Minua on askarruttanut pitkään Lappajärveen pudonnut meteriootti.
Meteriootin putoamisesta syntyi järvi jota kutsutaan kraaterijärveksi ja toisaalla kutsutaan kraatterijärveksi. Päättäkää ny hyvät ihmiset mikä tuo teidän järvi on.
Mielestäni järvi on kraaterijärvi. Silloin kun mamut olivat Kivitipussa, niin ensimmäisen kerran minä huomasin, että järvi onkin kraatterijärvi... oliko se Herra Paasikivi, joka jossain jutussa nimesi sen kraatterijärveksi??
Lappajärvi, Kraaterijärvi vai Kraatterijärvi
5
211
Vastaukset
- jepulisssss
Tulivuorijärvi se on.
Tulivuorirock 1981
https://www.youtube.com/watch?v=SzRM2c1LT7I - Hankkeenperuja
Piti olla siinä markkinointihankkeessa niin erikoonen, että tämä Lappajärven ympärillä oleva yritysryhmittymän markkinointinimeksi laitettiin komiasti Kraatterijärven Ihmeet kahdella teellä.
- kraatterijärveltä
Kraatteri kirjoitetaan kahdella t:llä. Suomen kielen oikeinkirjoitussääntöjen mukaisesti. Meteoriittikraatteri ja kraatterijärvi. Kraatteri syntyy kun taivaankappale putoaa maan pinnalle.
- kraatterijärveltä
kraatterijärveltä kirjoitti:
Kraatteri kirjoitetaan kahdella t:llä. Suomen kielen oikeinkirjoitussääntöjen mukaisesti. Meteoriittikraatteri ja kraatterijärvi. Kraatteri syntyy kun taivaankappale putoaa maan pinnalle.
Lappajärven murre kuuluu savolaismurteisiin, ja siksi myös täkäläiseen korvaan sopii paremmin kraatterijärvi, tai peräti raatterijärvi.
- seonnnnn
raarrerijörvi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053121Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus931451- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461314Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1551228Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803