Kahdesta paloittelumurhasta kesällä tuomittu Janne Hyvönen on mennyt naimisiin. Tv-gladiaattorina tunnettu Virpi Butt,
31, ja hänen miesystävänsä Janne Hyvönen, 29, saivat elinkautiset kahdesta murhasta.
Uusi vaimo oli ennen siviilivihkimistä käynyt tapaamassa Hyvöstä vankilassa muutaman kerran.
Kyllä se on vain kumma, että naiset tuntevat näin voimakasta vetovoimaa rikollisia tappajia kohtaan. On aika feministien lopettaa vaahtoaminen perheväkivallasta, niin kauan kuin naiset pörräävät kuin kärpäset väkivaltarikollisten ympärillä.
Myöntäkää suoraan naiset, että pöksyt kastuvat kun kunnon hakkaaja-tappaja-mies tulee lähistölle.
Parempi olisi myöntää tosiasiat, ja feministienkin sanoa jatkossa: "Vaikka me naiset toisaalta tunnemme vetoa väkivaltaisia miehiä kohtaan, niin kyllä meidän pitäisi päästä perheväkivallasta ja naisten pahoinpitelyistä eroon".
Palottelumurhaaja meni naimisiin
21
6065
Vastaukset 21
- Mies vain
nyt tietenkin feministit ovat vaatimassa että miesten on yhtälailla himoittava tappajanaisten aviomiehiksi, on huutavaa epätasa-arvoa ja tappajanaien alistamista että hänelle ei tulvi rakkauskirjeita sinne vankilaan...
- cisma
Kyllä kuulemma näille niitä tulviikin, tiedä sitten mitä näiden päässä pyörii.
- Kurre_Orava
Eikös tämäkin asia ole palstalla vatvottu jo moneen kertaan.
Itse veikkaan, että on olemassa naistyyppi, joka on vakuuttunut siitä, että pahinkin rikollinen voi 'parantua' kunhan häntä tarpeeksi ymmärretään.
Tämä sama naistyyppi menee kerta toisen jälkeen yhteen väkivalataisen miehen kanssa. Tämä sama naistyyppi ottaa mieheltään turpaansa kerta toisen jälkeen ja jaksaa vain uskoa, toivoa ja rakastaa.
En oikein ymmärrä ilmiötä, mutta josko joku palstan fiksuista voisi minullekin selvittää mistä moinen johtuu.- nuttu
ja usko hyvyyden voittamiseen.
Kerta laakista ei sellainen nainen opi, ettei toinen oikeasti muutu, vaikka kuinka häntä rakastat, ymmärät, ja hyvänä pidät.
Sääli on sairautta, sanotaan, mutta tälläiset naiset ei sitä tunnista sääliksi, vaikka heidän rakkautensa luuseriin, alkaa pelkästään säälistä.
Ja mies kyllä osaa vedättää tällä, sääli minua, jutulla naista....
Lopputulos, piesty nainen. - Mies
...etta nuo naistyypit ei itsekkaan ole yleensa mitaan pyhimyksia. Monesti samanlaista sakkia kun miehetkin tosin ottavat kylla yleensa lujemmin turpaan.
Ilmio selittyy siis tassa silla, etta jos nainen on "roskasakkia" niin han valitsee monesti miehensa samasta sakista. Ja toisinpain. - Vai niin
nuttu kirjoitti:
ja usko hyvyyden voittamiseen.
Kerta laakista ei sellainen nainen opi, ettei toinen oikeasti muutu, vaikka kuinka häntä rakastat, ymmärät, ja hyvänä pidät.
Sääli on sairautta, sanotaan, mutta tälläiset naiset ei sitä tunnista sääliksi, vaikka heidän rakkautensa luuseriin, alkaa pelkästään säälistä.
Ja mies kyllä osaa vedättää tällä, sääli minua, jutulla naista....
Lopputulos, piesty nainen.Ja miehille korkeampi vero, ja kaikki miehet syytettyjen penkille.
Jos tällaisia naisia on, niin vero myös kaikille naisille. - FeminisminABC
Mies kirjoitti:
...etta nuo naistyypit ei itsekkaan ole yleensa mitaan pyhimyksia. Monesti samanlaista sakkia kun miehetkin tosin ottavat kylla yleensa lujemmin turpaan.
