Tietääkö joku mitä vatsanseudun rasvaimu suunnilleen maksaisi? Missä kaikkialla suomessa niitä tehdään? minkä ikäinen pitää olla? ym..ym.. Kaikki tiedot tervetulleita.. Olen vakasti alkanut harkitsemaan asiaa, sillä olen koittanut kaikkia dieettejä, koittanut muuttaa elämäntapoja, onnistuu aina hetken, mutta aina lankean, ja sen jälkeen varsinkin menee kaikki pilalle, turhaudun ja syön varmasti kaikki lähteneet kilot kaksinkertaisesti takaisin. Liikuntaa jaksan harrastaa korkeintaan kuukauden, sitten tulee päivä jolloin ei pääse lenkille ja koko homma tyssää siihen. Se todella masentaa.. kaiken muun keskellä...
rasvaimu
>i<
204941
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Rasvaimukaan ei kyllä auta, ellei samalla muuta elintapoja. Vaarallistakin se on, ja luultavasti edellyttää ainakin 18 vuoden ikää. Hiljaa hyvä tulee. Unohda turhat hömpötykset, ota itseäs niskasta kiinni, ja ala hiljalleen muuttaa elintapojasi. Lopputulos taattu, vaikka aikaa viekin.
zemppiä!
T: Itekin kilojen kanssa kamppaileva tuleva Onnistuja :) lopun ikää...
Mitä hyötyä vatsaimusta sinulle on, jos nykyisillä elämäntavoillasi kilot tulevat vuodessa takaisin? Rasvaimu ei muuta ruokatottumuksiasi, se sinun pitää tehdä ihan itse.
Ainoa keino painonhallintaan ja kiinteytymiseen on ruokatapojen muutos ja liikunnan lisääminen. Niin tylsältä kuin se kuulostaakin...
Eli ylös, ulos ja lenkille! Voit sitten käyttää vatsaimuun tuhlautuvat rahat vaikka uusien, pienempää kokoa olevien vaatteiden ostamiseen.;)
se vois motivoida muuttamaan niitä tottumuksia, kun kerrankin läskit olisivat poissa. Tai sitte ei. Pitää varmaan koittaa mieliala saada hyväksi niin kaikki onnistuu paremmin.Varsinkin kun kuulun ihmisiin jotka syövät suruunsa.
Pieniä vaatteita kaappi täynnä, mutta oishan niitä tietty kiva ostella niin että ne mahtuu jopa päälle =)
kuinka isompi todennäköisyys on kuolla rasvaimuun kuin autokolarissa. sinuna harkitsisin uudestaan. itsekin mietin tuota vaihtoehtoa vielä n. vuosi sitten kunnes kuulin työkaveriltani, kuinka hänen ystävänsä äiti oli kuollut siihen.
Hei !
Mene kuntosalille jäseneksi ja painonvartioihin. Nekin maksaa, mutta saat pysyviä tuloksia.
tulosta ei olekaan, koska siinä tilanteessa rasvasolut todellakin poistetaan elimistöstä ja niitä ei aikuisella kovin helposti kasva lisää.
KAIKKI muut laihdutus-/jumppakeinot vaan pienentävät olemassaolevien rasvasolujen kokoa, mutta eivät poista niitä elimistöstä.
Ja tämä ei tarkoita, että erityisesti kehuisin rasvaimua, kunhan toin esille faktat. Itse en ihan äkkiä menisi minkäänlaiseen plastiikkakirurgiseen operaatioon, mutta ymmärrän kyllä jos joku haluaa niin tehdä.
Tosin jos rasvasolut imuroidaan vatsasta, ja entinen elämänmeno jatkuu, alkaa ihminen lihoa sitten pakaroista, reisistä, rinnoista, käsivarsista, jne.
Kyllähän se on niin että niillä jäljelle jäävillä rasvasoluilla onkin sitten uskomaton paisumiskyky. Sittenhän se maha vasta hyvän näköinen onkin kun siellä on vain muutama niitä pingispallon kokoisia rasvasoluja...nami!
joo mulla on tosi paljon liikaa rasvaa .. olen ajatellut mennä sinne rasva imuun ,,,
rasvasoluilla on täsmälleen se sama paisumiskyky kuin ennen rasvaimuakin, ei rasvaimu siihen vaikuta paskaakaan.
