Tyttöjen ilta ja yötä poissa kotoa

Keijukainen87

Tästä aiheesta varmaan vaikka kuinka monta keskustelua mutta kerronpa nyt oman ongelmani... meillä olisi siis kahden kaverini kanssa tulossa tyttöjen ilta johon haluaisin osallistua...muutin toiselle paikkakunnalle pari vuotta sitten ja näen ystäviäni todella harvoin... käyn silloin tällöin heitä moikkaamassa, käydään syömässä ja kahvilla yms. Nyt kuitenkin suunniteltiin iltaa jolloin minulla ei olisi kiire kotiin, voitaisiin syödä ja juoda vähän viiniä, ehkä käydä baarissa, mutta että saataisiin rauhassa jutella naisten juttuja viinin ääressä koska tällaista ei olla tehty sen jälkeen kun paikkakunnalta muutin pois... ystäväni ehdotti että voisin olla heillä yötä ja ajella seuraavana päivänä kotiin... no mieheni ei tästä innostu... pelkät päivävisiitit entiselle asuinpaikkakunnalleni ärsyttävät häntä ja silloinkin oon joskus saanut huudot siitä että en ole vastannut tarpeeksi nopeasti viesteihini... tiedän että minulla kuuluisi olla oikeus nähdä ystäviäni miten haluan mutta ahdistaa jo etukäteen ajatus siitä mököttämisestä ja pettäjäksi syyttelystä jotai tämä aiheuttaa... molemmat ystäväni ovat myös parisuhteessa mutta heidän baarissa käymistään ei miehet ole kieltäneet... en jaksaisi riidellä mutta haluaisin ystävieni kanssa tuulettumaan.... en myöskään käytä paljoa alkoholia... en muista milloin viimeksi olisin käynyt baarissa ja en ikinä juo niin paljon että käyttäytyisi holtittomasti... ei myöskään ikinä tulisi mieleen pettää kumppania....miten teillä ratkotaan ongelmat? Pitäiskö mun vaan mennä ja antaa miehen mököttää?

13

2878

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TurpooPerkeleKäyttämätt

      Räväytät Revan levälleen vuorokautta ennen ja sanot ukolle että alahan polokee...... ;) parissa tunnissa sanoo että menehän kavereillesi, on meinaan jonkun muun vuoro polkee.......

    • Matti_--_

      Itse olen sitä mieltä, että miehelläsi on hyvin todenäköisesti huono itsetunto ja mustasukkainen. Kannattaa miettiä mille teidän suhde perustuu.

      Onko hän vain se osa puoli joka ikään kuin tekee päätökset puolestasi parisuhteessa ?
      Haluatko elää jatkossa, kuin olisit ehdonalaisessa hänen suurennuslasin alla ?
      Tämmöisistä asioista kannattaa keskustella ja jos suhde ei pysty pohjautuu luottamukselle niin mille sitten ?

      Minusta se on ikävää, kun jotkut miehet eivät päästä naista yksin baariin vaan liitää joka paikkaan mukaan, kuin tarkkaileva haukka oksalla.

      Toisin sanoen se on toisen ihmisen elämän rajoittamista.

      Olen myös joutunut kokemaan sellaisia tilanteita baarissa, kun tiskillä tilatessani viereen tulee nainen ja aloitan pienen keskustelu tuokion ilman mitään sen kummempia tarkoitusperiä niin eikö sieltä tule jostain wc:stä äärimmäisen mustasukkainen mies joka käy päälle, kuin yleinen syyttäjä. Se on jo aikamoista toisen ihmisen rajoittamista jos mies päättää siitä kenen kanssa hän saa jutella pyrkiäkseen estämään kaiken mahdollisen.
      Tämä kuitenkin kertoo jo aika paljon ihmisestä ja mustasukkaisuus pahenee usein asteittain sekä pahimmassa tapauksessa kohta töihinkin meno on varmasti kielettyä jos työkaverit ovat miehiä.

      Mielestäni sinun kannattaa punnita teidän suhde arvioimalla ja keskustelemalla, että mille pohjalle se lopulta perustuikaan.
      Muuten teidän suhde tulee pahenemaan ja mustasukkaisuus todenäköiseti tulee tuhoamaan sen.

    • Kyseenalaista

      Minkä ikäinen sinä olet? Mihin sinä tarvitset luvan? Tai miksi sinä tarvitset jonkun luvan omaan elämääsi?

