Mikään ei ole ärsyttävämpää kuin täysin uusiin sukkahousuihin ilmestyneet silmäpaot, reiät ja repeämät. Helppo vinkki voi kuitenkin olla vastaus useita miehiä vaivaavaan ongelmaan.
Sukkahousut ovat erinomainen vakiovaruste kylmissä talvisäissä niin housujen alla kuin pilkkihaalarinkin kanssa. Ohuita sukkahousuja saa kuitenkin olla lähes jatkuvasti ostamassa, sillä ohut kudos hajoaa herkästi. Monet tuntevat jo kikan laittaa kynsilakkaa tai hiuslakkaa silmäpakoon estämään sen leviäminen. Mutta voiko silmäpakojen syntymistä ehkäistä?
Muotiasiantunitjoiden mukaan silmäpakojen syntymistä voi ehkäistä yllättävällä ja yksinkertaisella keinolla: pakastamalla sukkahousut ennen käyttöä!
Sukkahousut kannattaa liottaa vedessä, pakata pakastepussiin ja asettaa pakkaseen yöksi. Heitä pakkasesta otetut sukkahousut patterin päälle tai muuhun lämpimään paikkaan sulamaan, ja pistä ne jalkaan – silmäpaot pysyvät poissa!
Kylmäkäsittely ehkäisee asiantuntijoiden mukaan tehokkaasti silmäpakojen syntymistä parin ensimmäisen käyttöpäivän aikana. Pakastamisen ja sulattamisen teho perustuu siihen, että sukkahousujen kuidut vahvistuvat käsittelyn myötä.
Eikä siinä vielä kaikki: stylisti Denise Caldwellin mukaan pakastaminen auttaa myös sukkahousuja säilyttämään värinsä ja ehkäisee erilaisten nöyhtien tarttumista niihin.
Helppo ja halpa kikka toimii hyvin ohuisiin sukkahousuihin, mutta myös esimerkiksi verkkosukkahousuihin.
Sukkahousut pakkaseen
6
663
Vastaukset
- Verkotjärveen
Verkkosukkahousut pilkkihaalarin alla ? Epäilen vahvasti lämpimyyttä. ...
- Rysänainekset
Mistä se verkkopaita on sitten keksitty? Ruma se ainakin on.
- jakkiksetsulassa
Toimiikohan sama konsti myös paksujen sukkahousujen kohdalla? Kun eivät nekään kovin pitkäikäisiä ole. Taitaa tuo heikko kuitu tarkoittaa elastaania, jota on myös paksummissa sukkahousuissa kun tarkistin muutamat uudet paketit. Jos tuo konsti estää myös esim. neulesukkahousujen nukkaantumisen, kokeilen heti seuraavana. Uudet Voguen sukkahousut laitoin juuri pakastimeen, kun olen niitä niin monet rikkonut. En kyllä talvella pärjää ihan niillä
ohuimmilla sukkahousuilla, vaan farkkujenkin alle laitan vähintään jotain 60 denierin mallia. - Jore_vuoan
Pitäisköhän tää olla naisten muodin puolella ?
- Meshs
Kyllä verkkohousuja voi mieskin käyttää, vaikka olisi naisten mallistosta.
https://eu.puma.com/fi/en/pd/womens-mesh-leggings/4059504339907.html?cgid=12610
- Men.in.tights
Pukemisohjeet
https://www.youtube.com/watch?v=Ouqrn8M1GfQ
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17711208
- 545328
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462565- 372256
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131781Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,431685Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311320Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v361275Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61096Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo1121014