poikaystävä yksin lomalle

mariah

Mitä mieltä olette poikaystävän lähdöstä yksin kahden viikon lomamtkalle? Minua ei haittaa, mutta monet ystävistäni ovat ihmeissään Olen 25 ja hän 28. Olemme molemmat aika itsenäisiä, joten ihmettelen, miksi pitää aina olla kahdestaan? Luotan poikaystävääni. Olenko siis ainoa, joka ei kiukuttele miehen menemisistä? Tuntuu, että tällä palstalla ainakin suurin osa naisista haluaa kontrolloida kaikkea parisuhteessa. Minua sellainen lähinnä huvittaa...

18

2134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • : )

      Juu,
      ole vain AIKUINEN oma itsesi : )

      Mustasukkaiset "toisten elämän rajoittajat",
      eläköön omaansa...

      Tekee varmasti suhteellenne extrahyvää,
      kun olette muutenkin hyvässä, rehellisyyteen ja luottamukseen perustuvassa suhteessa : )

      Kyllä te kerkeätte yhdessä (ja yksinkin)
      vielä reissaamaan!!!
      Älä välitä muiden mielipiteistä,
      te elätte varmasti antoisampaa elämää,
      ilman TURHIA rajoitteita!

      Kokemuksen syvällä rintaäänellä!!!

      • Cajun

        näin, järkipuhetta tuli tässä, vähästä aikaa.


    • Nti Näsä

      EIKÖ SILLÄ PERSAUKISELLA OLE VARAA KUSTANTAA MATKAA TEILLE KUMMALLEKIN?!

      • onnelliset yhdessä ja erillään

        Eihän pariskunnan tarvi siamilaiseksi muuttua!


    • nainen86

      Miksi sä sitten kysyt muiden mielipidettä poikaystäväs lomalle lähdöstä,jos sä kerran luotat siihen ihan täysil.

      Kyl mä ymmärsin,oot silti pikkasen huolissas jos joku super sexikäs exoottinen kaunotar sais sittekki sun miehen pään kääntymää...
      Älä välitä,toi tunne on normaalii.
      Jos se on sun arvonen jätkä ni kyl se pysyy sul lojaalina.

      • joopa joo

        joo, eli minulla ei ole lomaa tänä talvena, hänella kk. Ja olemme kyllä lähdössä yhdessä lomalle ensi kesänä. Ja mitä johonkin superkauniiseen ja seksyyn tulee, pidän itseäni kauniina ja seksikkäänä.. ;) olenhan puoliksi lähi-idästä, joten saa mieheni kyllä mieheni eksootisuutta ihan täällä kotosuomessa jo kokea. Jos hän haluaa pettää, voihan sen tehdä myös suomessa. Minulla ei ole tarvetta kontrolloida asioita, joihin en voi vaikuttaa.


      • kunnioituksella...

        Jos olet syntynyt vuonna 86, en yhtään ihmettele asennettasi. Totuus on vaan se, että ketään jätkää et pysty kahlitsemaan, jos yrität, niin se on loppu sitten stoorille. Anna miehelle vapaus, ja jos se munaa, niin se on sitten over. as simple is that.


    • PVC

      On hienoa,jos pystyy olemaan niin aikuinen, että luotta toiseen eikä ole tarvetta kontrolloida. Luottamus on oikeasi hyvän parisuhteen edellytys.

      Kirjoituksesi herätti kuitenkin kysymyksiä. Jos luotat mieheesi noin kovasti, niin miksi joidenkin ystävien mielipiteet häiritsevät? Vai kirjoititko tänne vain saadaksesi kehuja siitä, kuinka hyvä ja ihana nainen olet?

      Jos miehesi on pettääkseen, sillä ei ole mitään väliä mitä rotua edustat, oletko kaunis vai ämpäriruma ja oletko seksin jumalatar vai et. Miehesi loma on ihan ok, jos yhteinen loma ei muuten onnistu. Meillä loma olisi sovittu vain viikoksi pelkästään siksi, että edes joskus olisi enemmän aikaa yhdessä.

      Mutta meillä molemmat tekevätkin 3-vuorotyötä eikä meillä nähdä juurikaan koskaan. Parisuhde menee aina omien lomien edelle.

      • mariah

        Toki ymmärrän ja tiedän nämä perusasiat. Ja se, että pettääkö mies vai ei, johtuu monista eri tekijöistä. Ei ulkonäöstä. Minua on petetty ja minä olen pettänyt, ja olen ollut sinkkuna ennen nykyistä suhdettani n. kolme vuotta, asunut yksin, sekä ollut ulkomailla töissä yksin vuoden. Tästä johtuen olen pakostakin itsenäinen, mikä ei kuitenkaan sulje pois parisuhdetta, missä molemmilla on myös oma elämä ja ystäväpiiri. Kokemuksen syvällä rintaäänellä voin sanoa, että suhde toimii paremmin tältä pohjalta, kuin, että takerrutaan toisiinsa ja ollaan epävarmoja.


