Tunnet olevasi se parempi nainen ja kauniimpi ja älykkäämpi, koska sinähän tiedät missä mennään. Tiedän tunteen olen itse harrastanut joskus ukkomiehiä.
Tosiasia on tämä: Sinä olet bimbo leikkikalu, jota hetkellisessä kriisissä oleva mies käyttää hyväkseen.
Teidän kaikkien toisten naisten elämä säälittää minua todella. Odottelette siellä armopaloja ja kuvittelette vielä olevanne onnellisia.
Siinä vaiheessa, kun saatte oikean parisuhteen ja lapsia ymmärrätte vasta mitä onnellinen elämä on.
Useinmiten kuitenkin se ensimmäinen ja oikea vaimo ja koti ja lapset ovat ne miehen tärkeimmät asiat, eikä sitä kaikkea pysty tuhoamaan edes retkahdus johonkin vastaantulevaan ukkomiesmagneettiin.
Teitä on aina ollut ja tulee aina olemaan, mutta montakaan parisuhdetta te ette onneksi pysty rikkomaan.
Menkääpä kaikki kakkos naiset ja etsikää itsellenne ihka oma mies ja alkakaa elämään ihan oikeata elämää silloin huomaatte, että pysyvä parisuhde on se jossa meistä jokainen voi olla onnellinen.
Teille kaikille ykkösnaisille laittakaa miehenne valinnan eteen joko minä tai se vamppi. 9/10 tapauksesta mies tulee häntä koipien välissä kotiin. Ja mikäli valitsee sen toisen niin silloin suhteessanne on muutakin vialla kuin mitä toisen väliin tulo voi aiheuttaa ja ero on varmasti paikallaan.
Tosiasia on tämä: Sinä olet bimbo leikkikalu, jota hetkellisessä kriisissä oleva mies käyttää hyväkseen.
Teidän kaikkien toisten naisten elämä säälittää minua todella. Odottelette siellä armopaloja ja kuvittelette vielä olevanne onnellisia.
Siinä vaiheessa, kun saatte oikean parisuhteen ja lapsia ymmärrätte vasta mitä onnellinen elämä on.
Useinmiten kuitenkin se ensimmäinen ja oikea vaimo ja koti ja lapset ovat ne miehen tärkeimmät asiat, eikä sitä kaikkea pysty tuhoamaan edes retkahdus johonkin vastaantulevaan ukkomiesmagneettiin.
Teitä on aina ollut ja tulee aina olemaan, mutta montakaan parisuhdetta te ette onneksi pysty rikkomaan.
Menkääpä kaikki kakkos naiset ja etsikää itsellenne ihka oma mies ja alkakaa elämään ihan oikeata elämää silloin huomaatte, että pysyvä parisuhde on se jossa meistä jokainen voi olla onnellinen.
Teille kaikille ykkösnaisille laittakaa miehenne valinnan eteen joko minä tai se vamppi. 9/10 tapauksesta mies tulee häntä koipien välissä kotiin. Ja mikäli valitsee sen toisen niin silloin suhteessanne on muutakin vialla kuin mitä toisen väliin tulo voi aiheuttaa ja ero on varmasti paikallaan.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Yhdyn sinun kirjoitukseen täydellsesti.
Olen ollut ensimmäinen ja toinen -ja sen ensimmäisen naisen rooli ja asema on paljon parempi ja tärkeämpi.
Nolottaa todella ne vuosien takaiset sotkut joissa luulin olevani tärkeäkin, vaikka olinkin vain leikkikalu ja minua vietiin kuin pässiä narussa. Jälkeenpäin on ollut tosi halpa olo.
En voisi häpeilemättä katsoa tai kuunnella ihmistä, joka sumeilematta etsii ukkomiehiä ja kehuskelee saavutuksiaan. Säälittäviä luontokappaleita!
keskenään! Olet lähempänä tarinaa, joka matemaattisen tod.näköisyyden on lähempänä totuutta.
Pettynyt mies
Hieno kirjoitus, minä myös olen täysin samaa mieltä kanssasi! Me ykköset tulemme aina olemaan ykkösiä, säälittää oikein nuo kakkosvampit jotka saavat pelkkiä armopaloja ;) Ne ei tajua että miehet käyttää niitä vain hyväkseen!
Tosin kokemus kakkosena olemisesta puuttuu.
