Moikka,
Ikäni erilaisia kitudieettejä kokeilleena tuntui muutama kuukausi sitten, että se tie on koluttu jo loppuun. Tajusin vihdoin, etten pysty enää vähentämään ruokamäärää, ilman että muu elämä ja terveys kärsii. Olin aloittanut keväällä kuntoilun salilla ja jumpassa toiveena saada ne kuuluisat viimeiset kilot pois, joita olen koko aikuisikäni sitkeästi yrittänyt karistaa. Viimeisenä hieman pitkätksi venähtäneellä pussikeittodieetillä, jolla lähtikin melkein 8 kg. Siitä siirryin dieetille, joka tarkoitti tapauksessani n 1200 kal/vrk. Paino ei muttunut, eikä tuloksia tuntunut tulevan muutenkaan kuntoilun suhteen.
Puolisen vuotta tuskailtuani otin itselleni pt:n salilta, joka kauhisteli vähäistä energiamäärääni ja lisäsi ruokaa reippaasti, niin että nyt syön n 2200 kal/vrk painottaen kunnon protskuja ja rasvaa, jota olin vuosikaudet vältellyt, kuin ruttoa. Harjoittelen salilla keskimäärin 2 krt/vko ja lisäksi pari aerobista (combat) tai pumppia viikossa.
3 kk mennyt, eikä vielä ole tapahtunut painossa eikä mitoissakaan MITÄÄN. Takapuoli on omien mittojeni mukaan vain levinnyt parilla sentillä. ......
Ruoan määrän lisääminen oli henkisesti tällaiselle ikuiselle kituuttajalle erittäin vaikeaa, ja nyt, kun tuloksia ei siitäkään huolimatta näy, niin voin kertoa, että usko on todella koetuksella!
Olen 48 v nainen, 160 cm, en ole käynyt puntarissa aikoihin (enkä mene!) ja veikkaisin painokseni n 68 kg, joka oli aloituspainoni n 3 kk sitten. Vartalomuodoltani olen tiimalasi, joten alavartalon sitkeät rasvakertymät ihanasti riesana.
Olen muuten terve, yksi syöpä sairastettu useita vuosia sitten, ja ikäiseni naisen hormonitoiminta. Elimistön aineenvaihdunta todennäköisesti sekaisin vuosien kiturääkkien takia.
Ymmärrän, että ihmiset on yksilöitä, mutta kauanko tässä nyt oikeasti pitää odottaa, että alkaisi jotain tuloksia tulla? Pt yrittää kovasti vakuutella, että kyllä se siitä vielä, mutta takaraivossa kolkuttaa epäilys.
Löytyisikö täältä kohtalotovereita?
Kitudieetiltä pois. Kohtalotovereita?
Pellervo123
2
203
Vastaukset
- Pellervo123
Jjjeppss. Tätähän tässä juuri kaivattiinkin... Kiitos vastauksesta (joka ei liittynyt aiheeseen mitenkään)
- Joulukissa
Itse sain avun Pomroyn kirjasta, joka nyt on ikävä kyllä loppuunmyyty. Kirjan nimi on Nopea aineenvaihdunta. Kirjan opeilla aineenvaihdunta nopeutuu ja paino putosi itsestään. Kitudieetithän ovat juurikin sen aineenvaihdunnan "tappaneet". Kaloreita ei lasketa, mutta syödään kyllä ruokia tiettyjä määriä, tityllä tapaa rytmitettynä. Nälkä ei onneksi ole koskaan, koska syödään 3-4 tunnin välein.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303797Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83059Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai322834Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122572Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322403- 411818
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611185"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821119Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361070Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 761050