    • suhde

      Mitä oikeastaan on väliä sillä, meneekö hän yksin vai kanssasi? Kerrot teidän olevan itsenäisiä. Parisuhteen itsenäisyys tarkoittaa lähinnä vain sitä, että parisuhde on pelkästään kulissi. Kulissi, jolla vältetään "miksi olet yksin" -kysymykset.

      Eli: kirjoituksesi on kuin onkin väärässä paikassa ollessan parisuhde-palstalla.

      Hyvää jatkoa kuitenkin, mariah.

      • Nainen

        Parisuhteessa PITÄÄ olla itsenäinen. Muuten se toimi. Parisuhde, jossa ollaan riippuvaisia toisesta on pikemminkin se kulissi. Katsos kun itsenäisten ihmisten EI tarvitse pitää kulissia, mutta riippuvaisten täytyy.


    • kaatui siihen

      kun olimme liian tiiviisti yhdessä. Omaa elämää pitää olla. Toinen mielestäni tärkeä kommentti: Eikös tuo ole teidän suhde eikä niiden muiden?Mitä väliä muiden kommenteilla?

    • Nainen

      voi lähteä kumppaninsa kanssa, yksin, kavereiden/ystävien kanssa (tai lasten, omien tai sukulaislasten kanssa). Kaikki toimii, ellei siis AINA tarvitse olla kahdestaan. Suosittelisin terapeuttia jos tarvitsee.

    • mie vaan

      se on ihan ok että lähtee matkalle. monella ihmisellä on matka haaveita ja aina yksinkertaisesti molempien lomat esim. mene yksi yhteen niin olisi väärin kieltää toista.

      mielestäni silloin voi kieltää kun mies lähtee 8 hengen porukalla 4 viikoksi jouluna pattayalle ja jättää sinut kotiin vaikka onkin luvannut yhteisen matkan. minulle kävi näin.
      tämä on sellainen asia että varmasti jokainen nainen olisi ollut vittuuntunut.

    • Kaikesta päätellen osaatte elää yhdessä ja antaa myös tilaa toisillenne. Ihailtavaa, onnittelen!

      En itse tiedä parempaa kuin hyvä parisuhde, jossa molemmilla on hyvä olla ja jossa voi luottaa toinen toisiinsa - varauksetta. Teillä taitaa molemmilla olla parempi itsetunto kuin ihmettelevillä (ja kateellisilla?) ystävillänne.

      Tiedän monia kaltaisiasi. Itsekään en ole koskaan tuntenut tarvetta vahtia tai vakoilla kumppaniani ja hänen menemisiään, vaikka kuulunkin vanhempienne ikäluokkaan. Eletään ja annetaan muidenkin elää tavallaan ;))

    • onnelliset yhdessä ja erillään

      Sulla on terve itsetunto ja viestistäsi päätellen teillä on hyvä suhde.

    • n20

      Mun poikaystävä (26v) on myös lähdössä kahdeksi viikoksi ulkomaille. ja hän kysyi minulta lupaa lähteä, johon sanoin, että tottakai saat mennä, ei kai tuota tarvitse kysyäkään. Ei kai sitä aina tarvitse kylki kyljessä joka paikkaan mennä. Myös mun kaverit ihmetteli, kun olin niin ok asian suhteen. "Mä en ainakaan olis päästäny" -kommentteja tuli paljon.

    • aada

      mun avomieheni lähtee viikoksi Lappiin yhden kaverinsa kanssa. Aluksi heitä piti lähteä iso kaveriporukka ja minuakin pyydettiin mukaan, mutta nyt he lähtevät kahdestaan.

      Minulla on silloin töitä ja olisi ollut hankalaa saada juuri silloin lomaa. Toisaalta tekee varmaan ihan hyvääkin olla 1 vko erossa toisistamme.

      Ja vielä kun minä en osaa ollenkaan lasketella, niin mieheni varmaan turhautuisi opettamaan minua. Eri asia olisi jos olisimme sopineet lähtevämmekin kahdestaan, niin tottakai mieheni jaksaisi minua opettaa, mutta nyt hän kuitenkin menee kaverinsa kanssa ja pääsee nauttimaan ansaitusta lomastaan täysillä.

      Myös mulla on "lupa" lähteä etelänmatkalle kaverini kanssa sitten kun minä haluan. Eli on hyvä tehdä yhdessä matkoja ja kavreiden kanssa matkoja, ja muutenkin viettää aikaa kaikkien läheistensä kanssa, ei vaan elämänkumppaninsa. =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1819
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1131
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      98
      1116
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      992
    5. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      153
      852
    6. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      92
      846
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      764
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      54
      761
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      53
      696
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      694
    Aihe