PARAS VSTinstrumentti

Windows10PC

Oma lista tässä: (Parhaat)
VSTi:
1. TONE2 (Saurus 2, Nemesis, Electra 2, RayBlaster 2, Gladiator ja Icarus).
2. reFX (Nexus 2).
3. SYNAPSE (Dune 2).
4. ARTURIA (V Collection).
5. Rob Papen (Blue 2).
6. KORG (Legacy Collection).
7. EastWest.
8. Lennar Digital.
ja
Äänitys (VST host):
1. MuTools (MuLab 7)
2. Acon Audio (Acoustica 7)

Henkilökohtaisesti pidä huonoimpina:

1. Native Instruments
2. Wave
3. Steinberg
4. iZotope
5. AIR Music

6

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olenkovajatka

      Kumpi PARAS nuotitusohjelma!

      Ei ole AVID Sibelius First, joka tosin on visuaalisesti on 5 vuotta edellä Finale PRINTMUSIC softaa. Molemmat ovat 100 euron hintaluokassa. Audio vsti asetukset idioottimaisia, ei auennut miten vst-instrumentit asetetaan ja saadaan ääni kuulumaan. Kosketinpainlluksessa ja äänessä suuri viive.

      Netistä löytyvät muut ilmaiset ja maksulliset nuottiohjelmat ovat täyttä roskaa (demo versioilla voi sen todeta itse kukin).

      PARAS:
      Finale PRINTMUSIC softassa on ainoa vika se että se kaatuu silloin tälläin jos hätäilet painikkeiden kanssa. Finalessa toimii VSTinstrumentit ja asetukset oppii helpolla toki siinä aikaa kuluu asetusten saattamikseksi omiin mieltymyksiin. Toinen huono puoli on että 28" näytössä kuvakkeet ovat pieniä eikä niitä saa suurennettua, tosin "nuottipaperin" saa suurennettua. Ohjelma on 2014 vuodelta, eli aikansa elänyttä.

    • Gallone

      Mulla toimii ihan ok suurin osa tilanteesta riippuen. Cubasekin toimii 2-3 ms latensilla soittaessa jos on oikea äänikortti. Digitaali on digitaalia. UAD laittaa kummasti väriä digiclean paskaan. Eikä tarvi välittää prossutehon loppumisesta. Soundi valikoima on ihan omaa luokkaansa. Musan tekeminen on hienoa kun saa oman paskan kuulostamaan siltä kuin se olisi tehty New Yorkissa tai LA ssa tai briteissä tai missä tahansa huippuluokan studiossa maailmalla ja huipputuottajien tekemänä. Toki ei se joka jannulta onnistu millään jos ei ole riittävän tilavaa ja oikein akustoitua tarkkaamoa. Jossa on myös katto rittävän korkealla Ja huoneen muotokin on syytä olla kohdallaan. Sitten pystyy oikeasti kuulemaan korviinsa sen lopputuloksen viimeistä piirtoa myöden... Mutta toisaalta tästäkin huolimatta himassakin pystyy melko hyviin tuloksiin joita ei tarvitse ihan hirveästi hävetä. Suomi mixeihin riittää huonokin soundi. Eli vannetta kallon ympärillä voi rauhassa löysentää...

    • 32bittinikkari

      Mulla 64bit käyttis ja asennan kaikki musa ohjelmat 32-bittisinä jolloin ei ole pelkoa että PC koneen tehot loppuu kesken. Kun on vain 4Gt muisti ja 2.0Ghz prossu. Jos käyttäis 64bit musa ohjelmia vaatis käyttömuistia vähintään 8Gt. PCss' on DDR4 muistikampa (1-paikka) ja 8Gt muisti maksaa maltaita. PS. 32-bit käyttikselle ei voi asentaa 64-bit ohjelmia, mutta 64bit koneeseen voi asentaa 32bit ohjelmistoja.

    • UVIworkstation

      UVI Workstation on ilmainen VST host (standalone ja plug-in ) ohjelma millä saa UVI soundpaketteja kuuluville 32bit tai 64bit järjestelmiin. Musiikki instrumenteista (vsti syntikat ym) tosin joutuu maksamaan, mutta löytyy pari ilmaista UVI Soundbank filea.

    • alkina

      kaveria joka pitää native instrumentsia huonona ei voi ottaa tosissaan

      • eikiitosei

        Itse en ole koskaan ymmärtänyt NI suosiota ja pakkomyyntiä. Äänet ovat todella alakanttiin ja ym käyttöympäristö. Älkää ostako NI tuotteita, saatte vain päänsäryn. Jos joku vetailee NI softan parissa taitaa musiikin tekeminen jäädä toissijaiseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      63
      3776
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      88
      3159
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      81
      2381
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1630
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      70
      1398
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      98
      1270
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      40
      1172
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1011
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      1005
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      49
      993
    Aihe