Se on raamatullista
1. Piet. 3:21
Tämän vertauskuvan mukaan vesi nyt teidätkin pelastaa, kasteena-joka ei ole lihan saastan poistamista, vaan hyvän omantunnon pyytämistä Jumalalta-Jeesuksen Kristuksen ylösnousemuksen kautta,
1. Piet. 3:21
Tämän vertauskuvan mukaan vesi nyt teidätkin pelastaa, kasteena-joka ei ole lihan saastan poistamista, vaan hyvän omantunnon pyytämistä Jumalalta-Jeesuksen Kristuksen ylösnousemuksen kautta,
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ok, tavataan taivaassa.
Nähdään siellä!
Kunnes tulevat päivät, joita et valinnut. Menestyksen myötä, kuten länsmaalaiseen elämään kuuluu, on vaikeampaa vastata. Mutta jää kaksi mahdollisuutta.
Niin juuri. Onkohan tuo kaste kopsattu hinduilta, jotka saavat syntinsä anteeksi menemällä Gangesiin pää veden alle?
Aloittaja ei ilmeisesti tajunnut, mitä Pietari tuossa kirjoitti. Hänhän puhui VERTAUSKUVASTA Nooan aikaan.
Vain ne pelastuivat, jotka olivat uskoneet Nooan saarnan ja menneet vapaaehtoisesti arkkiin. Vain heidät "vesi pelasti" syntisestä maailmasta, Ne, jotka luottivat veden pelastavaan voimaan, hukkuivat!
Samoin käy sille, joka luottaa kasteensa pelastavaan voimaan ilman, että on mennyt uskossa sisälle pelastuksen arkkiin.
Jos luet oikein, niin kyseisessä lainaamassani kohdassa kristillinen kaste ei suinkaan ole vartauskuva vaan Nooan arkkia kantava vesi. Ensin pitäisi siis opetella lukemaan oikein.
Eihän vesi "pelastanut" Nooan perhekuntaa taivaaseen, vaan se pelasti heidät syntisestä maailmasta. Nooakin uhrasi Jumalalle ja pelastui USKON KAUTTA, Tuo ARKKI (vertauskuva Jeesuksesta) HEIDÄT PELASTI eikä vesi!
Hebr 11:
6. Mutta ilman uskoa on mahdoton olla otollinen; sillä sen, joka Jumalan tykö tulee, täytyy uskoa, että Jumala on ja että hän palkitsee ne, jotka häntä etsivät.
7. Uskon kautta rakensi Nooa, saatuaan ilmoituksen siitä, mikä ei vielä näkynyt, pyhässä pelossa arkin perhekuntansa pelastukseksi; ja uskonsa kautta hän tuomitsi maailman, ja hänestä tuli sen vanhurskauden perillinen, joka uskosta tulee."
Vanhurskaus ja pelastus tulee vain uskomalla Herraan Jeesukseen eikä veden avulla!!!
Näinhän kerrotaan Martti Lutherin kuolinvuoteellaan huudahtaneen kun hän oli kovin ahdistunut kun Saatana kiusasi häntä.
Ovatkohan kaikki uskonnossa vaikuttaneet jotenkin tärähtäneitä kun olematon saatana heitä on ahdistanut?
Sinua ei saatana ahdista koska olet hänen kaverinsa.
"...vesi nyt teidätkin pelastaa..."
Luterilainen kastekäsitys on hyvin raamatullinen tämänkin kohdan mukaan
eli koko uskosi on noiden sanojen varassa, vaikka et tajua satavarmasti yhtään mitään koko vesijutustasi.
Eikö luterilaisen tarvitse mennä arkkiin ollenkaan?
miten kävi nooan aikalaisten mieti sitä?
oikeastaan on hiukan iian vaikeaa ymmärtää Pietarin puhetta kuinka vesi pelastaa, vesi ei pelastanut mitään eikä miltään vaan arkki pelasti olkoot vettä tai ei koska se on Jumalan käsky mennä arkkiin. Ei Jumala käskenyt mennä veteen jotta pelastuisi!
Pietari oli sellainen innottelija eikä tainnut aina niin harkita mitä sanoi.
Ei se teksti niin vaikea ole ymmärtää. Uskon että Pietari todella tarkoitti juuri sitä mitä hän sanoi. Vesi pelastaa kasteena, hän kirjoitti
lutteri koitti määrätä Jeesusta vielä loppumetreilläkin !
olis kiittänyt Jeesusta eikä vedonnut omiin kuvitelmiinsa jos oli todella pelastunut ja uudestisyntynyt siis.
"Sääntöjen vastaisena" poistettiin viesti, jossa kirjoitettiin Jumalan Sanaa. Uskomatonta.
Usko EDELTÄÄ kastetta. Kukaan Raamatussa ei mennyt kasteelle ennenkuin oli uskossa. Ette ymmärrä Raamattua, siksi eksytte.
Ei pidä paikkaansa. Perhekunnittain kastettiin koko porukka kun perheen pää tuli uskoon. Juttusi on uudestikastajien propagandaa. Jumalan sana muuttuu sinulla ihmissanaksi.
Höh?
