Huonohkoa miesainesta politiikassa?

Yli-50v-kokemksella

Väite: Mitä enemmän politiikassa on naisia, sitä huonommaksi muuttu miespoliitikkojen laatu.

Väite perustuu yksinomaan siihen seikkaa, että tavallinen heteronormatiivinen, periaatteiltaan ja asiassaan jämäkkä perusmies ei menesty poliittisessa unisex-ympäristössä.

Miehen pitää muuttua taas kuuliaiseksi äidin pojaksi, tarhan tädin kiltiksi eskarilaiseksi, kuuliaiseksi oppilaaksi. Tavismies ei tähän aina taivu ja kuten tiedetään, äiti, ope ja tarhan täti on aina oikeassa ja jos olet hankala, siitä ei hyvä seuraa.

Millä tavalla ja minkälainen mies sitten pärjää tällaisessa ympäristössä? Joko nöyrä mielistelijä tai mies joka tietoisesti osaa vedellä oikeista naruista ja pokka pitää. Miehen täyttyy olla hyvin joustava sekä mielipiteissään (jos niitä nyt edes on) ja laskelmoidusti ajaa omaa asiaansa pidemmän kaavan kautta. Huom! Naisen kanssa ei saa ajautua väittelyyn tai jos niin pääsee käymään, anna naisen voittaa ainakin se erä. Äiti, hoitotäti, ope ei voi hyväksyä tappiota eikä myöntää olleensa väärässä näin nöyrryyttävässä tilanteessa.

Jämäkät ja rehelliset arvopoliitikkomiehet ovat putoamassa lähes tyysti valtakunnan tason politiikasta. Osansa tästä siivusta nappaavat sekä naiset että miehet joiden todellinen toiminta ei siedä kovin syvällistä tarkastelua.

Miehen pitäisi muuttua (naisen ei) mutta tuskin näin käy, ainoastaan "huonompi" miesaines astuu tilalle.

2

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uråt90ui3ti90

      "Mies joka tietoisesti osaa vedellä oikeista naruista ja pokka pitää. Miehen täytyy olla hyvin joustava sekä mielipiteissään (jos niitä nyt edes on) ja laskelmoidusti ajaa omaa asiaansa pidemmän kaavan kautta."

      Kuvasit juuri kansanedustajan arkkityypin, poliitikon. Mitä odotit?

      Lopuvuoden ratoksi suosittelen Juicen kappaletta... kaikki arvannettekin mitä
      https://www.youtube.com/watch?v=JXIEog-rKTU
      "Kansan päälle räystäältä voi...."

      Hyvää joulua!
      Niin feministeille kuin muillekin mielensä tasapainon menettäneille. Muistakaa, että parantuminen on aina mahdollista!

      • kokemksella

        "Kuvasit juuri kansanedustajan arkkityypin, poliitikon. Mitä odotit?"

        Osin oikein mutta tarkennan: 'Tämän päivän miespoliitikon'. Mitäkö odotin. Odotin vähän vilkkaampaa keskustelua mutta taitaa tämä s24 olla aika hiljainen pesä entisii aikoihin nähden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      155
      13536
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      75
      9813
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9172
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8159
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6783
    6. 150
      6195
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      76
      4336
    8. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      40
      3952
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      402
      1308
    Aihe