PARAS VSTinstrumentti

Windows10PC

Oma lista tässä: (Parhaat)
VSTi:
1. TONE2 (Saurus 2, Nemesis, Electra 2, RayBlaster 2, Gladiator ja Icarus).
2. reFX (Nexus 2).
3. SYNAPSE (Dune 2).
4. ARTURIA (V Collection).
5. Rob Papen (Blue 2).
6. KORG (Legacy Collection).
7. EastWest.
8. Lennar Digital.
ja
Äänitys (VST host):
1. MuTools (MuLab 7)
2. Acon Audio (Acoustica 7)

Henkilökohtaisesti pidä huonoimpina:

1. Native Instruments
2. Wave
3. Steinberg
4. iZotope
5. AIR Music

6

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olenkovajatka

      Kumpi PARAS nuotitusohjelma!

      Ei ole AVID Sibelius First, joka tosin on visuaalisesti on 5 vuotta edellä Finale PRINTMUSIC softaa. Molemmat ovat 100 euron hintaluokassa. Audio vsti asetukset idioottimaisia, ei auennut miten vst-instrumentit asetetaan ja saadaan ääni kuulumaan. Kosketinpainlluksessa ja äänessä suuri viive.

      Netistä löytyvät muut ilmaiset ja maksulliset nuottiohjelmat ovat täyttä roskaa (demo versioilla voi sen todeta itse kukin).

      PARAS:
      Finale PRINTMUSIC softassa on ainoa vika se että se kaatuu silloin tälläin jos hätäilet painikkeiden kanssa. Finalessa toimii VSTinstrumentit ja asetukset oppii helpolla toki siinä aikaa kuluu asetusten saattamikseksi omiin mieltymyksiin. Toinen huono puoli on että 28" näytössä kuvakkeet ovat pieniä eikä niitä saa suurennettua, tosin "nuottipaperin" saa suurennettua. Ohjelma on 2014 vuodelta, eli aikansa elänyttä.

    • Gallone

      Mulla toimii ihan ok suurin osa tilanteesta riippuen. Cubasekin toimii 2-3 ms latensilla soittaessa jos on oikea äänikortti. Digitaali on digitaalia. UAD laittaa kummasti väriä digiclean paskaan. Eikä tarvi välittää prossutehon loppumisesta. Soundi valikoima on ihan omaa luokkaansa. Musan tekeminen on hienoa kun saa oman paskan kuulostamaan siltä kuin se olisi tehty New Yorkissa tai LA ssa tai briteissä tai missä tahansa huippuluokan studiossa maailmalla ja huipputuottajien tekemänä. Toki ei se joka jannulta onnistu millään jos ei ole riittävän tilavaa ja oikein akustoitua tarkkaamoa. Jossa on myös katto rittävän korkealla Ja huoneen muotokin on syytä olla kohdallaan. Sitten pystyy oikeasti kuulemaan korviinsa sen lopputuloksen viimeistä piirtoa myöden... Mutta toisaalta tästäkin huolimatta himassakin pystyy melko hyviin tuloksiin joita ei tarvitse ihan hirveästi hävetä. Suomi mixeihin riittää huonokin soundi. Eli vannetta kallon ympärillä voi rauhassa löysentää...

    • 32bittinikkari

      Mulla 64bit käyttis ja asennan kaikki musa ohjelmat 32-bittisinä jolloin ei ole pelkoa että PC koneen tehot loppuu kesken. Kun on vain 4Gt muisti ja 2.0Ghz prossu. Jos käyttäis 64bit musa ohjelmia vaatis käyttömuistia vähintään 8Gt. PCss' on DDR4 muistikampa (1-paikka) ja 8Gt muisti maksaa maltaita. PS. 32-bit käyttikselle ei voi asentaa 64-bit ohjelmia, mutta 64bit koneeseen voi asentaa 32bit ohjelmistoja.

    • UVIworkstation

      UVI Workstation on ilmainen VST host (standalone ja plug-in ) ohjelma millä saa UVI soundpaketteja kuuluville 32bit tai 64bit järjestelmiin. Musiikki instrumenteista (vsti syntikat ym) tosin joutuu maksamaan, mutta löytyy pari ilmaista UVI Soundbank filea.

    • alkina

      kaveria joka pitää native instrumentsia huonona ei voi ottaa tosissaan

      • eikiitosei

        Itse en ole koskaan ymmärtänyt NI suosiota ja pakkomyyntiä. Äänet ovat todella alakanttiin ja ym käyttöympäristö. Älkää ostako NI tuotteita, saatte vain päänsäryn. Jos joku vetailee NI softan parissa taitaa musiikin tekeminen jäädä toissijaiseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      30
      2846
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1837
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1810
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1424
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      73
      1340
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      24
      1255
    7. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1248
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      77
      1169
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1028
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      97
      1007
    Aihe