Muutummeko näkymättömäksi vanhetessa

Herää.kysymys

Emme ole enään vetävän näköisiä kaduilla kulkiessamme, olemme käpertyneet omiin oloihin huomaamattomasi.

24

500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huomiota-herättelevä

      Heräsin vastaamaan.
      Kyllä minut huomataan. Siitä pidän huolen.

    • Collateraalia

      Kyllä, vetävän oloisena saa olla näkymätön,- sanovat ilmastonmuutokseksi.

    • Ihan.näkyvä

      Kyllä minua oikeat ihmiset vielä väistävät kuduilla, säälittäviä katseita, varmaan ajattelevat olenko demesisoitunut eksynyt karannut jostain pitäisikö huolestua soittaa jonnekkin.

    • näkyilemisiin

      Kyllä huomataan, kun pukeudumme hipstereiksi tai collegehousuihin.
      Valitsemme puolison niin, että olemme näyttävä pari.

    • pirremiinapa

      Pitäskö värjätä karauttaa tukka kirkuvan punaiseksi, jo on kumma jos ei huomata :)

      • niinpä.niin.tietysti

        Totuus onkin tarua ihmeellisempää. Huomattu jopa ulkoisia maita myöten. Vain suomalaisilla naisilla, suhteitettuna eniten, on tapana värjätä hiuksessa punaisiksi, jostain käsittämättömästä syystä?


    • lacucaracha

      Jutustasi kuultaa kaipuu nuoruuden päiviin, jolloin perään katsottiin. Niih, suomalaisessa tapakulttuurissa tuijottelu ei välttämättä tarkoita, että kohde on nimenomaan vetävän näköinen, Yhtä hyvin katsotaan kummallisen näköistä ja sellaiseksi kelpaavat melkein kaikki, jotka eivät ole harmaaseen tai mustaan pukeutuneita. Joten, useinpia mummoja ja ukkeleita katsotaan milloin säälivästi, milloin siten, että menis toikin pois kuleksimasta ja jokunen sillä silmällä, että kannattaisko kolkata ja viedä rahnat. Vaihtoehtoja on siis monia tuijottelulle ja peräänkin katsomiselle, vaikka tämänikäisten peräkalustossa ei liiemmin seksi elä enää.

      Olen yrittänyt elää siten, että vanhana ei tarvitsisi haikailla mennyttä eikä elää sitku-elämää. Nyt on vaan nytky-elämää, eläkää sitä ja pitäkää korttinne ja rahanne visusti tallessa yhtä hyvin kuin ne tunnusluvut, sillä maailma on kavala. Ja mikäpäs siinä, nytky voi värjätä pään tai miksei koko kropan kasvoista alkaen vaikka sinipunaiseksi. Ainakin päiväsaikaan näkyy ja jokunen saattaa jopa peljästyä. Pimeässä, kuten tiedämme, kaikki kissat ovat kuitenkin harmaita. Värikästä viikkoa ja suokoon joku taho kaikille luovaa mieltä värien ja tuijottelun parissa.

    • Ei haittaa, minä olen aina ollut harmaa hiiri tai siili enkä koskaan mikään vetävännäköinen ollutkaan :).

    • Emmä tiedä kyllä meidät on nähty Legolassin kanssa ainakin siinä vaiheessa kun olemme edenneet jonossa kassalle saakka.
      Kylän raitillakin kaikki moikkaavat ja autoistakin nostavat käden tervehdykseksi. Pimeessä minä kävelytän Legolassia kadunpuolella, heijastin käsivarressa ettei olla näkymättömiä.

    • Aloitus auttoi huomaamaan erään asian :)
      Nykyisin vaahdotaan kuinka tuomittavaa seksuaalinen häirintä on. Olen ihmetellyt kuinka rauhassa saan nykyisin olla, eipä ole häiritty.

    • 1eero

      Lapsena ihminen on näkyvimmillään, mitä vanhemmaksi tulet sitä enemmän sinulta vaaditaan olla näkyvissä kunnen tulet tiettyyn ikään tulet enempi näkymättömäksi.
      Vanhus työelämän ulkopuolella on melko hyödytön yhteiskunnalle riippuen mitä olet saavuttanut, liikaa meitä näkymättömiä vanhuksia verrattuna työikäisiin tuo paineita millä heidät hoidetaan, olemme lopulta ikäloppuja lapsia....vaippa vanhuksia.l

    • Siinäseon

      Totta osiaa olet näkymätön ,jos siten pukeudut.Olenpa pannut merkille,miten katseet kohtaa ja minut huomataan ,ei tarvitse muuta kuin normaali ryhdikäs suht hoikka vartalo ,kirkkaanpunainen trenssitakki,huulipuna samaa sävyä,pirteä itselaitettu tukka (edellyttää hyvää leikkausta) iholle sopiva hiusväri ja poskipuna,iloinen ilme.Kokenut tän olen 69v.