Ilmio selittyy siis tassa silla, etta jos nainen on "roskasakkia" niin han valitsee monesti miehensa samasta sakista. Ja toisinpain.Naisenko vika on,
jos kaikki miehet eivät ole väkivallattomia? - Mies
FeminisminABC kirjoitti:
Naisenko vika on,
jos kaikki miehet eivät ole väkivallattomia?...tuota "sovinistin" manttelia on kylla tarjottu taalla.
Mita tulee itse asiaan, niin kylla kait aika harvassa on ne "normaalit naiset" jotka menee naimisiin vakivaltaisen vankilakundin kanssa. Useimmin nailla "normaaleilla naisilla" on varmaan joku amfetamiininpalanen takataskussa tms.
Tuntuu ainakin mulle aika kaukaa haetulta etta joku pankkivirkailija valitsisi vakivaltaisen vankilakundin jostain hoivavietista. Lieko sitten niitakin olla joku poikkeustapaus. - exLotta
"Itse veikkaan, että on olemassa naistyyppi, joka on vakuuttunut siitä, että pahinkin rikollinen voi 'parantua' kunhan häntä tarpeeksi ymmärretään.
Tämä sama naistyyppi menee kerta toisen jälkeen yhteen väkivalataisen miehen kanssa. Tämä sama naistyyppi ottaa mieheltään turpaansa kerta toisen jälkeen ja jaksaa vain uskoa, toivoa ja rakastaa. "
Tutkimuksien mukaan varsin usein naisilla, jotka ovat parisuhteessa väkivaltaisen miehen kanssa, on itsellään ollut väkivaltainen isä. Kun lukee esim. perheväkivallasta kertovien naisten tariointa, kertovat he usein, kuinka he nuorina päättivät, etteivät ainakaan koskaan anna miehensä hakata heitä, mutta sitten kuitenkin he ajatuvat väkivaltaiseen suhteeseen. Mitään yksioikoista syytä psykologit eivät osaa tähän antaa, mutta jollain tapaa asia on kietoutunut siihen, että isä-tytär-suhde on varsin merkityksellinen naisen muille miessuhteille. Toisaalta myös jos tyttö kasvaa ympäristössä, jossa se tärkein naisroolimalli alistuu jatkuvasti hakkaamiseen, on tätä sisäistettyä roolia myöhemmin vaikea täysin irrottaa itsestään.
- Härmän vapaa nainen
Ehkä se avainsana ei kuitenkaan ole väkivalta, vaan kuuluisuus. On nimittäin vielä parempi flaksi pelkillä filmitähdillä, ihan ilman väkivaltaa.
- Colli.
Tuleepa mieleen Juha Valjakkala, joka teki Suomessa murhan, pakeni vankilasta ja surmasi Ruotsin Åmselessa kolmihenkisen perheen. Hän syytti tapahtumasta tyttöystäväänsä.
Valjakkala saatiin monien vaiheitten jälkeen kiinni ja hänet tuomittiin elinkautiseen.
Vankilassa ollessaan hän sai satoja kosimakirjeitä enimmäkseen ruotsalaisilta naisilta.
Pakko ihmetellä naisten motivaatiota tässä tapauksessa. Ei ainakaan mun psykologian tuntemus riitä niin pitkälle.
Miksei niitä kosimakirjeitä tule kunnolliselle, rehelliselle ja vapaalle miehelle? Ei yhden yhtäkään.
Valjakkalan nykyinen sukunimi on Fouganthinen.- Härmän vapaa nainen
"Miksei niitä kosimakirjeitä tule kunnolliselle, rehelliselle ja vapaalle miehelle? Ei yhden yhtäkään."
Mistä Colli tiedät, ettei niitä tule?
Tietysti jos antaisit osoitteesi yleiseen jakeluun niin olisi helpompi tällainen kirje sinulle lähettää. - Mariamagda
Härmän vapaa nainen kirjoitti:
"Miksei niitä kosimakirjeitä tule kunnolliselle, rehelliselle ja vapaalle miehelle? Ei yhden yhtäkään."
Mistä Colli tiedät, ettei niitä tule?
Tietysti jos antaisit osoitteesi yleiseen jakeluun niin olisi helpompi tällainen kirje sinulle lähettää.Mäkin voisin sit vaik yhen pistää..
- Colli.
Mariamagda kirjoitti:
Mäkin voisin sit vaik yhen pistää..
Tietenkin sitä mainetta ja nimeä pitäisi saada ensin, niin jo alkaisi tulla kirjeitä!
