Postin rekry ja sikamainen esimies

Postineiti

Olin Posti-extran palveluksessa pääkaupunkiseudulla pauttiarallaa 15v sitten.Tein työtä opiskelun ohessa.Extralaisia hyppyytettiin paikasta toiseen ja työvuorot oli milloin mininkin aikaan "milloinmissäkin".Ussi päivä, uusi paikka.Kuinka ollakaan pääsin kesälomatuuraajaksi erääseen Helsinkiläiseen postikonttuuriin -Suoraan heveletistä.Postissa oleva henkilökunta ei ollut vaihtunut sitten 80-luvun ja yksi virkailija dokasi,toinen oli pomon siskontyttö,kolmas oli avioliitossa entisen linnavenkulan kanssa ja kolmas oli koskaan tapaamisistani ihmisistä ylivoimaisesti laiskin ja kieroin.
Kaikki kulminoitui siihen, että konttorista katosi postin leimasin konttorimuutoksen takia.Muistattehan tämän firman ilmeem kirkastuksen.Varmaan sieltä Postikonttorista oli hävinnyt muutakin.Leimasimen katoaminen huomattiin kesälomien jälkeen ja sanomattakin selvää ketä katoamisista syytettiin.Ei tietenkään suoraan, mutta työvuoroja ei Postilta enää tämän jälkeen herunut.Varsinkin kun kaikille selvisi, että olin ollut yhteydessä työsuojeluun häirinnän, kiusaamisen ja huonon työilmapiirin takia.
Vuosia myöhemmin olen pariin otteeseen hakenut Postilta duunia eri tehtävistä niitä kuitenkaan saamatta.Mietityttää, että näinköhän papereissani on merkintä varkaudesta ja vaikkamitä.
Jälkeenpäin olen miettinyt, että minun olisi silloin vuosia sitten pitänyt heti tehdä poliiisille rikosilmoitus kadonneesta leimasimesta ja muutenkin kertoa epäilyksistäni poliisille, sekä tutkintapyyntö.Nyt se on myöhäistä ja olen lopun ikääni ei toivottu tyyppi, katsokaas, kun en ole sukulainen..
Neuvoksi muille kiusatuille ja häirityille:Tehkää rikosilmoitus.Heti!Ilmoittakaa epäilyistänne jollekin ulkopuoliselle sen uhallakin, että tulisitte paljastaneeksi liiketoiminnasta ja kassakäytännöstä jotain salassapidettävää.Ei ne liikesalaisuudet tms.kassavirrat mitään atomitiedettä ole.Loppuelämää ei tälläisten ihmispaskojen takia kannata pilata.Voimia.
Ja muuten se kiero, laiska ja ilkeä virkailija on edelleen postin hommissa.
Hävettää kaikkien muiden puolesta, että räkä kutsuu itseään mieheksi.Hyi olkoon.

0

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävöin sinua kokoyön!

        En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
        Ikävä
        61
        4348
      2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

        https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
        Kalajoki
        143
        3087
      3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

        Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
        Tunteet
        47
        2398
      4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

        Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
        Kalajoki
        46
        2323
      5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

        Eivät osanneet suomea nimittäin.
        Maailman menoa
        97
        1961
      6. Älä mahdollisesti ota itseesi

        En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
        Ikävä
        24
        1883
      7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

        Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
        Ikävä
        28
        1596
      8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

        Oliko mökkiläinen taas?
        Hyrynsalmi
        22
        1574
      9. Mitä sinä mietit

        Mies?
        Ikävä
        149
        1402
      10. Metsästysmökki

        Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
        Kuhmo
        34
        1233
      Aihe