Palkankorotus vuokratyössä?

Mietteliäs2

Voiko vuokratyössä saada palkankorotuksen
kesken määräaikaisen työsuhteen jos tehtävät lisääntyy huomattavasti?

6

2846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Xfvbxvbvb

      Kysy työnantajaltasi eli vuokrafirmalta. He eivät sitä kuitenkaan itse päätä. Palkka on sen mukainen, mitä asiakasyritys on tähän duuniin budjetoinut ja halukas maksamaan. Tuskin vuokrafirma suostuu pienentämään katteitaan. Mutta esteeksi saattaa toki tulla sopimusasiat. Vuokrafirmalla ja yrityksellä on ehkä sopimus, jota ei voi enää muuttaa. Toisaalta ottaisin esiin, onko sinua kohtaan tehty sopimusrikkomus kun työ ei ole sitä mitä piti? Vai lukeeko sopparissasi "myös muut osoitetut tehtävät"? Maksaako yritys aina kaikille suoraan taulukon mukaan, vai sovittiinko palkkasi työnkuvan mukaan, joka nyt onkin muuttunut?

      En tiedä, saatko asiaasi ratkaisua. Varaudu, että et. Mielestäni voisit kuitenkin sanoa työnantajallesi, että näin on käynyt, ja mites nyt toimitaan. Ehkä heitäkin kiinnostaa, jos esim. "Haettiin halpaa assaria ja palkkio sen mukainen, mutta yritys käyttääkin vaativiin tehtäviin".

    • Mietteliäs2

      Lukee siinä myös jotain sellausta että muut osoitetut tehtävät..mutta työmäärä on monen ihmisen työmäärä ja kohtuuton.

    • vuokraorjuutus

      Et voi muuta kuin valittaa tai itkeä ja valittaa mutta työskennellä.

    • Toi8

      Mitä tarkoitat sillä, että työmäärä on monen ihmisen ja kohtuuton? Silloinhan et ehdi tekemään kaikkea työpäiväsi aikana ja se on työnantajan ongelma ja heidän tulee miettiä lisäresursseja. Ethän vaan tee ilmaiseksi lisätunteja

    • Mietteliäs2

      Tarkoitan että kun normaalisti palkataan yksi ihminen hoitamaan yhtä virkaa niin minulla on saman viran päällekkäiset työt jotka vastaa vähintään kahden ihmisen työ. Vastuualeu on tosi laaja verrattuna siihen mitä yleensä firmoissa on. En tee ylityötunteja koska ei saa, mutta en koskaan ehdi pitää kahvitaukoja ja usein. Ruokatuntikin jää 15minuuttiin. Hyvä jos ehdin edes hengittää..minulta vaaditaan myös viikoittain tiettyjä myyntituloksia päällekäisistä töistä..

      • EsimiehenJuttusille

        Sama sääntö koskee palkankorotuksia, oli sitten vuokrafirma, tai ei.

        Pyydät tapaamista lähiesimiehesi kanssa. Siis sen, kuka on palkanmasajasi. Tässä tapauksessa vuokrafirman esimiehesi.

        Perustelet hyvin, miksi sinun pitäisi saada palkankorotus. Perustelu ei ole, että liikaa laskuja maksettavana, tai että kaverisi saa enemmän.

        Perustelu on esimerkiksi, että työmäärä / vastuu / osaaminen on lisääntynyt, tai vastaava. Laita mielellään perustelut paperille.

        Eli rohkeasti vaan juttusille.

        Täällä Suomi24 palstalla ei kukaan tiedä, voitko saada palkankorotuksen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      227
      5551
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      133
      5105
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      28
      4888
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      128
      2163
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1837
    6. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      49
      1745
    7. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      90
      1697
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      18
      1662
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      94
      1395
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      381
      1337
    Aihe