Ostin XXL:stä pari vuotta sitten jykevät nahkaiset HH-vaelluskengät, joiden ajattelin kestävän ikuisuuden. Kahden vuoden käytön jälkeen huomasin nahkan leikkautuneen irti lestin juuresta. Kengät ovat muutoin kuin uuudet.
Mielestäni kyseessä on valmistusvirhe, mutta XXL kieltäytyi reklamoimasta asiaa eteenpäin, koska heillä on vain 3 kk:n takuusopimus Helly Hansenin kanssa. Siis älkää ostako näitä Helly Hansenin Sahara -merkkisiä kenkiä, jos haluatte laatua!
Myös XXL Aleksinkadun myymälän asiakaspalvelu ja tuoteosaaminen on heikoissa kantimissa. Ensin minua opastettiin tekemään reklamaatio suoraan HH:lle. Sieltä taas ystävällisesti kehoitettiin reklamoimaan myymälän kautta. Ja myymälässä sitten eri henkilö taas kertoi 3 kk:n takuusta .
Helly Hansen on pelkkä brändi, eikä enää laadukas sellainen. Tuotteet teetetään halvalla, tässä tapauksessa Vietnamissa, eikä alunperin norjalainen brandi takaa enää hyvää laatua.
Helly Hansen on vietnamilainen
5
2294
Vastaukset 5
- Suomi100sta.aasiaan
Kaikki merkkituotteet on nykyään vain brandejä ja tuotteet teetetään halvalla aasiassa ja osin muualla mm. afrikassa.
Samaahan tekee myös kotimaiset tunnetut ja perinteiset brändit, joten tarkkana...- Kengätön
"aasiassa ja afrikassa" tulevat isolla alkukirjaimella, erisnimiä...
Ulkomailta tuotetaan, olen itse ollut alalla jo 80-luvulla. Laadunvalvonta/laatutakuu tulisi olla kunnossa alkuperämaasta riippumatta. Koskaan eivät ole kenkäni näin levähtäneet! Brändi kärsii inflaation, jos laatu laskee, vai mitä? Myös vähittäismyyjä (XXL)leimautuu roskabrändin kauppiaaksi.
- TarkkaKuluttaja
Voit vedota aina kuluttajansuojalain oletettu käyttöikä- pykälään. Laadukkaat merkkivaelluskenkien oletettu käyttöikä on huomattavasti korkeampi, kuin tuo pari vuotta. Jos et saa hyvitystä myyjältä tai maahantuojalta, kannattaa olla yhteydessä oman kuntasi kuluttajaneuvojaan. Jos homma ei tätä kauttakaan etene, kannattaa tehdä valitus kuluttajariitalautakunnalle.
- TarkkaKuluttaja
Jos kengät muuten on, kuin uudet, mikset veisi niitä suutariin? Suutarille ei kovin vaativa korjaus ja hinta muutaman kympin.
- Anonyymi
HH on ollut norjalainen ja aika vanha yrityksenä...nykyisin kuitenkin Kanadalainen merkki. Asiallisen reklamaation voi netissä tehdä. Eikä maksa paljon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 67799
- 113752
- 37706
- 130667
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40609- 67589
- 27495
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58493Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142469Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468- 41432
- 68430
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30408Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0405Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys68401Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59395- 45393
- 35393
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti27384- 41380