Kyllä jokainen kolmas osapuoli muuttaa käsityksiään jos/kun joskus elää suhteessa ihmisen kanssa, jonka ei koskaan soisi loukkaavan. Minä en jaksa uskoa, että kukaan ihminen olisi niin läpensä paha kuin mitä täällä jotkut kakkoset ovat esittäneet. Uskon, että ne ovat olleet provoja.
Ja tuo suhdeluku, jonka annoit, pitänee paikkansa; meidän ystävä ja tuttava piirissä on 7 parai, joista toinen tai molemmat ovat pettäneet. Kukaan näistä ei ole kuitenkaan eronnut. Työ on toki kova ja rankka palauttaa suhde ensin sille tasolle, että korjaaminen voi alkaa, mutta kahteen kertaan luotu pohja onkin sitten melko vakaa.
Parisuhteiden todellinen kestävyys ja ihmisten keskinäiset tunnesuhteet punnitaan vaikeina aikoina, ei silloin kun kaikki on hyvin.
Aurinkoisempaa jatkoa kaikille =)
Kommenttisi osoittaa että sulla kuin keskustelun aloittajakin on näemmä uskoton puoliso ja helppohan sitä on työntää päätänsä pensaaseen ja syytellä sitä toista naista. Tuskinpa tässä maassa ketään miestä väkisten on toisen naisen luo pakotettu. Kysy itseltäsi miksi miehesi käy vieraissa.
Minulla on uskollinen mies, hän ei koskaa koskisi tuollaisiin kakkosvamppeihin, ei tahdo alentua semmoiseen. Olen onnellinen! Kyllä huomaa kun kateus puhuu viesteissäsi ;)
Olet varmasti oikeassakin! Tosin suhteita on hyvin, hyvin monenlaisia. On myös tapauksia joissa toinen nainen onkin se ykkösnainen. Niin tai näin, kirjoituksessasi oli paljon asiaa.
Eniten minua kummastuttaa tällä palstalla tuo ikuinen kiista kumpi on lopuksi se ykkösnainen. Ai että millaista mannaa nämä kirjoitukset ovat noille uskottomille ukkomiehille! Heistä tapellaan täällä kynsin hampain! En ymmärrä kuka haluaa itselleen pettävän miehen. Ei siis minusta ole mitään syytä olettaa että kaikki toiset naiset automaattisesti edes haluaisivat näitä miehiä miehikseen. Hetken huvi riittää! En myöskään ymmärrä vaimoa, joka viimeiseen asti haluaa puolustaa suhdettaan mieheen, joka jokaisessa "hetkellisessä kriisissä" hakee lohtua toisen naisen sylistä. Ja vaimo se ymmärtää ja antaa anteeksi, onhan hän kuitenkin tälle miehelle se vihitty vaimo, ykkönen! Sen tiedon turvin kyllä jaksaa. Eikö tuokin ole aika säälittävää?
Kuulosti kovin tutulta jutulta =)))
Niin, jäi vielä sanomatta, että sekin vähän ihmetyttää, kun niin monissa viesteissä joita "ykkösnaiset" tänne kirjoittelevat, sanotaan "kakkosille" että sitten kun löydätte oikean parisuhteen ymmärrätte..ja plaa plaa.. Ovatko tälläisiä kirjoittavat naiset sitten sitä mieltä, että heillä on oikea parisuhde vaikka mies juoksee vieraissa? Olkoon syy mikä hyvänsä, ehkä mies hakee vain lohtua siihen hetken kriisiinsä, mutta minusta oikeassa parisuhteessa ei toimita niin.
Kerrankin täyttä asiaa.
Hei Cathy! Kyllä olet ihan oikeassa, että suhdetta ei varmaan kannata jatkaa, jos mies jatkuvasti pettää se ei ainakaan perustu silloin toisen kunnioitukseen. Minun mieheni on pettänyt minua kerran. Hänellä oli n. kk mittainen lähinnä tekstiviestisuhde toisella paikkakunnalla asuvaan naiseen, joka oli jo ensi tapaamisella itseään ukkomiesmagneetiksi kutsunut?!
No se hän todella oli. Olin valmis heittämään tuon ukon ketkun ulos saman tien, mutta mieheni onneksi lasten takia ajattelin asiaa yli ensimmäisen tunnekuohun.