Tosin rippikoululeirillä monia vuosia sitten sain ruutupaperille kirjoitetun lappusen, jossa joku tyttö kertoi tykkäävänsä. Vieläkin vaivaa, että kuka se oli!
- P.e.p.e.
Mahtaakohan tuolla Virpi Buttilla olla samanlainen vienti? Itse kyllä miettisin pariin kertaan, ennen kuin alkaisin lähempää tuttavuutta hieromaan. Liekö jotain tekemistä itsesuojeluvaiston kanssa.
- Kurre_Orava
Eiköhän sillä Virpilläkin ihailijoita riitä.
Oli aikoinaan melkoisen suosittu plikka Manselaisissa piireissä. Sitä en tiedä vieläkö menisi Ilvekseen vippinä. :)
- Anonyymi
Tiän et viestiketju on vanha, mutkun tulin laittaneeks hakuun entisen mieheni nimen J.H. niin arvelin sen verran sanoo... etten menny naimisiin saadakseni väkivaltasen miehen tai sellasen tarvitakseni, vaan rakkaudesta häneen.
Näin tyypin ekan kerran ollessani 17 ku hän oli 16 ja hän on ylipäätään ollu matkani varrella harvoja joiden kautta olen rakkaudesta oppinu ja syy eroon kumpuaa arvottomuudentuntojeni aiheuttamasta luulosta, ettei hän välittänytkään ja yhä toivon, että välittäis... mut siis joo... jatkakaa te vaan ivestiketjuanne... ellette muuta tajua kuin tuo, niin sori. Kai te siis uskotte Jumalan Poikaan Jeesukseen, joka teidätkin ainoastaan voi teoistanne armahtaa, ettei muita tarvi 'tuomita' luullessanne, että muuta olisitte kuin ootte, koska muuta apua ei teillekään oo.
Eli... joo. Tää on vanha ketju, ehkei tätä kuunaan lue edes kukaan, mut jos sattuu lukemaan, niin vaikka olin käyny kattomas vaan pari kertaa... on rakkauteni häneen monia vuosia vanhempi. Ei lehdet tiedä miten asiat on! Iloa! P.Ö. (nykyään)- Anonyymi
Janne hyvänen on henkisesti sairas murhaaja, hänen kuuluisi olla lukkojen takana lopun elämäänsä ja kärsiä.
Terve ihminen ei rakasta ihmistä joka kykenee moiseen, hän voi tehdä mitä vaan.
Hyvönen on oksettava ihminen, toivottavasti kokee saman kohtalon kuin uhrinsa. - Anonyymi
Samanlaista murhaajan ihkuttelua kuin mitä aikoinaan, ylempänä mainitun, Valjakkalan silloinen muija kirjoitteli täällä. Oli hihhulipalstoilla pyytämässä porukkaa rukoilemaan Valjakkalan puolesta. Oli kuulemma niin ihana ihminen, eikä suinkaan mikään hirviö. Sitten se ihkuttelija rupesi vielä syyllistämään uhreja siitä, että tulivat tapetuksi. Lopultahan tuokin muija erosi ihanuudestaan kun tämä oli uhannut kuulapyssyllä.
Noilla naisilla on aina samanlaiset sepustukset siitä miksi murhaaja nyt vain on niin täydellinen ja ihana. Siihen päälle vielä vedetään Jeesus -juttuja kehiin, että varmasti saadaan murhaajan sijasta syyllistettyä niitä, jotka kritisoivat henkilöä, joka kaikista maailman ihmisistä haluaa antaa lempeä sellaiselle, joka tekee muista kuolleita.
Hybristofilia on sen parafilian nimi, joka saa naiset kiinnostumaan romanttisesti, taikka seksuaalisesti mahdollisimman raakoja rikoksia tehneistä miehistä. Kyseessä on lähinnä naisten parafilia, koska miehillä vastaavaa esiintyy hyvin harvoin.
- Anonyymi
Häntä ei saa päästää vankilasta enää ikinä
- Anonyymi
Naiset vaan rakastuvat voimakkaisiin miehiin , rikkaisiin , poliittisiin päättäjiin , lahkosaarnaajiin , mandoliininsoittajiin , rikollisiin voimamiehiin.
Siinä sitä on selvittämistä tasa-arvofemakoille ja naistutkimusprofessoreille .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2021201- 80757
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48722Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va197659Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä46631Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan48608- 81601
- 106560
- 39559
- 23553
- 46550
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja291531Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64509Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko50509Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47504Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27503Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.35497Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan74481Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt32461Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91456