Lapsen oikeudet hostaanoton jälkipyykissä

uusitapaus

16 vuotias lapseni joutui kriisiin, kun ei lukio maistunut ja äitinsä hermot meni överiksi. Lapsi linnottautui huoneeseensa ja kun äitinsä yritti väkisin sisälle heitti lapsi äitinsä pois huoneesta. Äiti soittaa poliisit ja molemmat sitten lastensuojelijoita tapaamaan. Äiti syytti lastaan mielenvikaiseksi jota sitten alettiin tutkimaan. Viikkoa myöhemmin sama toistuu paitsi tällä kertaa äiti tuleekin lukitun oven läpi rikkoen sen karmeineen päivineen. Nyt lapsi soittaa poliisille ja näyttää poliisille kännykkänsä videon tilanteesta. Tässä vaiheessa minulle soitetaan lastensuojelusta ja pyydetään saada sijoittaa lapsi luokseni. OK. Nyt sitten muutto on tapahtunut ja lukio kiinnostaa taas. Mutta ja mutta ja vielä pari muttaa. Asiassa on tehty vain nämä lastensuojelutoimet mutta kukaan ei syytä ei äitiä eikä lasta. Olin ymmärtänyt, että kotiväkivalta on yleisen syytteen alaista. Jos näin on, eikö tässä tilanteessa pitäisi poliisin kutsua osapuolet kuulusteluihin? Vai jääkö tällainen riehuminen vain tähän. Tätä kun kysyy lastensuojelijoilta, niin he alkavat kertomaan kuinka se ei juuri hänen toimenkuvaansa kuulu ja kun sitten kysyy, että kenen toimenkuvaan se kuuluu, niin sitä he eivät koskaan tiedä. Mielestäni tässä rikotaan lapseni oikeuksia. Miten hän voi vaatia esimerkiksi vahingonkorvausta rikotuista tavaroista ja aihetusta henkisestä järkytyksestä, jos kukaan ei kuulustele asiaa ja esittele sitä yleiselle syyttäjälle, jolle kotiväkivalta kuuluu. Poliisi vain kertoo jättäneensä asian lastensuojeluviranomaislle jotka eivät syytä ketään. Miten pitäisi edetä asiassa?

2

214

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mekano

      Jotenkin tulee sellainen tunne, että lapsellesi olisi parasta, että saisi käydä kouluaan ja olla sinun luonasi ihan rauhassa, puimatta näitä asioita enää oikeuksien ja viranomaisten kautta. Eikö tärkeämpää olisi juuri lapsen rauhoittaminen?

      Voisit isänä yrittää sopia asioista tämän äidin kanssa ihan yksityisesti. Totta kai lapsi on järkyttynyt äidin käyttäytymisestä, mutta jos voisitte rauhanomaisesti saada asiat sovituksi, siis nämä tavaroitten korvaamiset ym, niin eikö se olisi kaikkein parasta? Lapsi tarvitsee myös sitä, että suhteet äitiin normalisoituisivat.

      Minun käsittääkseni perheväkivalta on asianomistajarikos, joten jonkun on tehtävä rikosilmoitus, jos haluaa asian etenevän. Kai se on sitten sinun isänä ja huoltajana tehtävä. Jos asia askarruttaa, ja haluat perin juurin käydä kaiken läpi, niin pistä prosessi liikkeelle. Ainakin voit mennä poliisin luo kertomaan huolesi ja kysymään, mitä on tehtävissä. Rikosilmoitusta seuraa esitutkinta, jossa sitten päätetään, onko asia sen laatuinen, että siitä voidaan nostaa oikeusjuttu. Äiti voi joutua korvaamaan rikkomansa tavarat ja maksamaan korvauksia henkisistä kärsimyksistä ja ehkä sakkojakin. Mutta missä määrin nuori itse on sitten aiheuttanut äidille kärsimystä käyttäytymisellään, on sitten juttu sekin.

      Ensisijaisesti pidä huoli siitä, että lapsellasi on hyvä olla. Hän on nyt siinä iässä, missä hyvin herkästi asiat voi mennä joko erittäin huonoon suuntaan tai sitten hyvään. Varmasti tiedät, mitä itse sen suhteen tahdot. Vastuusi on siis juuri nyt melkoinen. Ja muista, että lapsilla on aina tarve ja halu olla molemmille vanhemmilleen solidaarinen, oli tilanne sitten melkein mikä tahansa. Niin että älä ainakaan mahdollisia omia vanhoja kaunojasi lähde tässä kostamaan, vaan yritä koko ajan katsoa asioita lapsesi näkökulmasta. Älä siis kylvä häneen yhtään enempää ristiriitaisia tunteita, kuin mitä hänellä nyt jo väistämättä on. Ja voi olla, että joudut itsekin kohtaamaan vielä nuoresi kanssa monenlaista, nuoruus on joillekin kova pala. Varaudu siihenkin.

      • Oppeliini1

        Todella hyvä ja rakentava kommentti.
        Lisäisin vain sen että tee kaikkesi että saat lapsesi tuntemaan olonsa turvalliseksi kotonasi. Varmista että hän tietää olevansa hyväksytty ja tue häntä henkisetsi niin paljon kuin osaat. Hae infoa kirjoista, opettajilta, netistä kuinka tukea kovia kokenutta nuorukaista.
        Hän huutaa rakkautta ja turvaa. Anna sinä sitä hänelle, äitinsä kyky kenties ei enää siihen riitä. Kaiken sen rakkauden, opetuksen ja ohjauksen jonka sinä nyt seuraavat lyhyet muutamat vuodet kohdistat lapseesi, tulet saaman miljoona kertaisesti takaisin!
        Sinä ja lapsesi selviätte voittajina.

        Antakaa äidille aikaa ja tilaa rauhoittua omillaan. Vain kohtele häntä neutraalin sivistyneesti ja salli hänelle aikaa ilman lastasi. Aivan varmasti tulee aika jolloin seka lapsesi että äitinsä pystyvät kunnioittamaan toinen toistaan.

        Miksi heittäisit bensaa jo nyt riehuvaan tuleen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      70
      1091
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      12
      939
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      910
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      818
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 57
      697
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      627
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      617
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      606
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      596
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      23
      594
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      30
      565
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      559
    14. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      510
    15. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      505
    16. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      35
      499
    17. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      18
      484
    18. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      476
    19. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      457
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      439
    Aihe