Asiaa pohdittuamme ja lukuisien keskustelujen jälkeen totesimme, että rakastamme vielä kuitenkin toisiamme ja päätimme yrittää jatkaa.
Tämä ”ukkomiesmagneetti” teki kyllä kaikkensa ettei se onnistuisi eli tekstiviestejä sateli.
Olimme mieheni kanssa sopineet, että hän ei enää minun tietämättä pidä mitään yhteyttä tuohon naiseen ja näyttää minulle kaikki tekstiviestit mitä sieltä tulee. Nainen sieltä viestitteli, että minä kiristämällä lapsilla pidän mieheni kotona ja olen muutenkin hirviö, kun tutkin mieheni tekstiviestejä. Mielessään hänellä ei käynyt, että me olimme asiat keskenään jo sopineet ja hän vain jatkoi meidän kotirauhan rikkomista.
Ressukka hän edelleen eli siinä lapsellisessa uskossaan, että hän on ylivertainen ja mies kyllä luikkisi hänen luokseen jos minä en pitäisi kahleissa kotona.
Tästä on nyt kulunut pari vuotta, mutta kuten huomaatte käyn asiaa edelleen mielessäni läpi tuskinpa muuten täällä palstalla olisin.
Häpeän todella aikaa, kun minulla itsellä oli suhde varattuun. Sitä jatkui kaksi vuotta. Nyt kylläkin, kun olen nähnyt tätä ex ukkomiestäni hän näyttää tyytyväisenä kulkevan vaimonsa kanssa.
Tuosta voisin siis päätellä, että heillä oli vain avioliitossaan kriisi, jota minä olin vielä edesauttamassa. Silloin säälittelin tuota vaimoa, että kuinka sinisilmäinen idiootti hän on, kun ei tajua mitään eikä päästä miestään irti.
Nyt ymmärrän, että kyllä hän olisi varmasti irti päästänyt niin kuin me kaikki muutkin vaimot. Ne miehet vain eivät yleensä halua lähteä mihinkään. Se ruoho ei sitten usein olekaan sen vihreämpää aidan toisella puolella.
Teille joita mies on pettänyt. Mikäli mies ei ole totaalinen pässi ja jatka vaan touhujaan ja kyseessä oli selvästi erehdys. Yrittäkää antaa ajan kanssa anteeksi ja korjata parisuhteenne.
Perhe on se yksikkö jossa annetaan joitakin virheitä anteeksi ja tuetaan toisiamme.
En tällä tarkoita, että pysykää petturin luona, jos mies toistuvasti loukkaa teitä niin silloin kierrätykseen!
Juuh, ja ykkösnaiset kuvittelevat että Oikeasti he ovat kuitenkin kauniimpia, älykkäämpiä jne ja kakkonen on ruma ja tyhmä bimbo leikkikalu. Eivät korkealle arvosta miestään, jos luulevat niiden sortuvan em. kaltaisiin kakkosnaisiin :)
Heikkoutta, heikkoutta ja niin läpinäkyvää katkeruutta :) Kun suhteessa on jotain vialla ja miehellä (tai miksei myös naisella) on joku kakkonen niin miksei ykkönen ymmärrä sitä että jokin on vialla? Ja: joko yrittää saada suhteen korjattua taikka lopetettua. Turhanpäiväistä käninää kakkosten arvostelu. Kuitenkin siinä vaiheessa kakkonen on miehen silmissä omaa vaimoa parempi tai miellyttävämpi tai jotain.
Ai että mies on niin tyhmä, että vaimo päättää kauanko suhde jatkuu? Siis jos vaimo "ei päästä irti" niin mies jää? En aivan ymmärrä. Eiköhän se ole se mies joka päättää omasta puolestaan jääkö vai ei. Jos saa jäädä siis, eli yhteinen päätös loppujen lopuksi. Miehilläkin on aivot, tiesitkö. Mies osaa itse sanoa adjö jos ei halua jäädä, siinä ei vaimon kiinnipitäminen merkkaa mitään.
on säälittävää... avioeropalstalla samoja ruikuttajia, kannattaako niihin edes vastata?
