Suomen 100v juhlakolikosta on 50 prossaa ruotsia

Aika isoon rooliin pääsee marginaalikielemme, kun kolikon toinen puoli on puoliksi ruotsia. Olisivat jakaneet sen toisen puolen edes ruotsin ja saamen kielten kesken, niin olisi ollut lähempänä koko kansan kolikkoa.

https://is.mediadelivery.fi/img/1920/e195a19a216e496e814d8857bc14bac7.jpg
0<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset

Vanhimmat

Ei vielä vastauksia

Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.

Kommentoi aloitusta


tasajakopolitiikka kirjoitti:

Aika isoon rooliin pääsee marginaalikielemme, kun kolikon toinen puoli on puoliksi ruotsia. Olisivat jakaneet sen toisen puolen edes ruotsin ja saamen kielten kesken, niin olisi ollut lähempänä koko kansan kolikkoa.

https://is.mediadelivery.fi/img/1920/e195a19a216e496e814d8857bc14bac7.jpg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu