Alkulämmittelyn tarkoitus

FitnessIn

...On parantaa verenkiertoa lihaksissa. Avata hiusverisuonistoa ja mikroverisuonistoa.
Sarjan aikana "kylmässä" lihaksessa veri ei kierrä kunnolla, siten lihas ei saa esimerkiksi riittävästi happea ja lihas menee maitohapoille ja kipeytyy.
Treenissä verenkierto paranee treenin edetessä ja koko treenin ajan ja sen huomaat siten kun jaksat jatkaa enemmän toistoja ja nostaa suurempia painoja.

6

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FitnessIn
    • FitnessIn

      Pumppi on sitä kun lihas on turvonnut yleensä useiden sarjojen tekemisen jälkeen. Turvotus ja vahva tunne lihaksessa johtuu siitä, että lihakseen on pakkautunut verta.

      Pumpissa mikroverenkierto on lihaksessa täydessä toiminnassa. Useimmat tai kaikki pienet verisuonet on auennut ja niissä kiertää veri. Sen takia lihas on normaalista tilasta turvonnut ja vahvan tuntuinen.

      Avain hyvään pumppiin on tehdä alkulämmittelyt huolellisesti jotta mikroverenkierto aukeaa hyvin, eikä lihas mene esimerkiksi maitohapolle joka on merkki siitä että veri ei kierrä riittävästi lihaksessa. Silloin veri ei pääse viemään happea lihakseen. Näin käy helposti kun aloittaa liian suurilla painoilla tai tekee liian pitkän sarjan. Maitohapon lihaksessa tuntee kipuna, joka estää kuormittamasta lihasta liikaa.

      Alkulämmittelyt tulisi aloittaa kevyillä painoilla. Myös alkulämmittelyissä tulisi pitää taukoja sarjojen välillä, jotta keho palautuu myös pienestä rasituksesta.

      Nämä olivat minun mielipiteitäni pumpista.
      Tähän ei ole nyt liittää tieteellistä näyttöä asiasta.
      Jokainen treenaa omalla vastuulla.

    • FitnessIn

      Maksimi toistot voi tehdä kahdella tavalla. Kivussa tai ilman kipua.
      Kivussa lihaksia ei ole lämmitelty riittävästi. Lihakset eivät ole saaneet riittävästi happea ja ravintoa--aineita verenkierrosta. Lihakset menee ns. maitohapolle.

      Ilman kipua tilassa lihakset on palautuneet edellisistä sarjoista. Veri on kuljettanut happea ja ravinto-aineita lihaksiin riittävästi. Silloin lihakset eivät mene maitohapolle maksimi toistossakaan.

      Haluatko sinä treenata kivussa vai ilman kipua?

      Tässä oli minun mielipiteitäni kivusta sarjojen aikana.

    • voiaikojavoitapoja

      No pain no gain.
      Tässä minun mielipiteeni treeneistä ja treenaajista jotka eivät kehity vaan jäävät junnaamaan tuloksissa.

    • FitnessHits

      Lepotauoilla on tarkoituksensa sarjojen välissä. Sarjan jälkeen pidetyssä lepotauossa tapahtuu seuraavaa. Suorittavan lihaksen lihasjännitys rentoutuu. Siitä seuraa lihaksessa verisuonia aukeaa ja lihakseen pääsee uutta hapekasta verta. Verisuonien aukeamista ja uusien verisuonien muodostumista edistää kohonnut pulssi ja verenpaine, joka siis on seurausta juuri tehdystä sarjasta. Uusien verisuonien muodostumista edistää varsinkin kestävyysurheilulajit. Juoksu yms.

      Kun lihas on saanut uutta hapekasta verta, se lihas jaksaa nostaa enemmän kuin aikaisemmassa sarjassa. Sen takia seuraavaan sarjaan voi ottaa halutessaan isommat painot kuin aikaisemmassa sarjassa oli.

      Solu kuolee jos se ei saa happea. Maitohappoa erittyy kun lihas ei saa riittävästi happea. Maitohappo estää lihasta nostamasta liikaa.

      Failureen sarjan, jossa siis sarjassa toistoja tehdään niin monta kuin jaksaa, voi päättää kahdella tavalla. Kipuun tai ilman kipua.
      Kipuun päättyvä failure sarja päättyy hapen puutteeseen lihaksessa ja maitohapon muodostukseen.
      Kun lihaksessa on riittävästi happea. Silloin failure sarja päättyy tunteeseen: En jaksa nostaa enempää. Sarja ei pääty kivun tunteeseen. Sarja ei pääty siihen koska väännössä kipu oli liian kova.

      Näitä asioita tapahtuu treenatessa olit niistä tietoinen tai et.

      Nämä olivat minun minun mielipiteitä asioista.
      Jokainen treenaa omalla vastuulla.

    • FitnessHits

      Hapekasta treenejä!
      Ei hapokasta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6745
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6558
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      143
      5390
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4393
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4059
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3600
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3058
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      27
      2929
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      64
      2711
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      35
      2213
    Aihe