Mahtavan hyvä TEOSTO

ThankjUU

Youtubesta ei sitten tipu, eikä lirise - musiikkia.

11

383

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • davallinentallaaja

      Yritin toistaa vanhoja kotimaisia pop rock klassikoita ja kaikki estetty.
      Käsittämätön ratkaisu. Artistien vanha tuotanto käytännössä kuolee pois.
      On jollain ollut kusta päässä...

      • davallinentallaaja

        No uutisten mukaan huomenna palautetaan. Saatoin olla turhan hätiköivä...


      • PenniJekkilä

        Vaikeat ajat vaativat dramaattisia ratkaisuja. Äänitemyynti on valitettavasti ollut jo pitemmän aikaa dramaattisessa laskussa.
        Kuluttujat eivät tunnu ymmärtävän mitä suunnatonta lisäarvoa tekijänoikeudenhaltiojoiden ja levy yhtiöiden panos antaa musiikille, siis että lempi musiikkinsa lisäksi saa CD-levyn kiiltelevissä muovikansissa ja koko hienouden kutistemuoviin hermeettisesti pakattuna. Käsittämätöntä kiittämättömyyttä!

        Tämä valitettava tilanne pakottaa tekijänoikeusalan kiristämään suhtautumistaan olemassa oleviin jakelukanaviin, ja lobbaamaan uusien, innovatiivisempien laskutusmahdollisuuksien puolesta.

        Tulemme esittämään myös, että erilaiset yhteislaulu tilaisuudet pitää saada teosto maksujen piiriin. Aina kun jossain päiväkodissa kajahtaa "hämä hämä-häkki", koulujen päättäjäisjuhlissa "suvivirsi", jääkiekko ottelussa "maamme laulu", lähtee (yläkanttiin) arvioimaamme henkilölukuun perustuva lasku tilaisuuden järjestävälle taholle.


    • Taavettituppurainen

      Vainio mafioso se se siellä.

    • Yletietää

      Mitä vauhkoatte? Ylen mukaan videot palautetaan, koska sopimukseen päästiin tänä aamuna. Menkää levykauppaan tekemään ostoksia!

    • AnonExpectUs

      Teosto on näköjään estänyt monta videota youtubesta katsomasta, mutta niitä pystyy edelleen katsomaat anonyymiverkolla eli Tor browser:lla ja sen jäljittäminen on aika mahdotonta. Mihinkään rikolliseen toimintaan en ketään yllytä ja en väitä itse syyllistyneen sellaiseen. Heittelen tässä vaan ideoita. :)

      Itse käyttänyt Tor:ia jo vuosia ja se ei ole rikollista käyttää sitä, vaan se että mihin sitä käytetään on oma juttunsa. Tuossa parit jutut Tor:sta.

      http://tor.effi.org/

      " Yksityisyydensuoja
      Tor on suunniteltu piilottamaan sinut verkossa. Ihminen tarvitsee yksityisyyttä ollakseen oma itsensä. On luonnollista suojella omaa asuntoaan tarkkailulta ja mieltää siellä oleminen yksityiseksi. Sama koskee verkkokäyttäytymistä ja siellä lukemaasi sisältöä. Internetin käyttösi kertoo sinusta paljon ja paljastaa olinpaikkasi sekä ajatuksesi. Vaikka verkko voi tuntua turvalliselta ja et ole tehnyt mitään rikollista, niin sinua seurataan silti ja tiedot verkon käytöstäsi tallennetaan."

      "Sananvapaus
      Tor edistää sananvapautta kahdella tavalla: se tarjoaa anonymiteettiä sekä sitä voidaan käyttää sensuurin kiertämiseen. Ilman sananvapautta ei ole muitakaan vapauksia, koska ilman avointa julkista keskustelua ei saada tietoa mahdollisista ihmisoikeusrikkomuksista eikä siten saada vallanpitäjiä vastuuseen teoistaan. Näin ollen sananvapaus on yksi demokratian kulmakivistä yksityisyydensuojan rinnalla."