On muutamaan kerran todettu, että pettäjä tekee itse valintansa, mennäkö vieraiin vai ei. Seuraavaksi turvaudutaan deterministiseen ajattelutapaan -yleensä käryn jälkeen ja kakkosten taholta - ja osoitetaan sormella pettäjän puolisoa tai parisuhdetta. Mikä järki tässä on?! Eikö kakkoseksi ryhdytä niin ikään vapaaehtoisesti OMISTA LÄHTÖKOHDISTA JA TARPEISTA riippuen? Vai paistaako läpi se, että kakkosen rooli ei ole hyväksyttyä heidän itsensäkkään mielestä? Ikään kuin pettävän puolison ominaisuudet tai parisuhteen ongelmat vain mahdollistavat suhteen?
Pettäjä ei lopulta eroakkaan. Taas on vaimon vika, kun on kahlinnut. Eli pettäjällä ei siis olekkaan tässä kohden oikeutta tai mahdollisuutta tehdä omia valintoja..?
Kaikki argumentit ovat sekä oikeaassa että väärässä - riippuu aina jokaisesta suhteesta ja siinä elävistä yksilöistä.
Kuten taisin jo mainita, suhteita on niin monta kuin ihmistäkin. :) On hienoa, että teidän tapauksessa kävi hyvin ja pystyitte puhumalla ja anteeksi antamalla saamaan asiat vielä kuntoon. Teidän tapauksessanne sinä ihan oikeutetusti kutsut itseäsi "ensimmäiseksi ja parhaaksi", sillä sitä sinä selvästi miehellesi olet!
En nyt ihan ymmärtänyt mistä kiihdyit? Siis tottakai se on yhteinen päätös ollanko yhdessä. Kyllä tietysti mies itse tekee päätöksensä missä ja kenen kanssa asuu. Paitsi siinä tilanteessa, kun toista on pettänyt voi olla, että mieheltä ei enää hirveästi mielipiteitä tiedustella vaan on pakko suunnata sen kakkosnaisen oven taakse yösijaa kyselemään ja huonolla mäihällä kenkää tulee sieltäkin.
Kaikkein heikoimalla sijalla näissä kuvioissa on se pettäjä. Hän usein pahasti aliarvioi kumppaniensa älykkyyttä.
Mutta etten nyt ihan hakoteille taas poikkeaisi niin kyllä mies tietysti itse päättää kenen kanssa seurustelee tai asuu. Ongelma on vain, että me naiset ei aina niitä päätöksiä uskota miehen itsensä tekemiksi vaan eteenkin juuri nämä toiset naiset luulevat, että mies pysyy kotonansa pelkästään kiristyksen ja uhkailun voimalla ja muuten kyllä jättäisi perheensä ja tulisi tämän itseään ylivertaisena pitämän toisen naisen luokse
ykkönen onkin hyvin koulutettu, fiksu, kaunis, seksikäs, sosiaalinen, jalat maassa oleva ja miehen kanssa tasaveroinen, puolensa pitävä ja kakkonen harmaa hiiruli, jota voi katsoa alaspäin ja hallita?
Joissakin tapauksissa näinkin on käynyt...tyhmyyttä lienee siinä kohtaa, jos ykkönen jää...että ihan vaan näkökulmana.
Oli kumpi tahansa nainen ykkönen niin luulen, että useampien "lapsellisten" elämässä Todellinen Ykkössija menee lapsille. Ohi itsen, vaimon, rakastajan tai rakastajattaren. Aika moni on valmis luopumaan avioliitosta tai suhteesta ennemmin kuin lapsistaan.
Ei se ole tärkeintä kuka on kaunis ja kuka ei. Tärkeintä on sisältö mikä pitkässä suhteessa tulee se yhteenkuuluvaisuus, kun tietää puhumatta mitä toinen ajattelee.
Yhteiset lapset ovat asia, jonka ohi ei koskaan mene yksikään nainen ei varmaan se vaimokaan.
Itse en missään nimessä enää antautuisi suhteeseen varatun miehen kanssa.
Mikäli mies todella rakastuu toiseen ja suhde vaimoon on todella huono niin kyllä se mies ottaa eron samantien.
Teille toiset naiset vaatikaa, että mies jättää sen vaimonsa heti.
Mikäli hän teitä rakastaa niin kyllä hän sen vaimon jättää. Kukaan meistä ei varmaan halua olla osa haaremia.
Se ensimmäinen ei monesti tästä tilanteesta tiedä eikä siis ratkaisua voi vaatia. Siis teeppä sinä kakkonen se ja pyydä miestä valitsemaan.
