Elikkäs oon 14v tyttö ja riitelen suht usein äitini kanssa. Ja oon sellanen että jos mulla on riita jonkun kanssa nii haluun sopii sen riidan mahdollisimma nopeesti, koska se jää painaa mun mieltä enkä saa unta enkä pysty keskittymään koulussa. Ehkä tarvitsen vähän aikaa max 1 pv mut yleensä parin tunnin jälkeen oon valmis sopimaan (riippuu riidasta)
Mut mun äiti on pitkä vihainen ja jääräpää ja jaksaa vihoitella viikon. Ja jos yritän rauhassa mennä sopimaan äitini kanssa riitaa hän yleensä vastaa : Aha. tylysti eikä häntä kiinnosta mun asiat tai mun kanssa sopiminen ja alkaa kieltämään kaiken esim: kuukausrahan, kavereitten näkemisen jne. Haluisin että se tulis rauhassa mun huoneeseen ja selvittäis asiat mun kanssa juttelemalla eikä huutamalla.
Jotenn mun kysymys on miten mä voisin sopia äitini kanssa ai miten saisn hänet ymmärtämään että parasta ois jos hän tulisi rauhassa selvittämään. Ja miten saan hänet kuuntelemaan muo?
miten sopia riita äidin kanssa?
6
2493
Vastaukset
- 783937
Voit yrittää vaikka ystävällisen kirjeen kirjoittamista. Kerrot siinä äitisi olevan sinulle tärkeä ja tekeväsi itsekin joskus väärin, mutta että haluaisit kuitenkin muutosta pariin sinusta pahalta tuntuvaan asiaan, kuten pitkiin mökötyksiin.
Ei se tietenkään välttämättä auta, mutta takuuvarmoja konsteja on ihmissuhdeasioissa vähän. - Irma.R
Luulen että on parempi jos katselisit itsellesi uuden äidin, nykyinen tuntuu olevan kehityskyvytön.
Hei 'pikkulapsi'
On tosi hyvä, että pyrit tekemään sovintoa riidan jälkeen. Mutta se ei ole hyvä, että koet äitisi olevan tyly ja kohtuuton ja kyvytön tulemaan vastaan. Minusta voisit hyvin keskustella tästä asiasta jonkun ulkopuolisen kanssa. Esim. koulun terkkarin. On mahdollista saada vaikkapa joku perhetyöntekijä selvittämään kanssanne, miten eri tilanteista tulisi mahdollisimman vähän harmia vaan ne sujuisivat hyvin. Riitojen sopiminen on tärkeä elämäntaito. Kuulostaa, että äitisi tarvitsisi tähän taitoon myös harjoitusta. Kaiken kieltäminen ei kuulosta rakentavalta, vaan vallankäytöltä. Teidän olisi mahdollista saada ohjauksella parempi perhe-elämä. Sillä tuskin äitisikään tuosta tilanteesta nauttii. Keskustelutaitoja voi ja kannattaa opetella! Siksi suosittelisin sinua huojentautumaan turvalliselle, neutraalille aikuiselle, kuten kuraattori, terkkari tms. He voivat neuvoa eteenpäin asiassa.
Merja, diakoni- DIAKONI
Terveydenhoitaja tai perhetyöntekijä tekee sinusta lastensuojelu ilmoituksen ja pääset pois kotoa laitokseen. Äitisi ei vaikuta terveeltä. Pyydä riitoja anteeksi, vaikka äiti mussuttaisi ja mene omiin puuhiisi. Kasvat eikä kestä kauan kun voit muuttaa pois.
- meesinne
eiku mee mami kainaloo.ja sanot.pyydän anteeksi.sun mami on maailman onnellisin ihminen.ja sekin sanoo.pyydän myös.sitä se on.voi että oon kokenu niin.
- Mutsitäällä
Heippa! ❤️
Meillä on toisinpäin, lapseni on pitkävihainen ja minä haluaisin aina sopia ensin. Myös paras ystäväni on pitkävihainen, arvaa viekö voimia ;)
Mun neuvo on: ole aina oma ihana itsesi, äitisi arvostaa sitä, vaikka se ei aina siltä tuntuisi. Olemme tempperamenteiltamme erilaisia, mutta siitä huolimatta voimme rakastaa toisiamme. Tärkeintä on ymmärtää ja hyväksyä että olemme erilaisia.
Voisit kokeilla jotain huumoria, mikä piristäisi äitiäsi.. Keksit vaikka jonkun hellän lempinimen tai mitä ikinä. Kunhan et itse luovuta! Olet ihana tyttö!
Kiukkuset äidit on ihan yleistä. Voi johtua stressistä, väsymyksestä, rahahuolists tai vaikka vaihdevuosista. Mieti mikä helpottaisi äitisi oloa, ja juttele kun on hyvä hetki.
Tsemppiä! 👍
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607512Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232936- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 77853
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745