      "Tor-verkon käyttäjän liikenne siirretään salattuna useiden vapaaehtoisten reitittäjien kautta. Näin verkkoliikenteen alkuperä eli käyttäjän olinpaikka ja henkilöllisyys piilotetaan. Salauksen ansiosta verkkoliikennettä valvova viranomainen ei pysty selvittämään liikenteen sisältöä. Tämän lisäksi käyttäjän tavoittelema palvelu ei saa tietoa käyttäjän olinpaikasta."

      Kyseiseltä sivultaa saa myös ladattua selaimen.

      • AnonExpectUs

        fi.wikipedia.org/wiki/Tor_(verkko)

        Tor (aiemmin lyhenne sanoista The Onion Router) on vapaa ohjelmisto, joka mahdollistaa Internetin anonyymin käytön ja sensuurin kiertämisen. Se on suunniteltu mahdollistamaan sitä käyttävien henkilöiden anonyymin internetselaamisen niin, että valtion virastot, yritykset tai muut tahot eivät voi havaita heidän tekemisiään tai sijaintiaan.

        Tor ohjaa Internet-liikennettä yli viidestä tuhannesta solmustakoostuvan maksuttoman, maailmanlaajuisen ja vapaaehtoistyöllä ylläpidetyn verkoston kautta salatakseen käyttäjän sijainnin ja käytön verkkoa valvovilta tai liikennettä analysoivilta tahoilta. Tor-verkon käyttö tekee Internet-toiminnan jäljittämisestä takaisin käyttäjään vaikeammaksi: tähän toimintaan sisältyy ”verkkosivuilla vierailut, verkkosisällön julkaisut, pikaviestinnät sekä muut viestinnän muodot”. Tor-verkon käyttö on tarkoitettu sitä käyttävien henkilökohtaisen yksityisyyden suojelemiseksi sekä antamaan heille vapauden ja mahdollisuuden harjoittaa luottamuksellista viestintää pitämällä heidän Internet-toiminnan valvonnan ulottumattomissa. Yhdysvaltain kansallinen turvallisuusvirasto (NSA) on luonnehtinut Tor-verkostoa ”turvallisuuden, nopean vasteajan ja anonyymiuden kuninkaaksi” tekemässään huippusalaiseksi luokitellussa arvioinnissa. Haastajia tämän valtaistuinasemalle ei heidän mukaan ole näköpiirissä.


      • näinluulisin

        Aika hyväuskoinen on oltava, jos uskoo pysyvänsä salassa internetissä. Miksi valtiot eivät olisi soluttautuneet tor-verkkoon? Tuohan on paras keino kerätä epäilyttävät tyypit kokoon, milloin heitä on helpointa valvoa.


      • Näintiedän

        Pistäs faktat ja todisteet tiskiin luotettavin lähtein? Eipä taida löytyä heikkouskoiselta mitään, kun niitä ei ole ainuttakaan.... Skeptikkoa on helppo leikkiä puheissa, mutta luotettavampaa se olisi todisteiden kanssa.


      • yksiynnäyksi

        Valtiot eivät tietenkään paljasta, ketkä ovat vakoilijoita ja miten vakoillaan.
        Olisi hullua jättää tietoliikenne seurannan ulkopuolelle, koska päättäjillä on kaikki avaimet tietoliikenteen seuraamiseen. Tietokonejätit ja operaattorit ovat päättäjien omistuksessa. Tottakai on alan toimijoiden ja valtioiden etu uskotella, että käyttäjillä on mahdollisuus salata tietonsa.


    • yksituttukin

      Miten tällaiseen toimintaan suhtaudutaan?
      Kovin paljon ei ole juttua ollut Samsungista ja Googlesta. Moni osti vuosia sitten Samsungin teeveen tai blueray-soittimen Youtuben takia, mutta pari vuotta sitten ominaisuus poistettiin vanhemmista laitteista, kun yritykset eivät päässeet yhteisymmärrykseen jatkosta. Kärsijöinä olivat kuluttajat ympäri maailmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      149
      974
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      697
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      628
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      124
      619
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      595
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      552
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      530
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      33
      520
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      518
    Aihe