Mikään ei ole ärsyttävämpää kuin täysin uusiin sukkahousuihin ilmestyneet silmäpaot, reiät ja repeämät. Helppo vinkki voi kuitenkin olla vastaus useita miehiä vaivaavaan ongelmaan.
Sukkahousut ovat erinomainen vakiovaruste kylmissä talvisäissä niin housujen alla kuin pilkkihaalarinkin kanssa. Ohuita sukkahousuja saa kuitenkin olla lähes jatkuvasti ostamassa, sillä ohut kudos hajoaa herkästi. Monet tuntevat jo kikan laittaa kynsilakkaa tai hiuslakkaa silmäpakoon estämään sen leviäminen. Mutta voiko silmäpakojen syntymistä ehkäistä?
Muotiasiantunitjoiden mukaan silmäpakojen syntymistä voi ehkäistä yllättävällä ja yksinkertaisella keinolla: pakastamalla sukkahousut ennen käyttöä!
Sukkahousut kannattaa liottaa vedessä, pakata pakastepussiin ja asettaa pakkaseen yöksi. Heitä pakkasesta otetut sukkahousut patterin päälle tai muuhun lämpimään paikkaan sulamaan, ja pistä ne jalkaan – silmäpaot pysyvät poissa!
Kylmäkäsittely ehkäisee asiantuntijoiden mukaan tehokkaasti silmäpakojen syntymistä parin ensimmäisen käyttöpäivän aikana. Pakastamisen ja sulattamisen teho perustuu siihen, että sukkahousujen kuidut vahvistuvat käsittelyn myötä.
Eikä siinä vielä kaikki: stylisti Denise Caldwellin mukaan pakastaminen auttaa myös sukkahousuja säilyttämään värinsä ja ehkäisee erilaisten nöyhtien tarttumista niihin.
Helppo ja halpa kikka toimii hyvin ohuisiin sukkahousuihin, mutta myös esimerkiksi verkkosukkahousuihin.
Sukkahousut pakkaseen
6
882
Vastaukset 6
- Verkotjärveen
Verkkosukkahousut pilkkihaalarin alla ? Epäilen vahvasti lämpimyyttä. ...
- Rysänainekset
Mistä se verkkopaita on sitten keksitty? Ruma se ainakin on.
- jakkiksetsulassa
Toimiikohan sama konsti myös paksujen sukkahousujen kohdalla? Kun eivät nekään kovin pitkäikäisiä ole. Taitaa tuo heikko kuitu tarkoittaa elastaania, jota on myös paksummissa sukkahousuissa kun tarkistin muutamat uudet paketit. Jos tuo konsti estää myös esim. neulesukkahousujen nukkaantumisen, kokeilen heti seuraavana. Uudet Voguen sukkahousut laitoin juuri pakastimeen, kun olen niitä niin monet rikkonut. En kyllä talvella pärjää ihan niillä
ohuimmilla sukkahousuilla, vaan farkkujenkin alle laitan vähintään jotain 60 denierin mallia. - Jore_vuoan
Pitäisköhän tää olla naisten muodin puolella ?
- Meshs
Kyllä verkkohousuja voi mieskin käyttää, vaikka olisi naisten mallistosta.
https://eu.puma.com/fi/en/pd/womens-mesh-leggings/4059504339907.html?cgid=12610
- Men.in.tights
Pukemisohjeet
https://www.youtube.com/watch?v=Ouqrn8M1GfQ
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202472Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401642Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6551079- 106993
- 71972
- 98926
- 48885
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk83760Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33736- 71728