Eihän se sitä tarkoita että sinun pitää se turjake ottaa luoksesi asumaan.
Vaadi vain, että mikäli hän sinua aikoo panopuuna käyttää niin hankkii itsellensä oman asunnon.
Ihan oikeasti en usko, että meistä kukaan on valmis jakamaan miestä tai naista muiden kanssa kyllähän ihminen on perusluonteeltaan yksiavioinen.
Niin pitäisikin. Sitten on niitä katkeria jotka ajattelemattomuuttaan tuhoavat lastensa käsitykset oikeasta ja väärästä yrittämällä kääntää lapset pettänyttä ja eron halunnutta vanhempaa vastaan. Havaintoni löytyvät äideistä, mutta kait niin voi tehdä katkerat isätkin. Mihin katoaa terve järki ja maltti kun puoliso ilmoittaa itselle epämiellyttävistä päätöksistään?
Olet oikeassa.
Varmasti yli 90% miehistä laittaa lapsensa kaiken etusijalle niinkuin me äiditkin.
Se ei kuitenkaan tarkoita sitä, että lasten vuoksi roikutaan ties minkälaisessa suhteessa vaan useimmiten niitä vanhempia sitoo myös muut asiat toisiinsa lasten lisäksi.
Te toiset naiset voisitte ajatella pikkuisen nenäänne pidemmälle, kun näihin suhteisiin ryhdytte.
En tarkoita, että se naisen vika on yhtälailla miehen, mutta kenenkään itseään knnioittavan naisen ei moiseen leikkiin kannata ryhtyä ainakaan silloin, kun on pelissä myös pienten lasten perhe
Toivon vain ettei tätä episodia olisi koskaan tullut meidän elämäämme.
Se tulee kuitenkin suhteemme taka-alalla säilymään varmasti vuosia ja se täydellinen luottamus ei palaudu koskaan.
Se toinen nainen taas oletettavasti jatkaa elämäänsä tuskin enää muistamatta koko juttua ja suomatta ajatustakaan sille, että hän melkein tuhosi viiden ihmisen perhe-elämän ja aiheutti kahdelle ihmiselle paljon surua ja pahaamieltä pitkäksi aikaa.
Tarkoitan tuolla kahdella minua ja miestäni, koska hänkään ei ole nauttinut tilanteesta ja on monesti sanonut toivovansa ettei tätä ikinä olisi tapahtunut. Ei vain osannut ajatella leikkiin ryhtyessä mihin tämä kaikki johtaa. Toivottavasti on ottanut opiksensa toista kertaa en anteeksi antaisi.
Kaikkea hyvää sinulle Cathy. Vaikutat tervejärkiseltä ihmiseltä ja toivon että sinä kuten minäkin voimme piakkoin siirtyä kirjoittelemaan jonnekkin onnellinen elämä palstalle.
Mutta siinäpä se juju onkin, että kakkossuhteesta etsitään AINA ihan muuta kuin mitä on ykkössuhde. Tai läheskään aina ei edes etsitä, mutta löydetään silti, vaikka ykkössuhteessa kaikki on ok.
Kyllä, periaatteessa ihan oikea parisuhde on vain sellainen, jossa asutaan yhdessä; kaikki muu on vähemmän. Intohimoisimmastakin suhteesta tulee arkipäiväisempi mikäli asutaan yhdessä kuin jos asuttaisi erikseen. Taas erikseen asuttaessa on niin suuret mahdollisuudet feikata ja näyttää vain hyvät puolensa, ettei toinen ole samalla tavoin läheinen kuin yhdessä asuttaessa.
suhteessa ollaan vapaaehtosesti!! jos se vaimo on rumempi tyhmempi ym ym ni luulis sen miehen ottavan eron?? Kyllä mies ottaisi kakkosen jossei huolisi omaa enää omaa muijaansa ja jos kakkosesta olisi hänelle arkeenkin sopiva.Ei tarvita paljoakaan
iskeä äijä ja tyydyttää sexuaalisesti.Se vaatii paljon enemmän olla arjessa mukana,ja siihen mies haluaa naisen joka on hänelle ykkönen, se jonka kanssa hän viettäää arjen eikä vaan säädä sängyssä.
Ja kyllä kotonakin miehet saa sexiä vaikka sepittäis rakastajattarille että vaimo pihtaa...
