Huimaa ja heitättää

Hei.
Onko kellään kokemusta huimauksesta? Minua on nyt huimannut vuorokauden niin että silmissä välillä sumenee. Olen muuten perusterve eikä lääkityksiäkään ole. Kun menen pitkäkseni alkaa huimata. Samoin jos vaihdan asentoa tai nousen ylös. Kun käyn vessassa, noustessani pytyltä on otettava tukea seinästä. Tällaista ei ole ennen ollut. Päätä ei särje mutta polla on jotenkin huteran tuntuinen. Niskani ehkä ovat jumissa mutta ne ovat kireät olleet ennenkin.
121908
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Miten meni yö ? Oletko ollut lääkärillä ?
Huimauksien syitä on monia ja joskus syytä ei löydetä.
Miten on verenpaineesi laita ?
Verensokeri ?
Mulla huimaukset osoittautui Menieren oireyhtymäksi. Se tulee aika ajoin kierrehuimauskohtauksina, jotka kestää kolmisen päivää. Joillakin vain tunnin tai päivän. Voi joutua sairalaankin.
Menieressä huimaa koko ajan, myös makuulla ja oksettaa.

Äänestä

Yöllä huimasi vessassa käydessä. Kävin jo terkkarissa ja arvelivat kyseessä olevan asentohuimauksen joka ei ole vaarallista. Olo on jo parempi mutta täytyy tarkkailla vielä olotilaansa. Ohjeeksi sain erilaisia päänkääntöliikkeitä.

Äänestä
  • No tuohan nyt voi olla mitä tahansa ja tuohon nyt voi antaa ohjeeksi vaikka minkälaisia silmänkääntötemppuja. Menee varmasti ohikin millä tahansa....

    Äänestä

http://www.terveyskirjasto.fi/xmedia/dlk/dlk00224.pdf sivulla on Epleyn ohjeet kerrottu.Itselläni on joskus ollut asentohuimaus. Teoriassahan ainakin on kyse sisäkorvaperäisestä huimauksesta, jossa sisäkorvan kaarikäytävässä on "sakkaa kertynyt johonkin kohtaan" ja liikehoidoilla voi lievittyä nopeasti.
Itse tein yksinkertaista kallistelua istumalla leveän vuoteeni reunalla ja siinä kallistuin ensin toinen korva petiin- jos huippaus tuli, odotus hetken ja sitten kallistus toiselle puolelle. Niin monta kertaa, että huippaus jäi pois. Tässä on tyypillistä hetkellinen kiertohuimaus, eli sama tunne kuin nousisi karusellista. Kun ylös nousee, olo on oikeastaan ihan normaali. Jos muita oireita on, on käytävä tutkittavana. Tyypillisessä tapauksessa siellä voidaan oire houkutella esiin vaikka Epleyllä.
Kotona harjoitellessa kannattaa olla tosi varovainen, pahin pyörrytys voi tulL kun lopuksi nousee istumaan ja hyvä olisi olla kaveri katsomassa vieressä .

Äänestä
  • Kiitos linkistä! Minulla on ollut näitä huimauksia aina silloin tällöin ja parhaillaan tuli kaksi vuorokautta täyteen tämänkertaisesta. Verenpaineet ja -sokerit tarkistin heti ja kaikki on kunnossa. Terveyskeskuslääkäri on jo aiemmin epäillyt tuota "hiekan" joutumista väärään paikkaan korvakäytävässä, koska minulle on tehty vuosia sitten kaikki mahdolliset tutkimukset eri huimaavien sairauksien etsimiseksi (korvaan puhaltaminen oli inhottavinta) ja silloin löydettiin vain korkea verenpaine joka on nyt hoidossa. Terveyskeskuslääkäri ei antanut tätä ohjetta enkä löytänyt sitä aiemmin, pitänee nyt testata menetelmää että auttaisiko.

    Äänestä

http://www.terveyskirjasto.fi/xmedia/dlk/dlk00224.pdf kertoo Epleyn menetelmän.
Asentohuimaukselle on tuo asennon muutoksessa huimauksen tuleminen tyypillistä.
Itsellänikin on ollut. Minulla oiretta helpotti yksinkertaisempi kallistelu: istuin sängyn reunalla mahd. keskellä petiä kuitenkin ja siinä kallistuin ensin toinen korva petiin, hetken odottelu ja sitten istumaan ja kallistus toiseen suuntaan. Uusiminen niin kauan kuin huimauksen sai houkuteltua esiin . Auttoi.

Äänestä

  • Huimauksesta. Luitko aloittajan tapauksen. "huimannut vuorokauden" eli lyhyen ajan jonka keston voi määritellä." Kun menen pitkäkseni alkaa huimata. Samoin jos vaihdan asentoa tai nousen ylös" eli oire liittyy selkeästi asennon muutokseen--- tässä tapauksessa ei sovi magneettimedian informaatioon. Magneettimedia ei kuulu mielilukemiseeni, mutta muutaman kerran olen lukenut ja on kyllä yli ymmärrykseni nuo lehden kirjoittajien aivoitukset ja johtopäätökset asioista.

    Äänestä

itse menin lääkäriin samanlaisten oireiden takia. Lääkäri sanoi että oireeni johtuvat liian vähäisestä unesta, liaallisesta ruudun tuijottamisesta ja kovasta hartia jumista. Asiaan saattaaa vaikuttaa myös alhainen verenpainen niin kuin minulla, molemmilla vanhemmila on myös alhainen vernpaine.

Äänestä

Kyllä vika voi olla mikä tahansa kun vain satut asialliselle lääkärille joka ei heti tyrmää potilasta niinkuin minulle kävi onneksi henki säilyi ja lääkarille siirto helpompiin tehtäviin

Äänestä
  • Sama täällä tyhmä lääkäri siirrettiin helpompiin tehtäviin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


heikkokuntoinen kirjoitti:

Hei.
Onko kellään kokemusta huimauksesta? Minua on nyt huimannut vuorokauden niin että silmissä välillä sumenee. Olen muuten perusterve eikä lääkityksiäkään ole. Kun menen pitkäkseni alkaa huimata. Samoin jos vaihdan asentoa tai nousen ylös. Kun käyn vessassa, noustessani pytyltä on otettava tukea seinästä. Tällaista ei ole ennen ollut. Päätä ei särje mutta polla on jotenkin huteran tuntuinen. Niskani ehkä ovat jumissa mutta ne ovat kireät olleet ennenkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu