
Montako kertaa pitää sanoa, että en aio toistaa itseäni. Katso vastaus kysymyksiisi linkistä jonka laitoin ylempänä.
NikkiB
Miksi et vaim voi vastata suoraan ja perustella väitteitäsi?
Miksi et aio toistaa itseäsi ja mitä et aio toistella?
Sitäkö että koska Jeesus on Jumalalinen niin kiistämättä Jeesus on Jumallinen?
Miksi siinä ei ole sitten mitään päätä eikä häntää?
Miksi haliat esitellä pelkän tuulen syömän olkiukon?
Vai tarkoitatko jotain muuta, sillä linkkisi ei toimi?
(Odotellaan vastausta)
Kokemus: Ateistin silmin teistit ovat hassuja
6
62
Vastaukset
- uskonpohjatontyhmyys
Eihän siinä ole uskovan mielestä mitään outoa tai ristiriitaista, että jumala ihmettelee ja kyselee itseltään omaa tahtoaan ja rukoilee jatkuvasti jumalaa eli itseään. Uskovien aivoissa kun on jokin outo vika, joka estää heitä tajuamasta milloin jokin seikka on epälooginen ja itsensä kumoava mahdottomuus. Juuri sen vuoksi he ovatkin uskovia. Eikä uskontojen väitteissä muutenkaan ole mitään järkeä eikä mitään logiikkaa, joten miksi tuossakaan kohdassa pitäisi olla.
Kaikkitietävä kaikkivaltias, joka raamatun satujen mukaan ei selvästikään tiedä mitään, eikä myöskään mahda yhtään mitään millekään asialle, ei edes omien tekojensa seurauksille, on jo sinänsä itsensä täydellisesti kumoava looginen mahdottomuus. Mutta tätähän on uskovan aivoilla täysin ylivoimaista tajuta, koska se edellyttäisi edes alkeellista kykyä loogiseen päättelyyn. - Bebebebe
Niin, ateistin silmin teistit ovat hassuja.
Se johtuu siitä, että ateistit eivät ollenkaan ymmärrä koko asiaa, muuta kuin väärin.
Ateistit eivät ymmärrä mikä on Jumala ja mikä on Jeesus.
Jumala on Sinussa, Jeesus on Sinussa.
Aloita siitä, ja jos pääset sille asteelle, niin sitten voidaan jatkaa keskustelua. Jumalassa olemme kaikki yhtä. Noin käy, kun alunperin tiukan monoteistiseen uskontoon kreikkalaiset ovat tulleet säätämään lisää jumalia.
Vähän hassultahan tuo eri lähestymistavoin kristillisyyttä ja sen dogmeja käsittelevien uskovaisten keskinäinen nillittäminen näyttää. : )- Munuaistutkija
Tietysti seemiläinen polyteismi luo tälle tukevan pohjan. Samoin tavat uhrata esikoispoikia ja uhrikaritsoja verenhimoisille jumalille.
Munuaistutkija kirjoitti:
Tietysti seemiläinen polyteismi luo tälle tukevan pohjan. Samoin tavat uhrata esikoispoikia ja uhrikaritsoja verenhimoisille jumalille.
Toki. Käsittääkseni juutalaiset olivat siinä mielessä poikkeuksia paikallisesti, että ainakin Tooran mukaan on palvottava ainoastaan yhtä jumalaa, JHWH:aa.
En alkuperäiskieltä osaa, ja Vanhan Testamentin sanavalinnat ovat vähän vaikeaselkoisia siinä, että kieltääkö VT muiden jumalten palvonnan siinä mielessä, että muita jumalia ei ole olemassa vai esittääkö se, että muut jumalat ovat "alempia", harhautusta tai oikean ja ainoan jumalan ymmärtämistä väärin?
Monoteismi on erittäin vaikea loogisesti toteuttaa liturgisesti, koska se johtaa sen yhden jumalan kaikkivoipaisuuteen, erehtymättömyyteen vailla kilpailijoita ja yliluonnollisia voimia omaavia seuraajia. Henkivoimia omaavia oman uskonnon vastustajia ei ole.
Mitäs järkeä siinä olisi?- HassunHauskaRaamattu
Kollimaattori kirjoitti:
Toki. Käsittääkseni juutalaiset olivat siinä mielessä poikkeuksia paikallisesti, että ainakin Tooran mukaan on palvottava ainoastaan yhtä jumalaa, JHWH:aa.
En alkuperäiskieltä osaa, ja Vanhan Testamentin sanavalinnat ovat vähän vaikeaselkoisia siinä, että kieltääkö VT muiden jumalten palvonnan siinä mielessä, että muita jumalia ei ole olemassa vai esittääkö se, että muut jumalat ovat "alempia", harhautusta tai oikean ja ainoan jumalan ymmärtämistä väärin?
Monoteismi on erittäin vaikea loogisesti toteuttaa liturgisesti, koska se johtaa sen yhden jumalan kaikkivoipaisuuteen, erehtymättömyyteen vailla kilpailijoita ja yliluonnollisia voimia omaavia seuraajia. Henkivoimia omaavia oman uskonnon vastustajia ei ole.
Mitäs järkeä siinä olisi?Näköjää ei Raamatunkaan mukaan käytännössä oikein aina toiminu toi monoteismi israelilaisilla?
"Koska israelilaiset hylkäsivät Herran ja ryhtyivät palvelemaan Baalia ja Astartea*, 14 Herra vihastui heihin." - Tuomarien kirja 2. luku.
Kannattaa lukea muutenkin toi koko luku, aika harrasta meininkiä monin paikoin! :)
"Te puolestanne ette saa tehdä liittoa tämän maan asukkaiden kanssa, vaan teidän on hajotettava heidän alttarinsa."
Kristillistä uskonnonvapautta? :)
"He antoivat sille paikalle nimeksi Bokim* ja uhrasivat siellä teurasuhreja Herralle."
Ja mitäs toisaalla raamatussa mainitaan uhraamisesta?
"... vaan aina kun he [israelilaiset] ryhtyivät taisteluun, Herran käsi oli heitä vastaan ja hän antoi heidän joutua tappiolle, niin kuin hän oli heille vannonut."
"Reilu" jumala! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28117958Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245730- 1332662
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172197Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3371805Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111063- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33961Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45958