vaan lähettää lisää uusia työtarjouksia kun entisiinkään ei kerkiä vastata.Minkälaista työtä on mielestänne metallien lajittelu ulkona jossa vaaditaan ripeyttä ja fyysistä kuntoa? Jos on yli 50v niin luonnistuuko homma?Ulkona kuvitelmaa nyt pakkasessa vesi räntäsateessa?
Miksi työkkäri
bnökg
7112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Onko sulla työkiireitä vai miksi et ehdi niihin vastata :D
Ei se hakeminen vie kuin minuutin. Mulla on ainakin useita cv/hakemusta ja riippuu mitä työtä on haettavana niin muutan niihin työnantajan tiedot ja haettavan työtehtävän. Loput on sitten yleistä diipadaapaa. Eipä kyllä ole työpaikkaa löytynyt tai edes haastatteluihin päässyt. Cv ja hakemus kyllä kunnossa kun ne on yhdessä alan ammattilaisten kanssa tehty ja parikymmentä kertaa tarkistettu eri hömppäkursseilla.
Minulle on tullut monia tarjouksia kanssa, mutta ei ne ole kuin hakupakkoja. Jos ei hae niin tuet menee, mutta kun hakee ja työnantaja ei ota niin laittaa vaan ettei valittu. Se on työnantajien vika miksi eivät huoli minua töihin niin työttömänä on oltava :|
Ongelma alkaa olemaan siinä kun osoituksia tulee semmoisiin paikkoihin, minne vingutaan ja vongutaan työtöntä töihin huolimatta siitä "kuinka huono hakija" on. Nämä ovat niitä yrityksiä ja yhdistyksiä jotka eivät saa KETÄÄN töihin, koska tarjoavat sellaisia työehtoja joissa on jotain pahasti mätää - puhelinmyyntiä pelkällä provisiopalkalla, työtä ilman palkkaa, työtä pelkän palkkatuen summan suuruisella palkalla (yritys/yhdistys ei joudu maksamaan pussistaa itse penniäkään palkkaa, ja työ on erittäin yksinkertaista, mutta mahdollisesti fyysisesti hyvinkin raskasta) - eli kuukausikorvaus ei ole lähellekään kohtuullista).
Joku sen työn kuitenkin tekee tälläkin hetkellä ja maksaa pussistaan muille työttömille rahaa. Onko se reilua?
"Paskaduuneja" tekeviltä pitäisi poistaa velvollisuus maksaa työttömyysvakuutusmaksua koska he tekevät työtä, joita työttömät eivät halua ottaa vastaan.
Viimeksi tarjosivat käsilumityöntekijän työtä ja ois alkany työt 3 yöllä. Klo 8 mennessä olisi pitänyt hoitaa 15 kiinteistön lumityöt. Joidenkin kiinteistöjen väli oli 6-12km. Pyörättömänä ja autottomana olisi pitänyt siis kävellä noin 40km yössä kun linja-autotkin alkavat kulkemaan vasta puoli seitsemän. Onneksi oli työnantajalla enemmän järkeä olla ottamatta töihin.
Soita virkapellelle ja kysy.