Nyt olisi arkkipiispalla ja muilla piispoilla viimeinen mahdollisuus osoittaa oikeaa johtajuutta ja miehistä rohkeutta sanomalla selvästi mitä mieltä ovat tästä tasa-arvohömpötyksestä, kun isäinpäivää ja kuulemma äitienpäivääkään ei enää saisi viettää noilla nimillä. Meitähän viedään kuin pässiä narusta.
Miten se "lähimmäisen päivä" on tasa-arvoa. Eihän kaikilla ole edes lähimmäistä.
Vai onko heillä jo löysät housuissaan, kun eivät puhu eivätkä pukahda, vaikka isyys ja äiteys ovat yksi kirkon keskeisistä arvoista.
Mitenkähän katolinen kirkko suhtautuisi, jos Neitsyt Marian nimi kiellettäisiin ja hän olisi vain Henkilö Maria? Luulen, että siellä syttyisi sota.
Nyt vaaditaan piispoilta ryhtiä pyttyyn, tai muutoin kansa nauraa tuollaisille vellihousuille.
Miten se "lähimmäisen päivä" on tasa-arvoa. Eihän kaikilla ole edes lähimmäistä.
Vai onko heillä jo löysät housuissaan, kun eivät puhu eivätkä pukahda, vaikka isyys ja äiteys ovat yksi kirkon keskeisistä arvoista.
Mitenkähän katolinen kirkko suhtautuisi, jos Neitsyt Marian nimi kiellettäisiin ja hän olisi vain Henkilö Maria? Luulen, että siellä syttyisi sota.
Nyt vaaditaan piispoilta ryhtiä pyttyyn, tai muutoin kansa nauraa tuollaisille vellihousuille.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Vellihousut kirkon johdossa
Kirkkohan on jo ryhdistäytynyt kun on ottanut inhimillisen tajun käyttöönsä eikä pidä koko Raamattua lakikirjana eikä Jumalana ja ottaa huomioon Raamatun olleen oman aikansa käsityksien tulkki.
Tuleva kirkko menee sekin varmastikin ryhdikkäästi eteenpäin.
"isäinpäivää ja kuulemma äitienpäivääkään ei enää saisi viettää noilla nimillä."
Kuka sinua on kieltänyt viettämästä isäin- tai äitienpäivää noilla nimillä? Voithan sinä viettää vaikka tietämättömienpäivää, jos niin haluat.
Aika pöhköä. Espanjassa on juhlia, kuten "neitsyestä syntymisen päivä". Yksi bussiyhtiö on suomeksi "Synnitön" tai Viaton.
Kyllä maailmaan juhlia mahtuu. Aika hauska nimi bussiyhtiöllä.
Tuomas Kurttila, lapsiasiainvaltuutettu on nyt noussut vastustamaan päiväkotien kieltoa viettää isänpäivää Iltalehden mukaan:
Iltalehden mukaan Kurttila näin:
"Iltalehden tavoittama Lapsiasiavaltuutettu Tuomas Kurttila ei näe mitään syytä luopua kansainvälisestikin tunnustettujen juhlapäivien vietosta.
- Vetoan kuntiin, etteivät ne muuta isän- ja äitienpäivien viettoa läheisenpäivään. Lapsia ei pidä aliarvioida ja mitätöidä koko juhlaa.
Kurttilan mielestä lapsia ei tarvitse suojella pettymyksiltä.
- Lapset ovat voineet tuoda jo vuosia läheiset näihin tilaisuuksiin, eikä se ole ollut arjessa ongelma.
Kurttilan mukaan läheisenpäivästä on keskusteltu jo pitkään. Sen viettoa on yritetty perustella myös uudella varhaiskasvatussuunnitelmalla.
- Sieltä ei löydy tälle tukea.
Kurttila ihmettelee myös Helsingin tiedottamista.
- Sanotaan, ettei tässä olla luopumassa mistään, mutta kyllähän se nyt siltä näyttää, jos sanaa isänpäivä ei saa enää käyttää."
Hyvä Kurttila!
Kirkko on täysin luopunut ja opettaa väärää evankeliumia lapsikasteesta lähtien. Erotkaa kirkosta ja ottakaa Jeesus henkilökohtaisesti vastaan Herrana ja Vapahtajana, Häntä seuraten totuudessa ja Pyhässä Hengessä.
Jeesuksen kanssa on välit kunnossa ja kirkossa pysytään eikä kulumallakaan lähdetä.
Ei niin ja ollaan syvästi rähmällään liperipappien edessä. Onneksi kirkko on heittänyt Raamatun romukoppaan.
Lapsiasianvaltuutetussakin on enemmän selkärankaa kuin piispoissa yhteensä.!!!
Niin tuntuu olevan. Nyt piispoilla olisi hyvä sauma tarttua asiantuntijan lausuntoon mutta ei taida kelvata nyt.......
Piispat elävät keskiaikaa, eivätkä kantaansa muuta nykyaikaisemmaksi.
Opetetaan lapsille jo pienestä pitäen lasten parhaasta ystävästä, Jeesuksesta, jolle voi tuoda kaikki ongelmat ja pahat mielet. Tämän päivän aikuisilla on kiire luoda uraa ja siksi lapset jäävät tarvitsemaan huomiota vaille. Se kostautuu myöhemmin monenlaisina oireiluina ja jos lapselle ei anneta tietoa Jumalasta ja hänen rakkaudestan, ongelmien kasautuessa nuori helposti ryhtyy juomaan tai käytämään huumeita. Jokainen aikuinen on vastuussa näistä asioista, joten ryhtiä päiväkoteihin, kouluihin jne. Ei meidän tarvise noita "kovaäämisiä huutajia " nöyristellä. Ei heillä ole käsitystä elämää ylläpitävistä voimista, koska he yrittävät aivopestä jokaisen ateistiksi.
Ei nyt ihan täsmää. Eräs maailmaa kierrellyt sanoi Iranissa olevan ystävällisimmät ihmiset ja silmiin nähden onnellisia.