Kutsuhuuto

Roponen

Ennen saarnaajat kutsuivat vakavasti syntisiä parannuksen ratkaisuun. He käyttivät siihen pitkän puheenvuoron, jossa vetosivat moniin tosiasioihin elämän katoavaisuudesta, ihmisen syntisyydestä ja siitä kuinka me kerran olemme tekemässä tiliä Jumalalle elämästämme. He toivat esiin, kuinka nyt vielä on mahdollista käydä armoistuimen eteen. Mutta viimeisellä tuomiolla ei sitä mahdollisuutta enää ole.

Nykyään puolestaan suurimmat vetoomukset kuulijoille käydään kolehtipuheessa. Siinä vedotaan tunteisiin ja velvollisuudentuntoon niin syvästi, että sosiaalinen paine saa jokaisen varmaankin uhraamaan rahaa. On näköjään fokus siirtynyt, kun asian kärjistäen nykyään kyynelin pidetään uhripuheet, mutta pelastusasia tuodaan esiin kevyesti, ikään kuin sivutuotteena.

8

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omapaikka

      Herää kysymys onko tällaiset saarnaajat oikella paikalla, onko heitä armoitettu saarnaamaan ?

    • Jospa ne alkaavat vielä tarjoamaan neitsyjä Taivaassa niin kuin muslimit jos joku uhraa ??? Kyllä pitkään ja kauas on luistu oikeasta Pyhän Hengen saarnasta !!

    • suuretkolehtipuheet

      "Kun raha kirstuun kilahtaa niin sielu Taivaaseen vilahtaa".

      - Jos hengellisen työn painopiste on kahisevassa rahassa ja sen haalimisessa niin onko se enää Jumalasta?
      Uskon vain rahan varassa sitä uskotaan ja toimitaan?

    • Muller rukoili vain Jumala antamaan rahoja. Eikä koskaan ihmistä ja oli tuohon aikana yksi menestyvistä Uskovista saksassa !!!

    • gkjjj

      Totuus on se, että Jumala ei koskaan kutsunut ketään pastorin virkaan seurakunnassa. Jeesus vihaa nikolaiittain oppia eikä Jumala ole koskaan perustanut yhtäkään teologista tiedekuntaa.

      Tästä seuraa, että kaikki pastorit, jotka todistavat saaneensa kutsumusviran Jumalalta, valehtelevat. Tästä seuraa myös, että Jumala ei pidä huolta tuollaisista viranhaltijoista ja he joutuvat lähes väkisin keräämään rahaa ihmisiltä.

      • Massit_kasaan

    • seurakunnassa

      Yleinen pappeus on ja kaikkien uskovien tulee todistaa Jeesuksesta, mutta kuitenkin seurakunnassa on erilaisia virkoja ja tehtaviä.Jos ei pastorin virkaa niin ainakin evankelistan kutsun saaneita on Raamatun mukaan.

      KR 33/38

      2 Timoteus 4
      1. Minä vannotan sinua Jumalan ja Kristuksen Jeesuksen edessä, joka on tuomitseva eläviä ja kuolleita, sekä hänen ilmestymisensä että hänen valtakuntansa kautta:
      2. saarnaa sanaa, astu esiin sopivalla ja sopimattomalla ajalla, nuhtele, varoita, kehoita, kaikella pitkämielisyydellä ja opetuksella.
      3. Sillä aika tulee, jolloin he eivät kärsi tervettä oppia, vaan omien himojensa mukaan korvasyyhyynsä haalivat itselleen opettajia
      4. ja kääntävät korvansa pois totuudesta ja kääntyvät taruihin.
      5. Mutta ole sinä raitis kaikessa, kärsi vaivaa, tee EVANKELISTAN työ, toimita virkasi täydellisesti.

      Biblia 1776 2 Timoteus 4 ja jae 5
      4:5 Mutta valvo sinä kaikissa, kärsi ja kestä vaivoissa, tee evankeliumin saarnaajan työ ja toimita virkas täydellisesti.

      Toiset keskittyivät seurakunnassa saarnaamiseen ja toiset hoitivat käytännön asioita.Molemmat asiat olivat tärkeitä hoitaa.


      Apostolien teot 6
      1. Niinä päivinä, kun opetuslasten luku lisääntyi, syntyi hellenisteissä nurinaa hebrealaisia vastaan siitä, että heidän leskiänsä syrjäytettiin jokapäiväisessä avunannossa.
      2. Niin ne kaksitoista kutsuivat kokoon opetuslasten joukon ja sanoivat: "Ei ole soveliasta, että me laiminlyömme Jumalan sanan toimittaaksemme pöytäpalvelusta.
      3. Valitkaa sentähden, veljet, keskuudestanne seitsemän miestä, joista on hyvä todistus ja jotka ovat Henkeä ja viisautta täynnä, niin me asetamme heidät tähän toimeen.
      4. Mutta me tahdomme pysyä rukouksessa ja sanan palveluksessa."
      5. Ja se puhe kelpasi kaikelle joukolle; ja he valitsivat Stefanuksen, miehen, joka oli täynnä uskoa ja Pyhää Henkeä, ja Filippuksen ja Prokoruksen ja Nikanorin ja Timonin ja Parmenaan ja Nikolauksen, antiokialaisen käännynnäisen,
      6. ja asettivat heidät apostolien eteen, ja nämä rukoilivat ja panivat kätensä heidän päällensä.
      7. Ja Jumalan sana menestyi, ja opetuslasten luku lisääntyi suuresti Jerusalemissa. Ja lukuisa joukko pappeja tuli uskolle kuuliaisiksi.
      8. Ja Stefanus, täynnä armoa ja voimaa, teki suuria ihmeitä ja tunnustekoja kansassa.

    • Eritehtäviä

      Hän antoi muutamat apostoleiksi, toiset profeetoiksi, toiset evankelistoiksi, toiset paimeniksi ja opettajiksi,
      tehdäkseen pyhät täysin valmiiksi palveluksen työhön, Kristuksen ruumiin rakentamiseen,
      kunnes me kaikki pääsemme yhteyteen uskossa ja Jumalan Pojan tuntemisessa, täyteen miehuutensa, Kristuksen tähteyden täyden iän määrään,

      Ettemme enää olisi alaikäisiä, jotka ajelehtivat ja joita viskellään kaikissa opintuulissa ja ihmisten arpapelissä ja eksytyksen kavalissa juonissa,

      Vaan että me totuutta noudattaen rakkaudessa, kaikin tavoin kasvaisimme häneen, joka on pää, Kristus.
      EF. 4:11-15

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      219
      6232
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      180
      5791
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      15
      5424
    4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      251
      4310
    5. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      71
      4059
    6. 250
      3775
    7. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      139
      3452
    8. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      128
      3269
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2976
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      2
      2439
    Aihe