mites on ko. firman tienhoito mielestänne lähteny käyntiin Rovaniemen hoitourakassa.
kommentteja ja kokemuksia kehiin.
NCC tienhoito?
17
299
Vastaukset
- Ammatti-Mies
https://www.youtube.com/watch?v=G8547CioO5s
Koneita löytyy ja käyttöohjeita! - Amati-mies
https://www.youtube.com/watch?v=NI9cBuLmCHM
Löytyykö tämmöiset siivet? - Kyrpäottassaletkassa
Mikään muu porukka ei auraa ja jyrsi nelostiete ruuhka-aikaan ku nämä köpsöt. Cittarin suoralla noin 15.45 kaks autoa rinnan eikö nuokki vois tehä muuhun aikaan ku pahimapaan ruuhkaan...
Ihan perseestä on katujen hoito Rovaniemellä. Henkilöautolla ei meinannut päästä lumivalleista yli, kun on aurattu katu mutta sivukatujen ja pihojen risteykset on unohdettu aurata, joten lumi on jäätynyt kovaksi valliksi. Ja valoristeykset oli yhtä kynnöspeltoa.
Samoin kunnanpäättäjät on perseestä. Esim Kairatie on mahdoton ajaa autolla, kun se on rakennettu töyssyjä täyteen. Siitä syystä ymmärrän lumen aurauksen ja polanteen poistonkin olevan retuperällä, miten siinä auraat kun katu on paskana töyssyistä?
Samoin evakkotie vai mikä se on mikä kohti korkalovaaraa vie, voi vittu sitä töyssyjen määrää.
Että haistakaapa helvetin paskanen vittu niiden töyssyjenne kanssa.- lumipolanne
no NCC ei kunnan katuja/teitä auraa joten ei sinänsä liity tohon alotukseen sun kommenttisi.
- tekarit-tippuu-suusta
Kuka lie auraa Ounasjoen itäpuolen tietä, mutta ei yhtenäkään alkutalvena ole ollut näin huonosti hoidettu. Viimeisin auraus kavensi tietä paikoitellen lähes kaksi metriä ja tie on ennestäänkin kapea ja raskasta liikennettä paljon. Toivoisin auraajan voittavan pelkonsa, ei se aurausviitta päälle tule, vaikka sitä ei metrin päästä kierräkkään. Ja sitä ilmaa voisi renkaista vähentää, jotta alustaterä edes hieman tasoittaisi polanteen pintaa, nythän se paikoin on kuoppa kuopan perään.
- Vittuntunutkolamies
Mistä löytyy tuo aurausrajojen kartta? Jos Ncc hoitaa tätä meidän pätkää niin pahasti menee päin vittua.
- Jo-vain-passaa
Kokeile goglata: Rovaniemen alueurakka NCC. Sieltä löysin kartat ja teille tehdyt toimenpiteet. Olivat hyvät sivut, joskaan tienhoito viime viikolla ei ollut mistään kotoisni. Tänään aurattiinkin sitten kunnolla, reilusti päällysteen ulkopuolelle ja osa aurausviitoista nurin. Nyt on tie lähemmäs metrin leveämpi kuin sulan maan aikana. Nyt kelpaa ajaa pikataivalta Saarenkylä-Levi.
- eipänäääei
ja koko talvena ei nsössööö porukka ole puhistanu liikennemerkkejä. kuuluupi tai on ainakin ennen kuulunu urakkaan. vaan voihan tää olla sitä (laatua) jota lupasivat
- Auraaja1
Voi hyvänen aika te ihmiset oletta kyllä köpöjä! Mummot valittaa piippareista ettei sais niin varhain / myöhään aurata .sitten ku jätät myöhemmäksi vajakit vinkuu että tiet on aurauskalustoa täynnä eikä pääse autolla liikkeelle risteyksistä jne jne .. tämän palstan tietäjät vois lähteä höylään tiestöä nii saatais viimisen pääle jälkeä xD ja se v.tun mielenosottaminen autoilijoilta sais jäädä pois liikenteestä . Miettikää omalle kohdalle kun istut 16 h koneen ratissa ja aamuvuorolaiset tulee riisikipoilla osottaan mieltä kiilaamalla, torvea soitetaan ja virallisia käsimerkkejäkin esitetään. ei ne aurat kiusaa siellä tee vaan koittaa pitää teile vatipäille kulkureitit avoinna ja nämä kaksi viimeisintä kovaa lumisadetta hidastaa työtä merkittävästi. ei riitä vuorokausi että paikat on viimisen päälle tikissä .
- cattijakomatsu
siis mitä kovaa sadetta? ite oon aurahommia tehny 80-luvulta lähtien joten kokemusta on. tossa edellisessä kommentissa kyllä asiaaki väen käyttäytymisestä mutta älä ny sentää liiottele näitä pikku hipsutuksia, ja 16 tuntia ihan normi pikku päivä auratessa. kunpa tulis net 80-90 luvun kunnon talvet takas niin tietäs nää nyky veijarit mitä se on kun lunta sataa. : )
- auramiesjollahermot
Itehän oot koulus käyny. Kouluun takas jos hommat alkaa kuumottaan.
- eimoitteensujaa
Kyllä häytyy sanoa,että Muurola-Aavasaksa väli on hyvin hoidettu.On ilo ajella semmosta tietä.Ja liikennemerkitki oli puhistettu.
- Anonyymi
NCC:n tienrakennus ala-arvoista. Jälki kuin maailmansodan jäljiltä. Risut raivaamatta, nurmet kylvämättä, penkat tehty moreenista joka lähtee sateen mukana ojiin kun mullat on viety ja myyty muualle.
- Anonyymi
Hoono tiehoto. Mine liukasta heti aamu kun lahtea jooolulahaostoksil. Laitta hieka kunola. Kaatuin ja luoda polvi jaa.
- Anonyymi
Kula velisem. Kaatu aamul oli ni liukas tie. Tulla iiso mustulma takkapooli.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kula velisem. Kaatu aamul oli ni liukas tie. Tulla iiso mustulma takkapooli.
Olisko Oulun lahkovellet hiekottanu paremmin ?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292083
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1051906Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841679Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy661559Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331212- 851202
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm561152- 1101103
Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471076Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet441023