Rakastajattaret on vaihtelua arjelle, ei mitään sellaista joka kuuluu jokapäiväseen, läheisyyteen ja rakkauteen.Ykkönen on nainen jota mies rakastaa, jonka kanssa hän haluaa olla ja elää, jonka kanssa sitoutua.
Mies tulee häntä koipien välissä takaisin kotiin kun se kakkonen ei häntä huolinutkaan, kun sitten vihdoin viimein suhde tuli julki. Tottakai silloin ylistetään perheen merkitystä eikä sitä halut menettää, kun ei ole mitään muuta tilalle. Ja ydinperheen ihana pyhyys saa jatkua...
Paljon olen näitä parisuhdesotkuja seurannut niin ystävänä kuin isekkin osallisena puolin ja toisin.
Mikäli se suhde on kotona oikeasti peruuttamattoman huono niin silloin sitä otetaan ja erotaan ja mennään sitten etsimään sitä uutta seuraa.
Se on äärimmäisen harvoin, kun näistä kakkos naisista vaimoa otetaan tai halutaan kyllä heidät on valittu ihan muuhun tarkoitukseen.
Mikäli ero tulee niin yleensä se kakkonenkin huomaa ettei miestä edes halunnut tai mies ei halua tätä "huonoa naista" vaan kuvioihin astuu kolmas kiltti tyttö.
Näin se vain on ettei se mies monesti tätä toista naista pysty sitten lopulta arvostamaan, koska moraali on mitä on.
Miehet haluavat huoran vain kammarin puolelle eivät keittiöönsä.
.., jotka suhteen loputtua alkavat pommittaa tekstareilla ja puheluilla vaimoa ja välillä sitä miestäkin. Ja jatkaa, vaikka tehdään ilmioitus kotirauhanhäirinnästä.. Lopettaako nyt, kun tuli lähestymiskielto?
Siis mikä sitten selitys tällaiseen? Tai jos kakkonen ei miestä huolikkaan, niin miksi yllättäen täytyy "kärähtämätön" suhde loppumisen jälkeen paljastaa?
Varmaankin asiaan vaikuttaa se, että miten ja miksi suhde on päättynyt. Jos suhde on lopetettu yhteisestä päätöksestä ja sovussa, niin ei kai siinä tule mieleen käräyttäminen vaimolle. Jos taas suhde on lopetettu niin, että on loukkauksia ja arvotonta kohtelua puolin ja toisin, niin kai siinä voi kostonhimo iskeä jossain vaiheessa. Varsinkin jos mies on yhtä sun toista lupaillut ja sitten ei pidäkään lupauksiaan. Kai kuka tahansa, ykkönen tai kakkonen suuttuu, jos lupaukset petetään. Kaipa se tuntuu epäreilulta, että mies kaiken jälkeen jatkaa pokkana elämäänsä, ihan niinkuin mitään ei olisi tapahtunutkaan. Itse en usko siihen, että toisen pahat teot pitäisi kostaa, kyllä elämä huolehtii tuosta kostopuolesta.
Ai, tämä mieskö on sitten korkean moraalin edustaja, eikä huoli "huonoa ja moraalitonta naista"? Huvittaa tälläinen käsitys, että mies voi tehdä kaikenlaista, pettää vaimoaan ym. mutta kakkonen on se huono nainen! Eiköhän siinä tilanteessa olla vähintäänkin samalla viivalla. Ja ei sen kakkosen tarvitse olla mikään retku, hän voi olla sivistynyt, hyvässä asemassa, älykäs ja ihan kunnon ihminen! Enkä todella tarkoita, etteikö vaimokin voisi olla tätä kaikkea, se avioliiton onnistuminen kun ei katso kauneutta, älykkyyttä, asemaa tms..
Vuosi sitten paljastui miehelläni rinnakkaissuhde naimissa olevaan naiseen. Nainen kertoi suhteesta ensin aviomiehelleen, joka sitten soitti minulle. Ja sanoi suoraan, että minunkin pitää kärsiä.
Toinen aviomies pisti vaimonsa puhalle ja siitä alkoi meidän helvetti. Toinen nainen sanoi suoran, että koska hänelle jävi näin, niin hän pitää huolen siitä, että meille myös.
