liian iso moottori

päästöilläkinonväliä

kahdesta asiasta näkisin vaivaa. ensimäkin sen sanon että v8 moottoriset autot on niin suuria päästöiltään ja kulutukseltaan että jos kaikki ajaisi sellaisilla, maailma tukehtuisi sontaan. toisaalta vain harvalla on ympärivuoden ajossa tällaisia koneita. tuskin monellakaan. korkeintaan 10 koko suomessa talvisin.

toinen asia on öljytilavuus. mitä järkeä on rakentaa 5 litran moottori jossa on öljytilavuutta 4,8 litraa? sitten näitä öljyjä pitää yhtenään vaihdella. jopa 5000km välein jenkkiautoon.

kolmantena asiana ottaisin puheeksi aspenin. 225 koneella se ei vastannut veekasia ajonautinnoltaan. 225 kuutiotuumainen kallistettu slant-moottori oli kylllä kestävä mutta on nämäkin autot kadonneet talviliikenteessä. kesäisin hyvä jos päivässä 10 aspenia näkee kaupungilla.

kävi muuten niin että moottoriöljyn kalvo petti ajossa. moottori nytkähti jolloin tajusin että öljy meni yli kestokäyränsä eli niin sanottu suorituskykykäyrä ylittyi hetkellisesti. tämän jälkeenhän öljy on sökö. ajoin hiljaa tallille ja vaihdoin öljyt. laitoin kendallia sisään. kyseessä ei ole silti jenkkiauto.

3

227

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jjhhjjjj

      Ne päästöt eivät edelleenkään ole sontaa.

    • grgrew

      Sulla oli vettä tankissa

    • Hankielämäkuule

      On kyllä ihmisillä huolet. Huomaa ettei tämä kansa ole sotaa nähnyt hetkeen kun tommosilla asijoilla viittii päätään vaivata.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      161
      2498
    2. 80
      1087
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      997
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      976
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      803
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      79
      654
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      96
      581
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      566
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      542
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe