Jos tyttö saa spermat mahalleen, onko aivan vainoharhaista pelätä että pieni tippa pääsisi valumaan emättimeen ja aiheuttaisi raskauden?
Kondomia käytettäessä, voiko sperma siemensyöksyn aikana valua ensin peniksen tyveen ja siitä sitten emättimeen ja aiheuttaa raskauden?
Entäpä jos tytön sormissa on pieni määrä spermaa, ja hän alkaa hieroa itseään. Voiko tulla raskaaksi?
Kondomia käytettäessä, voiko sperma siemensyöksyn aikana valua ensin peniksen tyveen ja siitä sitten emättimeen ja aiheuttaa raskauden?
Entäpä jos tytön sormissa on pieni määrä spermaa, ja hän alkaa hieroa itseään. Voiko tulla raskaaksi?
Vastaukset 5
Vanhimmat
ainoa varma keino olla tulematta raskaaksi on pidättäytyä seksistä!kannattaisi tytön ehkä hankkia pillerit ja välttää irtoseksiä...
just tota samaa oon miettiny jo monta monta kertaa :/ miks elämä on näin vaikeaa?
raskaaksi tulemisen mahdollisuus kortsuja oikeinkin käytettäessä on: "keskimäärin kaksi naista sadasta tulee raskaaksi". Jos naisesi koskee heppisi päähän tai spermaasi on hänen sormissaan ja niilä hieroo klittaansa niin tuo mahdollisuus tulla raskaaksi suurenee.
Katso tuolta ehkäisymenetelmien tehoista:
http://www.sexaktuellt.com/_html/print.asp?id=3&s=4&show=1
Yllättävän tehokas on keskeytetty yhdyntäkin.
Siinä linkissä ei mainittu johtuuko niiden kahden naisen raskaaksi tuleminen kondomin rikkoutumisesta, ja siitä en ole huolissani, rikkoutumisenhan huomaa aina.
Kortsulla huonosti käytettynä ehkäisyteho on vain 85 prossaa eli raskaaksi vuodessa tulee viisitoista naista sadasta. Huonosti käyttämiseen kuuluu kai se, että saa kumin rikki.