Ollut tuskainen vuosi, mutta opettava. Vaihtoehdot punnittu ja valinta tehty. Opettavaa aikaa kaiken kaikkineensa. Luopumista ja rakentamista.. Oikea inhimilisyyden oppivuosi.
Varmaan tiedät, että tällaisissa tilanteissa ei oikeudenmukaisuudella ole mitään merkitystä. Varmastikkaan toinen nainen ei ole huono nainen eikä sen enmpää vaimokaan ja miehen moraalista ei ole tietoakaan.
Siitä huolimatta tämä asetelma aina vain kääntyy niin, että mies selviää hommasta, naiset jäävät nahistelemaan.
Mieshän se on joka aina aloittaa koko sotkun ja pääasiallisesti tilanteesta vastuussa.
Tästä huolimatta loppujen lopuksihan juttu menee niin, että kaikki kääntyvät toista naista vastaan, vaikka hän olisi vain uskonut miehen valheita.
Neuvo siis teille toiset naiset säästytte paljolta, kun ette edes ryhdy moiseen leikkiin.
En siis suinkaan tarkoittanut tuossa viestissä, että toinen nainen on huora. Tuli mieleen se vanha sanonta kokki keittiössä ja huora makuuhuoneessa sehän se jokamiehen unelma on.
Miehet nyt yksinkertaisesti aika hyvin pompottavat haluamallaan tavalla naisia. Itse ovat moraalittomia pukkeja tai vaikka juoppoja, mutta näitä piirteitä ei saa olla naisessa sellaista naista se mies ei sitten haluakkaan
Olet ihan oikeassa siinä, että olet väärä kohde. Olen pahoillani tilanteestasi. Vaimolle kertominen kun on vaan se helpoin ja ilkein tapa kostaa miehelle, vaikka se ei oikein olekaan. Mielestäni on miehen tehtävä kertoa totuus, sillä hänhän on itse pettämisen valinnut, siihen ei muiden tarvitse sekaantua. Ymmärrän, että totuuden kuuleminen satuttaa pahasti, mutta itse en ainakaan haluaisi elää tietämättömänä pettäjän kanssa.
Kovasti tämä aihe näyttää tunteita nostattavan.
En oikein jaksa ymmärtää tätä toisten naisten minulla on oikeus ja minä olen ehkä kuitenkin se ensimmäinen asennetta.
Silloin, kun te päätätte ryhtyä toiseksi naiseksi se tarkoittaa, että te täysin tietoisesti asetutte asemaan jossa teillä ei ole oikeuksia.
Tällä suureen ääneen sitten haukutte miesystävänne vaimoja, jotka yleensä ovat autuaan tietämättömiä teistä. Te täällä vaaditte, että vaimon pitää päästää miehestä irti... no mitenköhän se tapahtuu, jos ei ole tietoinen tästä teidän käskystänne.
Ensimmäinen ja oikea siis se vaimo on tehnyt miehensä kanssa sopimuksen, että me olemme yhdessä myötä- ja vastamäessä, he ovat päättäneet hankkia yhteisiä lapsia, he ovat päättäneet hankkia yhteisen asunnon. Heillä on se perhe yhteisestä päätöksestä!
Sinä taas olet tehnyt miehen kanssa sopimiksen, että ryhdyt rakastajattareksi, tähän ehkä sanomattomaan sopimukseen kuuluu, että sinä et saa kuulua etkä näkyä. Et sinä voi tulla tänne mellastamaan, että erotkaa.
Mikäli se sinun ukkomiehesi väittää, että kotona oleva hirviövaimo ei anna eroa tai muuten kiristää. Niin kerroppa sille ukkomieskullalle, että nyt lähdemme yksissä tuumin selvittämään tämän sotkun sen vaimon kanssa.
Useinmiten varmaan paljastuu ettei se ukko ole eroa pyytänyt eikä sitä itseasiassa edes halua. Kunhan on leikkinyt kanssasi.
Kyllä tätä palstaa seuratessa todella tulee mieleen, että kaikenkaiset vaihtoehdot ovat mahdollisia. On tullut jo hyvin selväksi, että ne vaimot ei todella siellä kotona niitä miehiään kahleissa väkisin pidä! Ja miksi pitäisivät jos toinen mennä haluaa, niin anti mennä..
