Otin talooni. kanssani asumaan naisen,vain suullinen sopimus ja maksaa pientä vuokraa.Talo minun ja liittoje ei ole solmittu.Nyt alkaa olla vaikeaa ja riitaisaa ja haluaisin että hän muuttaisi pois.On kuitenkin vaikeaa kun hän on varaton enkä mielestäni ole velvollinen hänelle asuntoa maksaa,muutossa olen valmis auttamaan muuten ja asunnon etsinnässä .
Miten menettelisin pitääkö minun häätöä hakea käräjäoiikeudesta vai kuinka toimin ellei yhteistä säveltä löydy?
NEuvoja kaipaan
5
581
Vastaukset
- kerromitätunnet
ootko ottanut puheeksi nämä eroaikeet? Alottaisin siitä, että hienovaraisesti puhut että sinusta tuntuu ettei tämä suhde oikein toimi.... Ja sanot, että haluat auttaa uuden asunnon etsimisessä ym. Enempäää en oikein osaa neuvoa, tuntuu kyllä oudolta jos joku on oikeesti niin kynsin hampain kiinni siinä suhteessa jos toinen haluaa erota.
- Typerysköolet
Vuokrakämäpän hakuun vaan ja näytät sille että olisi vapaana. Itse se joutuu varattomana sitten hakemaan tuet asumiseen. Elatus velvollinen et ole missään nimessä. Vaikka aviossa jopa olisit. Korkeintaan jos jälkikasvua tullut olet niille velvollinen elatukseen. Voithan toki vapaa ehtoisesti vaikka maksaa takuu vuokran sille että pääsee sinne. Siten eroon pääset. Onnea eroon.
- oppeliini1
Samaa mieltä aiemman kanssa; auta naistasi vuokra-asunnon hankinnassa. Maksa vaikka takuuvuokra ja sitten tee kristalin kirkkaasti selväksi että yhteydenpitonne loppuu siihen pisteeseen.
Jos vähväkään epäroit, sinusta tule maksaja koko loppuelämäksesi. Haluatko sitä?
Kaikista tärkein: älä missään nimessä ala lisääntyä tuon naisen kanssa. Vain laske hänet omilleen yksin, ilman sinun alkuunsaamaa lasta. - kokemuksenkertomaa
Pistä vuokrakämppä hakuseen ja sen jälkeen pistät sen pihalle. Itsellä myös oma kaksio ja muutaman kerran ollaan oltu lähellä avioliittoa. Mutta kun muistuttaa avioehdosta niin silloin pelin henki paljastuu. En yhtäkään vielä päästänyt rahastamaan, niin hyvää ja vilpitöntä ei ole olemassakaan.
- häätö-oy
Kunnalta saa asunnon, kelasta asumistukea ja sossusta toimeentulotukea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 23710292
- 1266851
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h486464- 815096
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa324690- 403974
- 613354
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta253258On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na283215Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue263063