Perhekuntakin kastettiin vain, jos jokainen sen jäsenistä henkilökohtaisesti uskoi Jeesukseen. Ketään ei kastettu perheen pään uskolla!!
Katolinen kirkko keksi tuon automaattikasteen, jossa joku kastetaan toisen uskolla. Ja luerilainen kirkko keksi tuon tavan, että ruhtinas määräsi valtakuntansa uskon.
: Ap 18
8, Kuitenkin synagogan esimies Crispus tuli uskoon, ja myös koko hänen perhekuntansa uskoi Herraan. Monet muutkin korinttilaiset, jotka kuuntelivat Paavalia, tulivat uskoon, ja heidät kastettiin"
Vain uskoontulleet kastettiin!!!
Kun perhekunnan päämies tuli uskoon, katsottiin että muutkin perhekunnan jäsenet tulivat uskoon. Näinhän oli yleinen ymmärrys. Kaikki siis kastettiin, lapset isovanhemmat, orjat palvelijat yms. Ei siinä lähdetty utelemaan uskovatko nämä nyt varmasti kaikki erikseen. Helluntailaistyyppistä kastetta UT ei tunne. Se on pelkästään lahkoon liittämisrituaali minkä jälkeen voidaan vaatia kymmenyksiä käännytetyltä.
Ei tuo sinun helluntailaispropagandasi menesty täällä.
Heh heh
"Kun perhekunnan päämies tuli uskoon, katsottiin että muutkin perhekunnan jäsenet tulivat uskoon"
Kuka katsoi?? Mistähän noita satuja riittää.
Usko on aina henkilökohtainen asia eikä kukaan pelastu toisen uskolla, vaikka kirkossa niin yritetään vakuuttaakin.
Jos perheen päämies nautti ehtoollista, katsottiinko silloin, että koko perhe nautti ehtoollista?
Kaste ei pelasta ketään, jos ei noudata Jumalan tahtoa. Johannes Kastaja huomatti fariseuksille, ettei ympärileikkaus pelasta ketään, jos heidän teoissa ei näy parannuksen teko. Jeesus sanoi, ettei uskova pelastu ilman Jumalan tahdon mukaisia tekoja. Laittomuutta tekevät uskovat eivät pelastu.
Mt 7: 21. Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
22. Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
23. Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
Jaakob opetti, ettei ole edes uskoa, jos ei ole tekoja. Tämä oli Lutherille kova paikka, kun Jumala vaatiikin tekoja!
Jaak 2:14 Veljet, mitä hyötyä siitä on, jos joku sanoo uskovansa mutta häneltä puuttuvat teot? Ei kai usko silloin voi pelastaa häntä? 15 Jos veljenne tai sisarenne ovat vailla vaatteita ja jokapäiväistä ravintoa, 16 niin turha teidän on sanoa: "Menkää rauhassa, pitäkää itsenne lämpimänä ja syökää hyvin", jos ette anna heille mitä he elääkseen tarvitsevat. 17 Näin on uskonkin laita. Yksinään, ilman tekoja, se on kuollut. ---- 24 Näette siis, että ihminen osoittautuu vanhurskaaksi tekojen, ei yksistään uskon perusteella. 25 Juuri tekojensa ansiosta portto Rahabkin osoittautui vanhurskaaksi, kun otti sanansaattajat luokseen ja auttoi heidät pois toista tietä. 26 Niin kuin ruumis ilman henkeä on kuollut, niin on uskokin kuollut ilman tekoja.
Johannes Kastaja ei sanonut noin.
Ateistit, narsistit, psykopaapit, rikolliset, pornoaddiktit, pedofilit, koulu- ja työpaikkakiusaajat, insestin harjoittajat ym. varmaan ilahtuvat alustajan kommentista ylenmäärin :)) Nyt saa toimia vapaasti ja harjoittaa huoletta omia suuntautumisiaaan tässä elämän markkinoilla.
Tiedättekö mitä tarkoittaa VERTAUSKUVA?
Huomaathan aloittaja, että Pietari kirjoittaa kirjeensä uskoville. Jeesus pelastaa. Hän on uskon alkaja ja täyttäjä!
Juuri noin. Mutaa kun luterilaisen on pakko löytää jotain tukea sille lapsikasteelle, niin silloin repäistään asiayhteydestään täysin irti pieni pätkä ja sillä sitten yritetään vakuuttaa lapsikasteen oikeellisuus.
Voi vain kuvitella sitä vatutuksen määrää, kun koko elämänsä on tuhlannut uskonnon kanssa hihhulointiin, ja sitten viimein siellä paratiisin portilla onkin juuri sen toisen uskonnon ja jumalan tiukka portsari, joka sanoo tylysti että "tsori, sulla on väärä tiketti - sillä ei ole oikeuta sisäänpääsyyn"
Mitä Johannes sanoi," minä kastan vedellä, mutta minun jälkeeni tulee Hän, joka kastaa teidät hengellä ja tulella".
Jeesuksesta alkoi uusi liitto, ja myös opetuslapseksi kastaminen.
"Menkää ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsekseni kastamalla ja opettamalla".
Ja sitähän luterilainen kirkko tekee. Kastaa ja opettaa.