Häiritsee se seikka lääkärin vastaanotolla, että kun sinusta on otettu ehkä verikokeita ynnä muita tutkimuksia, niin aika usein niitä ei selkeästi kerrota potilaalle. Joka kerta joutuu itse utelemaan mitä esim. verikokeet näyttivät. Useinkin lääkäri voi sanoa vain, että ne oli ok.
Minua ainakin kiinnostaa tietää eritellen mitä ne oli, ja on käynyt magneettikuvien kanssakin ettei lääkäri pukahda niistä mitään, vasta kun erikseen kysyy mitä niissä näkyi.
Ja toinen asia mikä mättää on se, että kun menet oireidesi kanssa lääkäriin ja hän laittaa joitain tutkimuksia sinulle Käyt niissä sovitusti. . No, sitten käy niin ettäsjuuri niissä ei näy mitään, niin asia jää siihen. Aika usein olet hölmönä puhelinluuri kädessä lääkärin hätäisen ja kiireisen soiton jälkeen. Ihmettelet, että miten sinun oireesi hoidetaan..ne kun ei katoa parin kokeenoton jälkeen.
Minua ainakin kiinnostaa tietää eritellen mitä ne oli, ja on käynyt magneettikuvien kanssakin ettei lääkäri pukahda niistä mitään, vasta kun erikseen kysyy mitä niissä näkyi.
Ja toinen asia mikä mättää on se, että kun menet oireidesi kanssa lääkäriin ja hän laittaa joitain tutkimuksia sinulle Käyt niissä sovitusti. . No, sitten käy niin ettäsjuuri niissä ei näy mitään, niin asia jää siihen. Aika usein olet hölmönä puhelinluuri kädessä lääkärin hätäisen ja kiireisen soiton jälkeen. Ihmettelet, että miten sinun oireesi hoidetaan..ne kun ei katoa parin kokeenoton jälkeen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
F45.0, eli luulotauti.
Olet siis saanut tuon diaknoosin..ok. Hyvät sulle.
> Ihmettelet, että miten sinun oireesi hoidetaan..ne kun ei katoa parin kokeenoton jälkeen.
Sinuahan on hoidettu, kun on otettu verikokeita, kuvia ja tehty muitakin tutkimuksia!
Mitä vielä odotat?
Et ole joutunut kokemaan huonoa lääkäriä kun kokeista huolimatta löytyy vikea sirus toisen lääkärin toimesta. ja kun itsekkin tietää että jotain vikaa on oko syöpä luulosairautta
Oletko tosissasi?? Jos esim. otetaan aluksi vain pvk, niin riittääkö se ihan oikeasti sinun mielestäsi?? Useinkin joutuu tekemään useita tutkimuksia että syyt oireisiin löytyy. Ei pelkkä verikoe vielä löydä välttämättä mitään. Hyvä lääkäri ei jätä asioita puolitiehen, vaan tekee töitä niin kauan että potilas saa avun vaivaansa. Ei kukaan ihminen lähde huvin vuoksi lääkäriin!
Kuitenkin valtaosa kivuista ja vaivoista on sellaisia, että jos perustutkimuksissa niihin ei löydy syytä, niin syy ei löydy myöskään laajemmissa tutkimuksissa ja oireet katoavat seuranta-aikana itsestään. Julkisella puolella ei ole loputtumia resursseja, että voisi kaikki oireilevat tutkia "täydellisesti" kaiken varalta. Jos oireet pitkittyvät tai pahentuvat seurannassa, niin tällöin tutkitaan lisää.
> lääkäri ei jätä asioita puolitiehen, vaan ...
Vaan määrää Buranaa (tai muuta elimistölle haitallista).
kannattaa käydä vain 3 vko välein pascalla niin kehon omat bakteerit pitää suolistossa huolen ettei syöpä kehity ja peräsuolisyöpä jos tulee, se vain helpottaa elämän kun voit pussin kanssa kulkea ja välillä ravistaa siitä vaikka yläparvekkeelta alaparvekkeen tupakoitsijan päälle
Kilpirauhasasioissa (puolella miljoonalla suomalaisella) ovat Duodecim-lehdessä tammikuussa 2016 €ndokrinologiyhdistyksen kellokkaat vahvistaneet, että oireista ei välitetä, vaan hoidetaan ainoastaan verikoearvoja. Allelinkitetyssä jotain pohdittavaa epätoivoisille.
https://drive.google.com/open?id=1Fruw2yqdpfJY3_JJsSGY4SfZPnmwxoQW
Verikoearvoja yrittävät olla kertomatta jotta potilas ei voi netissä kysellä ja lääkärin viitsimättömyys paljastuisi.
Niin. Olet käynyt lekurissa, on otettu labroja ja kuvattu. Labroissa tai kuvauksissa ei näy mitään ihmeellistä, joten mitä ihmettä oikein odotat sen lekurin sulle muuta sanonan kuin että ne on ok? Kun labrat ja kuvat on ok, niin mitä ihmettä odotat lekurin tekevän kuin toteavan niiden olevan ok ja se mahdollinen vaiva on poissuljettu?
Sanoinko tuossa, että nuo kaikki on ollu samalla kertaa? Ja toisekseen, jos potilaalla on esim. kipuja tai muita vaivoja joiden takia hakenut apua, niin kyllä se syy pitää etsiä. Ei se itse vaiva katoa mihinkään, jos ei heti ensimmäisistä kokeista näy mitään.
Ainahan kipu jostain johtuu ja sille on joku syy.
Varmaan syitäkin löytyis, mutta onko ne niiden tärkeimpien listalla? Hoitohan se on sitä tärkeintä.
Kyllä se oman kokemukseni mukaan menee niin, että jos labroissa, kuvissa jne ei näy mitään ihmeellistä, niin sillon asia jää siihen. Ei siis ole mitään hoidettavaa todettavissa, that's it.
Eikös terveyden hoidossa puhutakin vain hoidoista?
Ongelmien syyt taitavat ollakin sitten aivan eri asia?
Lääkäreitä on moneen junaan.
Lääkäriltä (tai omakannasta) saa listan laboratoriotuloksista. Siinä on vertailuarvot, mikä on ns. normaalitulos terveellä ihmisellä. Kun joku arvo poikkeaa paljon, on syy selvitettävä.
Lääkäri ei välttämättä käy joka tulosta erikseen läpi.
Lääkäri soittaa ja kertoo tulokset. Hän on teettänyt kokeet, joista oireiden syy todennäköisimmin löytyy, mutta nyt se ei löytynytkään. Hyvään tapaan kuuluu toki selvittää, onko potilaalla vielä oireita ja sopia jatkotoimet. Jos lääkäri ei tätä tehnyt, mutta oireet jatkuvat, on syytä varata uusi aika. Lääkäri tekee lisää kokeita.
Ei voida tehdä kaikkia mahdollisia kokeita heti, koska silloin rahat riittäisivät vain muutaman potilaan hoitamiseen vuodessa, eikä se edistä terveyttä.
Lääkärisi todennäköisesti on pätevä hoitamaan sinua, vaikka hänen kommunikointitaidoissaan on parantamisen varaa.