Lapsi ja sisustaminen

Olemme puolisoni kanssa hyvin kotona viihtyviä ja pidämme molemmat tyylikkäästä sisustamisesta. Muutamia vuosia yhteistä kotia sisustettuamme olemme alkaneet harkita lasten hankkimista. Olemme molemmat halukkaita lapsia saamaan, mutta yhteisenä huolena on lasten vaikutus jokseenkin arvokkaaseen sisustukseen. Meillä on taidelasia ja helposti kaatuvia hyllyjä, pöytiä ja vaikka mitä.

Pohdimme puolisoni kanssa, että olisiko jollakulla lainata lastaan joiksikin päiviksi. Voisimme testata kotimme riskipaikat ja samalla katsoa, kuinka lapsi istuu sisustukseen. Näin selviäisi myös jo etukäteen, minkä tyyppiset ja tyyliset vaatteet vauvalle tulisi hankkia. Olisi todella ikävä, jos lapsi röhnöttäisi joissain äityispakkauksesta saaduissa rievuissa tyylikkäällä sohvallamme silloin, kun katselen olohuoneen seinille sijoittelemiamme maalauksia. Yleensä tuntuu kuin niiden arvo kohoaisi joka katselukerralla, mutta jos sohvalla on jotain silmään pahasti sattuvaa, pelkään pahoin että myös maalausten arvo tulee silmissäni laskemaan.

Jos siis lasta saisi vähäksi aikaa lainaksi, olisimme hyvin kiitollisia. Mitään kaljua porsaannäköistä ei sitten kannata tarjota, meille kävisi paremmin kauniskatseinen kultakutri, joka osaa käyttäytyä sivistyneesti.

5

1355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapseton.onneksi

      Tuossa on esimerkkiä lasten suorittamasta "sisustuksesta" esim. leivinjauhoilla, tusseilla, meikeillä, vesiväreillä, yms. mitä aikuiselle ei voi edes juolahtaa mieleen... >_<
      https://www.youtube.com/watch?v=mdjCqgUK0Z8

      • pikkuleipurisiinä

        Lapsilla on ihana mielikuvitus.Minne se häviää aikuisilta?


    • Aikakivaa

      Tää ei nyt ehkä provosoinut vastauksia ihan siinä määrin kuin oli toivottu? Olisi ehkä pitänyt säätää hiukan vähemmän ilmiselväksi? Mutta hauska tää oli. Ajatelkaa, jos tällaisia ihmisiä olisi oikeasti olemassa!

      • skdlfjdskfkjjfsl

        Eikös noita äkkirikastuneita narsistisia öykkäreitä ole vaikka millä mitalla... :/


      • sdklfdklsdklsdklj
        skdlfjdskfkjjfsl kirjoitti:

        Eikös noita äkkirikastuneita narsistisia öykkäreitä ole vaikka millä mitalla... :/

        Metsästä kotoisin olevat nousukkaat on pahimpia...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4572
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3393
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2380
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      39
      1418
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1343
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1196
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1102
    8. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      978
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe