Oon siis 15-vuotias ja mulla on ollu ihan vauvasta asti isot silmäpussit :( Mulla on tosi ohut iho silmien alla ja tosi tummat silmänaluset. Se on tosi ahistavaa ja vaivannu mua jo siitä asti kun ite tajusin, että oon jotenkin erilainen. Kun ei muilla lapsilla ikinä ollu tälläsiä silmäpusseja tai ei silmäpusseja ollenkaan.
Multa aina välillä kysytään, että nukunko ikinä tai miks mulla on tälläset silmäpussit... En mä oo ikinä osannu mitään vastata, kun vasta tajusinkin, että taitaa olla ihan perittyä.
Mitkään kurkun palat tai kylmät lusikat ei auta mitään. Mun silmäpussit ei roiku, ne on lähinnä vaan tummat kuopat. Oon kuullu, että on erilaisia voiteita, mutta niissä aina puhutaan roikkuvista silmäpusseista. Mutta kun ei mun silmäpussit juurikaan roiku vaan ne on vaan kuopat... D:
Joten jos tiedätte mitään kotikonstia ja jotain voidetta, joka sopis tähän ongelmaan niin tulkaa ihmeessä suosittelemaan ja auttakaa :( Ja jos yhtään tietoo, että mistä muualta sais ees apua tähän ongelmaan niin kertokaa ihmeessä. Kaikki apu otetaan vastaan!
Miten eroon periytyvistä silmäpusseista?
4
414
Vastaukset
- auttaiskoha
Itselläni on tismalleen sama ongelmia silmäpussien suhteen, mutta ei mul niin isot ole ihan perus kokoset, mut todella ärsyttävät. Mul ei oo siis roikkuvia myöskään, ihan kuopat vain. En usko omalta kohdaltani että ois periytynyt, mutta uskon ainakin itse että en pysty nukkuu öisin joka on suurin syy sille miks mul on silmäpussit.
No, mennää asiaa -> Ite oon hoitanu omia silmäpusseja himalajan merisuolalla ja on khyllä auttanut. Mutta en tiedä auttaako sua, mutta kokeile ihmeessä! Jos käytät alkoholia paljon (niin ku mieki) niin suosittelen juomaan puolet enemmän vettä. Sillä jokin vaikutus ainakin oman ihoni kuivuuteen, sillä silmieni alueella on todella paljon kuivuutta silmäpussien lisäksi. Kolmas ja viimeinen vinkki on aika outo, mutta ainakin itselleni on tehoavan. En tiedä tehoakoo sulle, mutta kokeilun mielessä voisit testata päivittäin. Olen käyttänyt tuoreita kurkun palasia laittamalla silmien päälle joka aamu ja ottanu ne pois 15min jälkeen. Ainaki mulle tulee freshimpi olo ja silmäpussien tummuus ei oo niin vahva eli vähä niiku haalistuu se alue. - MaaliskuunIdus
Mulla on ikää jo kohta 52 vuotta, ja silmäpussit ilmestyivät mulle vaihdevuosioireiden mukana parisen vuotta sitten. Eilen kampaajalla käydessäni, bongasin lehteä selatessani mainoksen Remescar nimisestä tuotteesta. Valmistaja lupaa tuotteelle tyytyväisyystakuun. Nopea googlailu osoitti, että tuotteen käyttäjät ovat siihen erittäin tyytyväisiä. Kampaajan saatua hommansa hoidettua kipaisin heti apteekkin ja ostin tämän 33,- euroa maksavan pikkutuubin ihmeainetta. Mun silmäpussit on kokoa jenkkikassit, joten kokonaan ne eivät häipyneet, mutta ero on enemmän kuin huomattava. Olen kaikilta muilta osin tyytyväinen tuotteeseen, ainoastaan kohta johon voidetta on laitettu näyttää hieman kuivalta. Suosittelen.
- MaaliskuunIdus
Pieni, mutta tärkeä päivitys tähän muutaman päivän käytön jälkeen. Tuote ei toimi meikin kanssa.
- hofhgoe
Mä oon kuullu jutun et tummat silmänaluset voi kertoa myös sydänviasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663392Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463212Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1252771- 442553
- 311963
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871505- 391330
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391240