Miksi suomalaiset ovat niin tyylittömiä

kollimuori

Katsellessani katuvilinää, kiinnittyy huomioni siihen kuinka mauttomasti kansalaiset, jopa nuoret, pukeutuvat! Asukokonaisuuden rakentamista ja oman tyylin luomista ei hallita lainkaan, saati että värisilmä olisi hallinnassa... Poimitaan yksi,- korkeintaan kaksi juttua, ja se on sitten siinä. Ja ollaan omasta mielestä niin muodin mukaisia että! Kamalimmat trendit tänään ovat iltakäyttöön tarkoitetut pitkät irtoripset ja paksut piirretyt kulmakarvat! Lähikaupan kassaneidit ovat kuin japanilaisen sarjakuvahahmon irvikuvia! Yrjössä on pitelemistä siinä ruokaostoksia maksaessa....
Herää kysymys siitä miksei neitokaisemme hallitse sitä kokonaisuuden rakentamista, kuten tekevät esimerkiksi pohjoismaiset naapurimaittemme neitokaiset?

9

3318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oleeol

      Vaikea sanoa, mikseivät osaa. Ehkä heidän äitinsäkään eivät osaa, joten he eivät opi mistään.
      Itseäni häiritsee esim. se, etteivät monet pitkätukkaiset tytöt tajua, että heidänkin täytyy käydä
      säännöllisesti kampaajalla. Annetaan vaan tukan kasvaa rauhassa, vaikka latvat on aivan haaroittuneet ja kuivat.

      Samoin häiritsee sekin, että roikkuvia ja/tai muuten epäsopivia vaatteita ja epäsiistiä tukkaa yritetään kompensoida taidokkaalla meikillä. Hiukset ja vaatteet ensin kuntoon, meikki on vasta piste i:n päällä. Eikä edes pakollinen.

      Ei se nyt niin vaikeaa pitäisi olla: jotkut vaatekappaleet, kuten housuhameet, kokonaan kieltolistalle. Samoin vaatekauppojen kaikkein halvimmat rievut ja sataprosenttiset akryylituotteet. Ostetaan vain hyvin istuvia vaatteita. Jos alaosa on yksivärinen, yläosa voi olla kuviollinen, ja tietenkin päinvastoin. Opetellaan vähän huivin solmimista. Ja opitaan siihen, että vaatekappale heitetään ajoissa myös roskiin: niitä ei pidetä ihan viimeiseen tappiin asti, jolloin ne
      jo roikkuvat päällä. Panostetaan laukkuun edes 40 e. Harkitusti koruja. Näillä pääsee jo hyvin alkuun.

      • m.wurst

        makuasioita, jne..
        mut se, mikä mun mielestä yhdistää tän hetken tyylikkäimpiä ihmisiä on et unohdetaan kaikki vanhanaikaiset ja "kirjoittamattomat" pukeutumissäännöt, ja tehdään niinku itestä tuntuu ja näyttää parhaalta.
        kuten vaikkapa nyt ne kuviolliset vaatteet, miksei muka voisi käyttää yhtäaikaa kuviollista ylä- ja alaosaa? pukeutua samaan kuosiin päästä varpaisiin, tai vaikka yhdistellä eri kuoseja?
        ja vaatteitahan ei heitetä nykyaikana roskiin, vaan tekstiilinkierrätykseen tai parempikuntoiset voi lahjoittaa hyväntekeväisyyteen tai viedä kirpputorille.
        ja makuasioista vielä, minusta tyylittömintä on kun ei uskalla olla oma ittensä, vaan orjallisesti noudattaa niitä iänikuisia "kirjoittamattomia tyylisääntöjä" tahi miettii et "mitähän muut aattelee..?!"

        ja ja mitä pahaa housuhameet on sulle tehny?


    • Cardios

      Suomalainen on jääräpää,ei usko vaikka sanoisit että samalla rahalla saa paremman näköisiäkin vaatteita ,järkkyjä vaatteita.

    • ja_pah

      No tarkkaanpa te vastaantulijat ja kassaneidit syynäätte, ihan ripsiä, kulmakarvoja ja hiustuppuroita myöten! Normaali ihminen ei kiinnitä tuollaisiin mitään huomiota.

    • kollimuori

      Parhain ja_pah,- Pakkohan ne ripset ja kulmat on huomata kun välimatkaa maksajasta kassaneitiin on vain muutama hullu kymmensenttinen.... Ja mitä sinä "normaali" katsot tuossa kassatilanteessa,- Edellisen asiakkaan takaraivoa? ...

    • ujo_hissukka

      Jurot suomalaiset katselevat enimmäkseen omia kengänkärkiään ja murahtavat tervehdyksen omaan takinkaulukseensa. Se on normaalia täällä. Mitä turhaa laittautumaan hienoksi, kun kukaan ei kuitenkaan katso. Tukka saa rehottaa ja kesämekoksi kelpaa perunasäkki.

    • hemmo

      Kyllä nuoret naiset ja keski-ikäisetkin naiset pukeutuu kivasti ja fiksusti. Ja meikki on myös useinmiten kohdillaan. Tänään viimeksi eräs rouva kopisi Janitan nahkasaappain, kajalrajaukset oli taidokkaasti vedetty-mielettömän nätti kokonaisuus!

    • suomijunttila

      eipähän täällä paljo muuta kenelläkään nykyään näe kun shortsit tai verkkarit, oli sitten lenkkipolulla tai kauppakeskuksessa !! Suomalaista tyyliä..... hirveintä on yli 50 v. miehillä (ja naisillakin) Kauppakeskuksissa Verkkarit !! no, ne jotka noin pukeutuu, eivät valitettavasti näillä sivustoilla edes käy, mut minkäänlaista edes norm.tyylitajua ei suomalaisilla todellakaan ole. Olisi tyyli-mainostajille töitä !!

      • aaadiiidaaas

        Paljo parempi verkkarit kun kollarit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      174
      3032
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      298
      2696
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1768
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      50
      1667
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      39
      1541
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1316
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1229
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      14
      1184
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      383
      1167
    10. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1073
    Aihe