Totta kai henkilölle, joka menee rasvaimuun, pitää tehdä selväksi, ettei sieltä kaikkia rasvasoluja pois imetä ja, että lihominen rasvaimunkin jälkeen onnistuu ja usein "jälki" on paljon alkuperäistä karmeampaa.
mutsin tuttava on käynyt rasvaimussa ja voin sanoa että ei sillä ole edes paljoa vaikutusta.
Se on nykyään lihavampi kuin koskaan ennen
Ensin olet turvonnut joka laskee puolessa vuodessa. Sitten olet jo saanut kilot takaisin koska söit suruusi kun et nähnytkään toivottua tulosta.
Painonvartijat tai esim kaveriporukalla laihduttaminen voisi olla parempi vaihtoehto. Jos kunnolla ottaa itseään niskasta kiinni ja tekee sen tarvittavan elämäntapa muutoksen saa varmasti tuloksia.
Tiedän omasta kokemuksesta että se ei ole helppoa. Itse olen hoikka mutta jätkänä haluaisin lihaksia. Se että vaivautuu alkaa käymään kuntosalilla vaatii alkuinnostuksen jota on vaikee pitää yllä
Jos kyllästyt kuukaudessa kaikkeen mieti asiaa silleen että harrastat kuukauden kuntosalia alotat samantien sen jälkeen jonkun muun harastuksen jne. eli vaihtelisit harrastuksiasi silloin kuin edellinen alkaa kyllästyttää etkä vaan lopettaisi liikkumista kokonaan
Tuo on ihan totta.. Harrastuksia on paljon täs muailmas, joten kannattaa kokeilla monia eri liikuntamuotoja.. kyllä sieltä varmasti yks kivakin löytyy... ja vielä parempi ois jos joku kaveri tms. alkaisi sinun kanssa harrastaa jotai.. Yhdessä se on paljon helpompaa kuin yksin..
Tsemppiä vaan.. :)
ja voisit ite edes koittaa käyttää konettas...eli googleta!!!! niin minäkin tein...kirjota googleen vaan sana, rasvaimu ,ja tulee paljon muutakin ku tuo jonka sulle tässä annan.
http://www.kirurgipalvelu.com/palvelut/plastiikkakirurgia/rasvaimu/
http://www.silikonitieto.net/artikkeli.phtml?ID=13
riskit ovat liian suuret. taidan yrittää ihan tällä perinteisellä menetelmällä.
tuossa ylempänä olevassa viestissä. aika järkyttävää!
http://koti.mbnet.fi/thyroid/kilppari/index.php
Minä annoin periksi koko yritykselle laihduttaa,kärsin tuosta kilpparin vajaatoiminnasta ja edelleen (7kk:den jälkeen) on arvot sekaisin,kontrollit 2kk:den välein ja paino taivaassa..Liikun,syön terveellisesti(ravitsemusterapeutin ohjeet).Mutta tässä vaan ollaan,hymyillään ja välillä irvistellään :)Älkää turhia leikkauksia tehkö,jos vain hyväksytte itsenne jokainen sellaisena kun olette,hoikkana,laihana,tukevana,ihan omana itsenänne.Toivotan teille iloa ja kaikkea hyvää :)
Haluun kans rasvaimut. Tuntuu tosihyvältä kun se puol desiä rasvaa otetaan nimenomaan imemällä.
Laittakaa tytöt sähköpostiosoitetta jos kiinnostaa.
Kiitti kaikille ketkä viittiny vastailla!
tuohon kommenttiin vaarallisuudesta on pakko sanoa yksi kommentti: eiköhän yleisesti ottaen LEIKKAUKSET joihin kuuluu yleisanestesia eli nukutus ole vaarallisempia kuin autolla ajaminen siis että on tod.näköisempää kuolla leikkauksessa (jos sellaiseen menee) kuin autolla ajaessa...