Elisabeth Rehn valitsi oivan kirjan Finlandia voittajaksi. Kirja käsittelee myös ansiokkaasti Suomen historiaa ja Suomen kristinuskon historiaa.
Hyvä Juha Hurme ja Niemi-kirja
hyvä.Elisabeth
18388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jotenkin kyllä kiinnostaa tämä kirja, koska sisältää kuulemma myös runsaasti tieteellistä aineistoa aina alkuräjähdyksestä saakka. Itse jos kirjoittaisin, niin kertoisin tieteellisen tarkkaan miten tieteen nykykäsityksen mukaan ensin kvarkit ja näistä alkeishiukkaset syntyivät ja mistä tuli voima sitoa esim. protonit samaan nippuun, vaikka niillä on sama varaus ja mikä on se koossa pitävä hiukknen jne. Tästä päästäisiin sitten aineiden syntyyn tähtien ja supernovien erilaisissa olosuhteissa ja vihdoin tämä aine kasautuu planeetoiksi jne. Toivottavasti tämä jotenkin tähän tyyliin käsittelee aihetta ... Mitenkähän selittää alkusynnyn - siinäpä purtavaa kerrakseen. :))
Kannattaa lukea, on myös hauska kirja.
Todella hyvä kirja ja palkinnon ansainnut.
Yle-uutisissakin oli siitä hyvä kattaus.
Puheesta päätelleen sydämen sivistystä saattaisi kuitenkin puuttua?
Kannattaa lukea kirja ja sen jälkeen kommentoida puuttuiko vaiko eikö.
Enpä taida välittää, puhe riitti jo
No sitten voit jäädä täysin väärään käsitykseen siitä mistä on kyse. Tuomitse tietämättä mitä tuomitset.
Aivan paska pumaska, juu en ole lukenut enkä toiste lue, en edes ryötsiksi.
Törkeää käytöstä haukkua suomalaisia junteiksi. kiihottaminen kansakuntaa kohtaan on tämän rikoksen nimike. Palkinto pois ja mies linnaan. Näinkö suomalainen yhteiskunta antaa pilkata itseään mielinmäärin ilman seuraamuksia??vieläpä julkisuudessa ja antaa palkinto tästä hyvästä. häpeällistä.
Eipä tainut kukaan haukkua Suomalaisia juntiksi.
Voi kyllä kokeilla oikeusasteissa oliko vihanlietsontaa vähemmistöä kohtaan.
Näin talvisodan syttymisvuosipäivänä en menisi haukkumaan tavallisia ruotsia osaamattomia suomalaisia junteiksi, koska kuitenkin pysäyttivät Puna Armeijan kahteen kertaan. Tähän ei yksikään armeija ole kyennyt.
En pitänyt kirjailijan mukamas huumoriin kätketystä rasismista aamu-tv:ssä.
Jätän ainakin ostamatta tämän kirjan - Hurme osoittautuikin vain ylimieliseksi irvailijaksi. Eikä sitäpaitsi näyttävän tietävän, että Terho ei ole enää Persu?
svensk pratande bätre folk
En ole lukenut yhtäkään Hurmeen kirjaa, mutta olen usein kuullut hänen puhuvan radiossa ja hän vaikuttaa hyvin fiksulta ja kivalta ihmiseltä. Sen vuoksi tuli hyvä mieli, kun kuulin kenelle palkinto meni. Saatan hyvinkin lukea Niemen joskus kun ehdin.
Kannattaa lukea.
Itse olin aikeissa ostaa kirjan sitten, kun se olisi ollut ajankohtaista. Ostoslistallani on vielä noin 20 teosta ennen Niemeä, joten olisin ostanut kirjan muutaman vuoden sisällä. Tällä viikolla sitten tuli tieto, että kirjojen myynti lopetetaan ja myymättömät kappaleet kierrätetään. Onneksi kirjailija itse kiertelee Suomea ja jakaa kirjasta ilmaiskappaleita. Toivottavasti muutama kappale ilmestyy myös oman kunnankirjastoni kirjojenvaihtopisteeseen.
Todella harmillista, että yritykset lopettavat tuotteiden myynnin aina ennen kuin kaikki ehtivät saada ne ostetuksi. Uskon, että lisäkseni on monia, jotka eivät syystä tai toisesta ehdi kauppaan silloin, kun tuotetta on vielä saatavissa. En myöskään ole ehtinyt suositella kirjaa ulkomailla asuville ja suomea opiskeleville ystävilleni, mutta toivotaan, että Niemen käännösoikeudet myydään jossakin vaiheessa mahdollisimman moneen maahan.