      • Kyllä varmasti huomataan.
        Ainakin minut saa hymyilemään aina hellyttävästi, kun näen vanhalla ihmisellä kirkkaanpunaista huulipunaa ohuissa huulissaan ja poskipäihin pyyhkäistyt kirkkaanpunaiset pyöreät pallukat muuten kalvakkaassa naamassaan.


      • Älykäskin
        Tellukka kirjoitti:

        Kyllä varmasti huomataan.
        Ainakin minut saa hymyilemään aina hellyttävästi, kun näen vanhalla ihmisellä kirkkaanpunaista huulipunaa ohuissa huulissaan ja poskipäihin pyyhkäistyt kirkkaanpunaiset pyöreät pallukat muuten kalvakkaassa naamassaan.

        Kirjoittaja voi sen stailauksen tehdä tyylikkäästikin,jos sellaisesta jotain ymmärrät.


    • Näkyvyysennuste

      Utsjoki Kevo näkyvyys kaksi metriä.
      Sumua ja lumisadetta. Paksua yläpilveä.
      Muualla maassa hallanvaara ja vesisadetta.
      Aurinko ei nouse ollenkaan. On jo laskenut ennen kuin pimeää.
      Katuvaloissa ihmiset ovat mustia ja harmaita.

    • Enpä ole asiaa edes ajatellut, vaan nyt jos sen teen, niin en ole kummenpaa näkymättömyyttä huomannut.
      Tukankin värjäyksestä on vissiin 20 vuotta aikaa, joen ei vaikuta sekään.
      Nuo tummatkin, monet, jotka tuossa vastaanottokeskuksessa asuvat, tervehtivät.
      Tänäänkin kävin asioilla ja heti, kun rahapussiaan availee, niin kyllä huomataan.
      Kesäisin, tuolla maalla, kun tiellä kävelee, melkein kaikki ovat lapa pystyssä ohi mennessään.
      Sitten, kun kaivan sen vanhan Chevyn talviunelta ja sillä päästelen, niin ukot vahtaa.
      Melkein kuulen, kun ne ajattelee, että mikähän tuokin vanha ämmä on.

    • Taikuritässä

      Näköjään en ollut näkymätön, kun jokin aika sitten pari miestä tyrkytti esitettä ja kysyi, että loppuuko kärsimys? Olisin halunnut olla näkymätön. Olisi tehnyt mieli vinoilla, että sori, nyt jäi kristallipallo kotiin.
      Mikäli ihmisten kärsimykset olisivat minusta kiinni, sanoisin oitis, stop the wars.
      Yhtiön asukkaat tervehtivät ja smalltalkkaavat ohimennen.
      Mitään huomiotaherättävää en päälleni laita talviaikaan, muuta kuin heijastimet.

    • Yksi_toivoja

      Vaadin saada käyttää vaippahousuja Tenojen kanssa sitten, kun niiden aika on. en halua, että pelkkä vaippa roikkuu ja pullottaa takapuolessa, jos rollaattorilla kurvailen

    • Saga.Kabinetti

      On ihanaa kadota välillä tapettiin. Näkee itse enemmän.

      • Halpa-samba

        Kesän tanssilavat kaipaavat seinäruusuja. Sinne vaan istumaan jos aika käy pitkäksi.


      • Saga.Kabinetti
        Halpa-samba kirjoitti:

        Kesän tanssilavat kaipaavat seinäruusuja. Sinne vaan istumaan jos aika käy pitkäksi.

        Ensi kesänä sitten. Vaan voi sydän saada rytmihäiriöitä niistä nappaskenkien ja korkokenkien jytkeestä. Lisänä orkesterin tahditus ja solistin soinnut. Vaan vielä ehtii harkita.


      • Kalle.Tippinen.tango
        Saga.Kabinetti kirjoitti:

        Ensi kesänä sitten. Vaan voi sydän saada rytmihäiriöitä niistä nappaskenkien ja korkokenkien jytkeestä. Lisänä orkesterin tahditus ja solistin soinnut. Vaan vielä ehtii harkita.

        Juu ei kannata rynnätä soitellen sotaan vaikka illan viimeinen valssaus.tanssaus olisi menossa. Harkinta-aika, kokonainen talvi, on paikallaan.
        Mutta kaikkiaan, myös kesä lavat on oiva paikka testata, huomataanko joku vai ei?


    • Voi siinä jotain perää ollakin, että silloin tällöin pystyy muuttumaan näkymättömäksi.
      Silloin tällöin osuu vastaan sellaisia, jotka sanovat, että sinuahan ei ole näkynyt aikoihin.

      • huhutkin-huomioitava

        Minun näkymiset ovat sen verta harvinaisempia, että kohdattu yleensä tokaisee "herra jestas etkö sä olekaan kuollut".


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45281
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      176
      10821
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      2850
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1485
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1470
    Aihe