työpaikkakiusaaminen uskonnon takia

outohomma

Minusta on muutamia vuosi juoruttu työpaikalla, että olenko minä uskovainen. Tottahan minä tietenkin Taivaan Isään uskon, ja pari vuotta sitten koin voimakasta hengellistä heräämistä. Tosiaan joitain vuosia sitten eräs työpaikalla oleva henkilö näki, kun menin tavallisena sunnuntaina jumalanpalvelukseen. Ja kyllä tämä asia selvästikin levisi työpaikalla. Itse en ole puhunut (juurikaan) mitään hengellisistä ja uskonnollisista asioista työpaikalla. Olen ajatellut, että nämä asiat eivät työpaikalla kuulu, eikä oikein ole intressiä sekulaarien uskonnonvastaisten ihmisten, joita suuri osa nykyään tuntuu olevan, puhella sen kummemmin. Eikö työpaikka ole työntekoa varten ?

Olen erittäin intuitiivinen ihminen, ja olen sen huomannut ympärilläni, että minusta on tässä mielessä puhuttu. Enkä ollenkaan ole varma, että se olisi positiivistakaan. Nykyäänhän media syöttää vasemmistoliberaali-ideologiaa, ja koko älymystö on puna-vihreän ideologian läpäisemä. Kukaan todellinen nero tai uskottava tiedemies ei nyt ainakaan tunnustava kristitty voi olla (nimi- tai ehkä juuri ja juuri tapakristitty voi ehkä olla).

Kukaan ei ole ihan suoraan minulta mitään kysynyt, mutta sellaista vihjailua on ollut. Nyt pari päivää sitten eräs henkilö sanoi kahvitunnilla, että "ketkä kuuluvat kirkkoon" ja "ketkä eivät". Kirkkoon kuuluvia oli reilut puolet, tämä siis pk-seudulla. Aika outoa sekin, että tällaista aletaan puhumaan. Kuuluukohan tämäkään kellekään ? Ei ole oikein ketään sellaista luotettua ihmistä, että tästä olisi voinut kenenkään kanssa keskustella tapahtuneen jälkeen.

Itse olen todella kiinnostunut hengellisistä asioista. Työskentelen ns. tiedeuskovaisten kanssa. Laitoin viime vuonna työtyytyväisyyskeskusteluun rastin kyllä-ruutuun kysymyksen 'onko työpaikalla kiusaamista' kohdalla. Nyt ajattelin, etten tänä vuonna vastaa koko kyselyyn. Sitten joutuisi jo esimiehelle alkaa sanomaan asiasta. Tätä on aika vaikea näyttää toteen. Ja varmaan ne, jotka tällaista puhuvat, eivät edes ajattele, että tämä voisi olla "kiusaamista".

4

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Työpaikoillahan

      juorutaan kaikista yksityiselämän asioista, jotka eivät sinne kuulu. En osaa muuta vinkkiä antaa kuin toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. Jos asia muodostuu myöhemmin ongelmaksi, kannattaa ottaa puheeksi esimiehen kanssa. Uskon Jumalaan minäkin, enkä aio sitä häpeillä.

    • vcbcvnbvbcn

      Kristitty on ihminen, joka on saanut armon tajuta syntisyytensä ja on ottanut vastaan Jeesuksen sovitustyön. Hän ymmärtää, että meistä jokaisella on vain kaksi vaihtoehtoa: ikuinen elämä taivaassa tai ikuinen tuska helvetissä. Siksi ihminen, joka nolostelee sitä, että toiset saavat tietää hänen kiinnostuksestaan uskonasioihin, ei ehkä vielä ole kristitty. Vai mitä luulet? Eikö Jeesus sanonut Raamatussa jotenkin niin, että jos me häpeämme Hänen nimeään täällä, niitä Hänkin häpeää Isänsä edessä? Ole siis rohkeasti kristitty niin että sydämenmuutostasi ei tarvitse arvailla. Harkitse laittaa seinällesi kyltti: "Jos sinua syytettäisiin kristityksi, olisiko syyttäjillä riittävästi todistusaineistoa tuomita sinut?" Pitäisi olla! Tämä neuvo on itsellenikin suunnattu. Pitäisi tuntea valtavaa hätää kadotettujen kohtalosta. Jeesus tulee pian noutamaan omansa pois vainon vuosien alta. Oletko sinä siinä joukossa, ja olenko minä?

    • hui_hai

      Voi Jeesus, eikös uskovaisten pitäisi vain kääntään toinen poski kun kiusataan eikä valittaa siitä? Itse kuuntelin kiusaamistani uudessa työryhmässä kaksi minuuttia ja ravistin kaveria sen jälkeen kraivelista sen verran pitkään että loppui, siis kiusaaminen.

    • kielillä

      Minua on kiusattu työpaikoilla. Eräs uskovainen tuli puhumaan kielillä asuntooni. Kun en kääntynyt hänen uskoonsa, hän alkoi toimimaan selkäni takana johtajan tuella. Työnantaja ja työkaverit kulkivat asunnossani. Työkaverit tekivät pilkaten ristinmerkkiä minut nähdessään. Sitä jatkui niin kauan, että ensin virkani lakkautettiin ja lopulta minut irtisanottiin. Luterilaista henkistä terrorismia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      201
      4347
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      441
      3253
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2138
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1790
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1178
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1023
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1015
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      941
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      75
      908
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      906
    Aihe