Hyytävä sananvapausmääritelmä Aamulehdeltä

taaltapesee

Aamulehden toimituspäällikkö Matti Mörttinen pani Suomen sananvapauden todella outoon valoon kirjoittamalla (10.12.) seuraavasti: "Suomi on sananvapauden kärkimaita maailmassa. Statusta on hyvä pitää yllä, kun osaamme itse rajoittaa oman sanomisvapautemme vallanpitäjille mieleiseen muottiin."

Meillä suomalaisilla onkin Mörttisen mukaan sananvapauden sijasta sanomisvapaus, ja sitäkin täytyy osata käyttää hillitysti, jotta vallanpitäjät eivät häiriintyisi. Voisiko viralliselta medialta enempää edes toivoa?

8

225

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SensuurinJatke

      Sille on olemassa synonyymi : se on itsesensuuri.

    • taaltapesee

      Sensuroiko media parhaillaan itseään hengiltä? Se ei pelkästään näytä siltä, vaan on sitä. Mihin mediaa tarvitaan, jos totuutta ei uskalleta kertoa vallanpitäjien pelossa? Aamulehden aiempi päätoimittaja, joka on nykyään Ylessä, kirjoitti aikoinaan ettei median kaikesta tarvitse kirjoittaa, vaan asioita voidaan jättää myös julkaisematta. Siinähän se itsesensuurin ydin jo tulikin sanottua.

      • MedianTehtävänä

        Medialla ei tarvitse olla moraalia eikä asiantuntemusta siitä, mikä on sopivaa julkaista. Totuuden julkaiseminen salaisiksi määritellyistä asioista pitää koskea myös kaikkea muitakin yhteiskunnan aloja kuin pelkästään puolustushallintoa. Rikollisin keinoinkin hankittua "totuutta" pitää levitellä ja pystyä revitelemään - oli kysymys mistä asiasta tahansa tai minkä organisation salatusta asiasta.

        "Mihin mediaa tarvitaan, jos totuutta ei uskalleta kertoa"....


    • TotuusSattuuQC

      Olisi kyllä mukava lukea koko kirjoitus tai edes koko kappale niin tietäisi mistä asiayhteydestä tuo lausuma on irrotettu. Yhden lauseen lukemisella harvoin pääsee käsitykseen siitä mitä on haluttu tai yritetty sanoa.

    • Peketa

      Enpä luottaisi lehteen, jossa toimituksen esimies on tuota mieltä sananvapaudesta, jonka aloittaja on siteerannut.

    • suakuunnellaan

      Onhan se ulkomaiden tiedustelulle hieno asia että Suomen puolustuksen salaisuudet voi lukea hesarista.

    • T.Iitinen

      Tiitisen listaa eivät uskalla julkaista, mutta Suomen tiedustelun taso ja tiedot kyllä.

    • uutinenonvuotoeitiedot

      Ei lehdessä ollut mitään salaisia tietoja Suomen puolustuksesta. Luulemmeko että toimittajat ovat aivan tyhmiä? Siinä ei ollut kellekään yhtään mitään salaista tietoa. Uutinen oli se, että lehdellä on hallussaan salaisia asiakirjoja ja todisteeksi niistä kuva vanhoista asiakirjoista, joista ei käy ilmi muuta kuin että itse asiassa puhutaan totta.

      Lehti voisi aivan samalla tavalla kirjoittaa, mistä tahansa laitoksesta jos sen salaiset paperit ovat yhtä lailla leväperäisesti liikkeellä. Kertoa että näin laitos hoitaa salailun ja laittaa malliksi asiapaperin jossa leimat että salainen ja yrityksen nimi. Juuri niin pitäisi toimia jos salailu olisi tuota samaa tasoa missä tahansa asiassa. Joskin sotilassalaisuudet pitäisi hieman paremmin pysyä salassa. On uutispommi, jos niitä asiakirjoja vilisee lehtien toimituksissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4268
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2724
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2482
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      84
      1519
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe