"Kiitos" Teosto!

KukaNytHävisi

http://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/201711302200570491_vd.shtml
Kiitos Teosto! Itse taas vastavuoroisesti päätin lopettaa kaiken suomalaisen musiikin ostamisen, kuten jo varmaan saittekin sivujenne kautta palautetta!
Toivottavasti mahdollisimman moni muukin lähettää teille palautetta asiasta!
Eli ammuitte itseänne ja musiikin tuottajia nilkkaan! No tuntuuko nyt hyvältä?
PS. Ja minä en muuta päätöstäni.. se on k*rpä jota vedetään edestakaisin!

13

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PenniJekkinen

      Kovin valitettavaa, että olet omaksunut tuollaisen väärän asenteen koskien tekijänoikeuksia ja piratismia.
      Kyllähän nyt musiikista täytyy maksaa, eihän tässä nyt missään kommunismissa eletä. Kuinkas Teosto muuten saisi rahansa? Niin, ja artistit myös.

      Tekijänoikeus suoja ei sitä paitsi maassamme ole vielä suinkaan asiallisella tasolla. Lobbaamme lakimuutoksen puolesta, että piratismin käsitettä laajennetaan siten, että jokainen jolla on voimassa oleva luottokortti ja jolla "jää biisi soimaan päähän" katsotaan automaattisesti syyllistyneen piratismiin.

      • KukaNytHävisi

        Bändit saa tuloja myymällä musiikkiaan (levyjä), joita He esim promoavat omilla Youtube sivuillaan ja jopa saavat sieltäkin kautta rahaa kun Heidän sivuillaa on mainoksia! joten älä sotke piratismia tähän millään lailla!
        Itse olen ainakin Youtuben kautta löytänyt yhden pienemmän bändin jonka musiikki löytyi kuin vähän vahingossa, ja kun kuullosti hyvältä niin sitten piti ostaa koko levy! Tuskinpa olisin muuten kuullut koko bändistä mitään!
        Mutta nyt sitten todellisia häviäjiä on bändit, kun eivät saa mainostuloja ja levymyynti sakkaa, eihän Teosto tässä häviä, koska meno on kuin PohjoisKorean diktaduurissa... nostetaan sitten hintoja, vaikka kulutus vähenee!


      • kommentoia

        Näyttää olevan pahoja puutteita sarkasmin ymmärtämisessä...


    • tyhjänjauhamista

      Älkää jauhako paskaa. Videot alkavat näkyä kohtaa uudelleen.

      • HipHeiJaHurraaTaas

        Kyllä ne on näkynyt koko ajan kun käyttää VPNää, Opera selaimella ei tarvi laittaa kuin rasti ruutuun, ei tarvi edes erillistä ohjelmaa sitä varten.... juu ja ei tarvi edes katsoa niitä typeriä mainoksia, joista joku yritys lienee maksanutkin jotain, että näkyy noiden videoiden alussa!!!!
        Tais joku muukin nyt jäädä tappiolle kuin pelkästään TEOSTO!


      • näinkinpäin

        Firefox sanoo, että VPN on riski.


    • TeostoSukuaKorealle

      Kannattaisi samalla kiinnittää huomiota muutenkin tuohon liki jumal asemassa olevaan rekisteröityyn yhdistykseen Teosto! Miten on mahdollista että tuo Teosto esiintyy liki viranomaisasemassa keräämällä kaikenmaailman Teosto-maksuja kuten esim. ulkoisista kiintolevyistä, muistitikuista, cd/dvd.levyist (tyhjistä) vaikka niille tallettaisi vain omia valokuvia ja muita omia dokumentteja! Ei oman materiaalin tallettamisesta pitäisi maksaa Teostolle mitään, koska ei ne ole tallennettuna Teoston palvelimelle ja niiden tekijänoikeudet on jokaisella itselllään!
      Nyt olisi korkea aika keskustella siitä, että maahan saadaan oikeudenmukainen järjestö (eli joku muu kuin Teosto), joka kerää kappaleiden omistajille oikeudenmukaisesti tulot, koska nyt ne Teoston maksamat maksutkaan ei ole oikeudenmukaisia suhteessa esitettyyn määrään!

    • suurinongelma

      Miten Warner ja Universal saadaan määräämästä, mitä Yle soittaa?

    • humppatappaa

      Laitamme kotimaisen musiikin banniin sillä siitä päästään,jessss!!Emme siis enää osta kotimaista musiikkia.

    • kodeq

      Suomi on täynnä musiikkia tekeviä artisteja ja yhtyeitä jotka eivät kuulu Teostoon.

      Nyt on aika antaa tukea heille ja kuunnella Teostovapaata musiikkia.

      Esim. http://www.mikseri.net/kostiainenproj

    • teostosetä

      Mitä me teimme ennen Youtubea? Siis ennen vuotta 2005?

      Silloin ei varmaan ollut musiikkia laisinkaan?

      Tai ehkä joku pelimanni saattoi kylän raitilla soittaa jotain?

      Kertokaa te vanhemmat ihmiset, miten oli ennen vuotta 2005. Olisi mielenkiintoista kuulla.

    • Teostopoistaamyösmuuta

      Kunpa kyse olisikin VAIN Teoston poistamista SUOMALAISISTA teoksista/musiikista, mutta teksti "Video sisältää materiaalia, jonka omistaa TEOSTO. Video ei ole käytettävissä maassasi." ilmestyy myös oudosti videoihin, joilla ei ole MITÄÄN TEKEMISTÄ suomalaisen musiikin, taiteen yms. kanssa, vaan esim. amerikkalaisten videoiden, joissa kyseenalaistetaan asioita, joita maailman eliitti meille syöttää.

      Onko niin, että Teoston tekijänoikeuspykälien nimissä rajoitetaan kansalaisten pääsy myös sellaisiin videoihin, jotka kyseenalaistavat valtamedian uutisten todenperäisyyttä ja tuovat maailman johtajien korruption ja heidän agendansa päivänvaloon? Tämä tosiasia on ihan omin silmin huomattu!

      Tarkoitus on rajoittaa kansalaisten oikeuksia vedoten niin "terrorismiin" kuin tekijänoikeuksiinkin, milloin mihinkin valheeseen. Tosiasiassa taustalla on ihan muut syyt! Jos haluavat poistaa artistien videot, joissa rikotaan artistin tekijänoikeuksia niin siitä vaan poistamaan (suurin osa kovimmista suomalaisistakin arteisteista onkin tietämättään edistämässä satanistieliitin newage/NWO-propagandaa, kuten Elastinen ja Cheek), mutta se, että poistetaan täysin asialliset videot, joissa ei ole mitään sisältöä (ei musiikkia tai videoita tekijänoikeuksiin/Teoston säännöstelyyn liittyen), on silkkaa vallan väärinkäyttöä ja kertoo vain siitä, millainen organisaatio Teosto oikeastaan on (tai kenen hyppysissä se toimii).

    • masarumbaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      339
      7683
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      75
      5446
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      110
      4614
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      22
      4403
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      142
      4279
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3937
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      156
      3817
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3717
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3606
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3451
    Aihe