    • näinseuseinmenee

      Anteeksi vaan, mutta usein ulkona liikkuessa tulee nähtyä "tyttöjen iltaa" viettäviä naisia. Yleensä nämä ovat aikas helppoa "saalista" jalat siis aukeavat jo ilman seesamia ;) eli miehen huolelle löytyy aihetta?!

      • Matti_--_

        Nämä helpot "saaliit" ovat yleensä vahvassa humalassa olevia henkilöitä joilta on lähtenyt itsesuojeluvaiston kontrolli jotka ovat helpommin ohjattavissa ja valitettavasti kovassa humalassa tehdään niitä hetken mielijohteita.
        Oli ne sitten yhden illan jutut naisella tai baari tappelut miehellä.

        Jos se kuitenkin on niin helppoa niin kokeile tuota samaa päivänvalossa esim jossain kahvilassa tai vastaavassa missä on selvinpäin olevia "saaliita". Tulet huomaamaan eron ihan kirjaimellisesti päivällä ja yöllä.


      • Helppo-onhousuissasi

        Yleistäminen on typerää. Oletko sinäkin "näin se usein menee" ?


    • pop98

      Poikien ilta yleensä tarkoittaa kaljanjuontia, elokuvan katsomista, saunomista ja keskustelua hauskanpitoa. Joku sinkku voi sen jälkeen lähteä baariinkin.

      Naistenilta tarkoittaa meikkausta, miesten arvostelua ja jo alkuillasta aletaan suunnittelemaan meikkausta ja tanssipaikalle lähtöä jännitys kihelmöiden että mitähän tapahtuu, ketä hakee parhaat miehet tanssimaan. Erityisesti varatut lähtee aina, sinkut jää usein jatkamaan illanviettoa kun pääsevät baariin milloin haluavat, varatuille tyttöjen-ilta on tekosyy baariin/tanssipaikalle pääsyyn ja vieraita miehiä vokottelemaan.

      Naiselle vapaa-ilta tyttöjen kanssa on yhtäkuin vieraiden miesten kanssa tanssimista ja pientä kisailusa että lähdenkö petiin vaiko en, ja oman viehätysvoiman testaamista.

      Eli miesten hauskanpito on hauskanpitoa.
      Naisen hauskanpito on taiteilua pettämisen rajan molemmin puolin.

      Naiset on kaiken lisäksi äärimmäisen persoja toisen miehen imartelulle ja eivät voi vastustaa, edes aiheettomaksi tietämäänsä kehua, ja pikkuhumalassa menevät mukaan täysillä, sitten amulla ruinataan kavereilta alibia.

      Ei ihme jos mies on mustasukkainen, vain ja ainoastaan aiheesta.

      • Eijunalauta

        Elämä on ahdasta tynnyrissä ja se kuuluu kommentistasi.


    • tanttavihreä

      Avioliitto ei anna erivapauksia.lupaus on lupaus.Teet se minä olet luvannut,puolisollesi.
      Elämäsi on kunnossa.Miehesi voi kylläki hakea työnantajan määräämää kuntoitusta
      jostakin kylpylästä ihan oman mielenterveytensä vuoksi.

      • Eijunalauta

        Jos sinun avio- tai avoliittosi on pimeältä keskiajalta määräyksineen, ohjeineen ja lupauksineen, niin onneksi tätä päivää elävät ihmiset parisuhteissaan elävät ihan vapaasti myös omaa elämääsä.


    • Katonytsäkin

      Miksi aika yleisesti luullaan, että joka asiaan liittyy panemista ja pettämistä?

      • S-i-k-s-i

        Ihmiset ovat niiin autuaan yksinkertaisia ja mielikuvituksettomia etteivät keksi muita vaihtoehtoja.


    • Luottamuksena

      Jostain syystä parisuhteenne ei ole kehittynyt siihen pisteeseen että puolisosi luottaisi sinuun. Oletko jäänyt joskus pettämisestä kiinni? Oletko antanut aihetta mustasukkaisuuteen? Oletko flirttailevaa sorttia vai onko puolisosi mustasukkaista sorttia?

      Minulla oli aikoinaan tyttöystävä johon luotin. Hän suuttui aina kun en ollut hänestä mustasukkainen. "Minusta pitää olla edes vähän mustasukkainen" hän sanoi aina. Ja kun en koskaan ollut, hän meni ja petti minua.

      Minusta hyvä liittoo perustuu molemminpuoliseen luottamukseen. Ilman sitä liitto ei kestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      88
      1561
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      118
      1444
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      71
      1299
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1202
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      117
      1010
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      981
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      948
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      902
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      818
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      753
    Aihe