Tulipa vaan tässä mieleen sellainenkin vaihtoehto, että mitäs jos se onkin se pettävä ukkomies joka loppuviimein roikkuu vaimossaan? Jos vaimo onkin se joka haluaa erota, mutta mies pyytää ja rukoilee, rakastaakin, on perhe on lapset jne...Naiset monesti vähän säälivätkin..
No mitäs kakkosnainen sitten tekee tässä kuviossa, kummallinen tapa mieheltä osoittaa rakkautta vaimolle..Ehkä kakkonen on vain tullut kuvioon jos ei vaimon kanssa enää säkenöi makkarissa, ja muutenkin ero on tapeetilla.
Yhtä kaikki olen sitä mieltä, että kyllä kakkosta kohtaankin voi olla tunteita. Sekin on jo tehty selväksi, että ei ne kakkoset aina ole mitään huoria ja vamppeja vaan voivat olla ihan viehättäviä, mukavia, menestyviä naisia.
Vaikeita tilanteita, joissa aivan liikaa syytellään ja etsitään syyllisiä..ja todella tunteita ja keskustelua herättävä tämä aihe kyllä on!
"Teitä on aina ollut ja tulee aina olemaan, mutta montakaan parisuhdetta te ette onneksi pysty rikkomaan."
Ei voi olla totta, että toinen nainen ei rikkoisi parisuhdetta. Itse eroaisin petävästä puolisosta heti, ja luulen, en tiedä, että moni tekisi samoin.
Vaikka eroa ei tulisi niin on jotain mikä on parisuhteessa rikkoutunut lopullisesti.
EIKÖ VAIN? Ei sitä VOI uskottomuuden jälkeen jatkaa ehjänä parina!
Parisuhde ei varmasti vuosiin tule olemaan ehjä niinkuin sanoit, mutta jatkaa voi ja kannatta mikäli suhteella on vielä mahdollisuuksia onnistua. Keskinäinen rakkaus, lapset, omaisuus kaikki nämä ovat seikkoja, jotka pistävät miettimään kaataakko hyvä parisuhde yhteen syrjähyppyyn.
Asia on tietysti eri, jos joutuu jatkuvasti petetyksi ja huonosti kohdelluksi liitossaan.
Monesti vain on, että mies tai nainen tekee syrjähypyn oman kriisinsä (30,40,50..) vuoksi ottamatta huomioon seurauksia. Usein edelleen rakastetaan sitä omaa vaimoa/miestä eikä suinkaan tarkoiteta loukata vaan haetaan helpotusta omaan ahdistukseen väärästä paikasta. Tätä helpotusta onneksi on jakamassa paljon porukkaa, jotka ovat valmiita hyppimään sänkyyn seurauksia miettimättä. Näitä ns. vapaita ihmisiä.
Todellakaan ei kannata uskotella itselleen ettei minulla ole osaa eikä arpaa toisen parisuhteen rikkoutumiseen tai olisi ne eronneet muutenkin.
Olen siis edelleen sitä mieltä, että onneksi te toiset naiset/miehet ette onnistu monestikkaan sitä parisuhdetta rikkomaan.
Se ei ole säälittävää, että pyrkii pitämään perheensä kasassa. Se on säälittävää, että yrittää tieten tahtoen rikkoa toisten perheen.
En minä armopaloja odottele. Himo kun iskee, otan osani ja lähetän kotiin. Molemminpuolisesti tulemme tyydytetyiksi. Hetkellisesti. Kunnes taas himo iskee.
Ai ihan noin vain. Minä muistelen aikaa kun seurustelin ukkomiehen kanssa niin kyllä se oli huomattavasti monimutksisempaa. Ei se onneton silloin ollut paikalla, kun olis tarvinut. Kotonaanhan se oli joulut, uudet vuodet, vaimon synttärit, anopin synttärit, minun synttärit....Niin se vain yleensä menee. Eiköhän sinullakin tuo komentti tainnut olla sellaista päiväunta :). Sinkku miehen kans se voi onnistuakkin, että hän on siellä missä sinä haluat ja silloin kun haluat, mutta harvoinpa onnistuu kenenkään kans kyllähän elämä vaatii monenlaisia kompromisseja.
Hyvät jatkot kaikille. Olen päättänyt poistua tältä palstalta täällä ei tule kuin paha mieli ihmisten häikäilemättömyydestä ja piittaamattomuudesta.
Kannattaa kohdella muita niinkuin toivoisi itseään kohdeltavan.