Uskovaisten välinen tapaileminen

Tietämätönjautelias

Mua kiinnostaa tietää, miten seurakunnissa on tapana lähestyä kiinnostavaa ihmistä? Tuntuu, ettei kukaan osoita kiinnostusta ketään kohtaan seurakunnassa vaikka muuten tuntuu että ihmiset tutustuu nopeasti ja helposti.
Tutustutaanko uuteen ihmiseen muiden kanssa, ettei pyritä järjestämään kahdenkeskistä aikaa heti jos joku vaikuttaa kiinnostavalta?

8

232

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihanniinkuinyleensäkin

      kai sitä voi kysyä esim. asutko vaikkapa samalla suunnalla / voisin tarjota autokyydin, tms.

    • eläviksi.kiviksi

      Johtuu tietysti vähän ikäluokastakin. Sitten myös seurakunnat ovat kulttuuriltaan vähän erilaisia. Oletan, että tässä on kyseessä luterilaisuus tai vapaakristillinen protestanttisuus.
      Itse oli karismaattisissa touhuissa joskus mukana (ns. uudet seurakunnat), ja en kyllä merkittävää pariutumista siellä havainnut ainakaan alle 50vee ikäluokissa. Naisia seurakunnissa yleensä on paljon, mutta monet ovat sitten jo keski-iän lakipisteessä, monet perheellisiä (miehet eivät välttämättä käy kokouksissa) tai sitten leskiä ja mummoja. Tämä siis miesnäkökulmasta esitetty katsaus

    • Jumalanpalvelukset eivät ole kaikki uskonnolliset tilaisuudet, mutta minäkin olen monta kertaa lähtenyt naisen kanssa kirkosta. Kerron kaksi esimerkkiä.

      Kerran kirkkokahveilla juttelin yhden nuoren naisen kanssa. Tiesin sen, että hän on naispappi, vaikka liberit eivät olleet kaulassa. Seuraavan kerran hän kutsui minut kirkosta luoksensa vierailulle. Syy oli se, että hänelle ei ollut oikein sopivia uskovaisia nuoria miehiä tarjolla. Minä olin potentiaalinen aviomiesehdokas, vaikka olin muutaman vuoden nuorempi. Tämä oli esimerkki siitä, että nainen teki aloitteen.

      Kerran toisella paikkakunnalla kirkossa katsoin jumalanpalveluksen jälkeen ilmoitustaulua. Silloin minulle tuli laihtuttamisesta juttelemaan ennestään tuntemani nuori nainen. Sanoin, että en jaksa aiheesta jaksa keskustelemaan kirkon aulassa. Kutsuin hänet luokseni siitä. Meistä tuli ystäviä. Sen papin kanssa olimme enemmän tuttavia.

      Myös seurakuntatalolta nainen saattaa pyytää luoksensa käymään. Sitten jostain uskonnollisesta tilaisuudesta tuttu nainen saattaa pyytää luoksensa ihan kadulta tai moni muu suostua lähtemään elokuviin, jos ehdottaja on luotettava ja turvallinen uskovainen.

      Huomautus se, että nämä tapaamiset eivät mene seksiin, sillä joillakin uskovaisilla naisilla pitäisi olla kihloissa tai jopa naimisissa. Se onkin myös oma kantani, miksi en ole mikään naistenmies.

    • TarkkaaOn

      Seurakunnan tilaisuuksiinhan mennään kuuntelemaan saarnamiesten puheita ja tilaisuuden jälkeen mennään sitten kotiin.
      Jos alat seurakunnan tilaisuuksissa katselemaan ympärillesi kumppani ehdokkaita, niin sitä oidetään silmän viettelynä, eikä sellainen ole sallittua.
      Eikös uskovat jopa kerskaa sillä, että jos silmäsi sinut viettelee, niin on parempi kaivaa silmä irti ja päästä Taivaaseen silmäpuolena, kuin kadotukseen kummatkin silmät tallella.
      Joten kun otetaan kirjaimellisen tarkasti, niin seurakunnan tilaisuuksissa pitäisi tuijottaa suoraan eteensä tai maahan, jos edessä sattuu istumaan sinkku nainen, ettei silmä sinua viettele.

      En koe seurakunnan tilaisuuksien olevan hyviä lähestymispaikkoja yksinäisille kumppania etsiville uskoville, mutta silti uskovat painottavat, että kumppanin tulisi olla mielummin uskovainen, mutta mites uskovaa kumppania etsit, jos esteeksi tulevat uskovien eri säännöt.
      Harvoinpa nainen ja mies, jotka eivät ole naimisissa saapuisivat yhdessä seurakunnan tilaisuuksiin. Kyllä ne ovat yleensä naisia, joilla on ystävätär mukana.
      Ehkä yksi syy siihen, etteivät uskovat sinkut lähesty vastakkaista sukupuolta on se, ettei esiaviolliset suhteet ole sallittuja uskoville.
      Eikö esiaviollisiin suhteisiin katsota jo seurusteleminen ja kaikki läheisyys vastakkaisen sukupuolen kanssa.
      Se on varmaan suurin syy, ettei uskalleta lähestyä vastakkaista sukupuolta, josta ollaan kiinnostunut tai jopa ihastunut, kun uskovien silmissä se on heti esiaviollista suhdetta.
      Siinä mielessä ollaan ahdasmielisiä.
      Kaikki suhteethan voidaan katsoa olevan esiaviollisia, jos suhde on ennen avioliittoa.
      Siis pitäisikö suhde aloittaa vasta papin aamenen jälkeen, aika mahdoton yhtälö.
      Parinmuodostukseenhan kuuluu seurustelu eli toiseen tutustuminen ennen avioliittoa, mutta sitäkin pidetään esiaviollisena suhteena, koska sehän on jo suhde.

      • VaroHarhaoppeja

        Ei missään tapauksessa kaikki seurustelu ole esiaviollista. Kyllä vastakkaisen sukupuolen kanssa pitää pystyä puhumaan ja tutustumaan, tapailemaan. Täytyy pystyä kättelemään ja jopa halaamaankin. Kysymys on esiaviollisesta seksistä. Raamatun mukaan avioliiton tunnusmerkkejä ovat mm. sukupuoliyhteys, eli samaksi lihaksi liittyminen, ja sitä ei tule tapahtua ennen papin aamenta. Avioliitto, jossa sukupuoliyhteys ei toteudu, ei ole koskaan ollut lainvoimainen Jumalan edessä, ja sellaisesta liitosta on lupa erota ilman sen pidempää miettimistä. Valitettavan usein melkein kaikki nykyajan lahkot opettavat asiasta väärin, mutta heidän oppinsa on monelta muultakin osin Raamatun vastaista. Ts. meidän ei tarvitse uskoa väärän ikeen kantajien opetuksia, emmekä saisi missään tapauksessa liittoutua heidän kanssaan. Voimme rakastaa heitä lähimmäisenä, mutta emme saa pitää heitä sisarena ja veljenä Kristuksessa. Kyllä seurakunnastakin voi löytyä puoliso.


      • esiaviossatarkoittaa

        Joo, taitaa tosiaan olla käsitteellinen sekaannus. Esiaviollisen suhteen on aina katsottu tarkoittavan suhdetta koko laajuudessaan, eli seksuaalisena suhteena. Esiaviollinen ja avioliiton ulkopuolinen seksi ovat siis perinteisen kristillisen kannan mukaan ei-suotavia (jälkimmäinen tosin useimpien sekulaaristikin elävien ihmisten mukaan).


    • EiAinaOmaValinta

      On myös tosiasia, että osa uskovistakin on tarkoitettu elämään yksin. Kumppania ei välttämättä löydy, vaikka rukoilisi kumppania elämään.
      Toisinaan Jumala voi johdattaa kumppanin elämään, jos on rukoillut asian puolesta, mutta mistä tietää onko kumppani johdatettu ja se, minkä Jumala on tarkoittanut.
      Joskus voi olla vaikea ymmärtää, että joidenkin kohdalla Jumala on tarkoittanut elämään yksin.
      Syy voi olla, ettei ole kelvollinen kumppani puolisolle, vaikkapa jonkun fyysisen tai mielenterveydellisen sairauden takia, joka aiheuttaisi vain taakkaa ja tuskaa terveelle puolisolle, jolloin on parempi toisen olla yksin, vaikkei yksinäisyys ole mikään mukava asia ja kaipaisi kumppania.

      • menejatiedämitäseon

        "mutta mistä tietää onko kumppani johdatettu ja se, minkä Jumala on tarkoittanut."

        No ei kai sitä loppujen lopuksi tiedä, jos siis uskoo sellaiseen johdatettuun kumppaniin, joita tietysti on suunnilleen vain yksi koko universumissa. Tällaisiin uskoin itsekin aikanaan, ja tietysti "piireissä" näistä jutuista posmotettiin ("sitten löytyy se juuri sopiva kumppani, jonka kanssa voi aloittaa evankeliumin työn" jne). Entä sitten, kun se elämä ei enää vähän ajan päästä rakennukaan lähetysnäyn tai palvelutyön ympärille, ja vietetään aikaan arkisesti möllöttäen liitossa? Kun tietynlainen hengellisyys on muodostanut pariskunnan yhdyssiteen, mutta henkisesti elo muuten tökkii ennen pitkää?

        Tällaista hajoamista lienee aika paljon uskiksilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      1847
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      100
      1839
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      137
      1669
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1411
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      33
      1344
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      314
      1233
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      59
      1191
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1092
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      273
      1039
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      446
      933
    Aihe