Täällä näkee usein viestejä, joissa kehotetaan eroamaan. Paljonhan nykymaailmassa erotaankin, yhä useampi lapsi on eroperheen lapsi ja toisinaan myös lapset erotetaan vanhemmistaan viranomaisten toimesta.
Tälläkin palstalla jotkut ateistit kehottavat erottamaan lapset sen jälkeen kun vanhemmat ovat eronneet.
Tälläkin palstalla jotkut ateistit kehottavat erottamaan lapset sen jälkeen kun vanhemmat ovat eronneet.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tärkeintä on erota Jumalasta, koska eihän sellaista edes ole. Miksi pitäisi olla naimisissa ei minkään kanssa? Erotkaa nyt hyvät ihmiset sentään mokomasta huuhaasta!!!!
Niin. Kirkosta. Jos et lukihäiriöltäsi huomannut.
En huomannut. Saatananpalvoja aapiskukko ei mieleeni koske, eikä ateisti. Kukot eivät pidä karttasauvoja "kädessään" kuin ateistihomot DILDOJA
Hölmö KAMELINPERSE olet katulääke PULPETTI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Eroaminen on hyvin luonnollista, koska avioliitto on luonnossa sopimus, joka perustuu siihen, että halutaan yksinoikeus yhtyä toiseen. Sitten kun halu saada se yksinoikeus tai halu antaa yksinoikeus on poissa, nousee luonnollisesti esiin kysymys avioliiton jatkamisen järkevyydestä.
Avioliitto kuitenkin on luonnossa myös muuta kuin sopimus. Avioliitto on muun muassa osoitus. Jos osoittamista saatetaan pitää luonnollisena toimena, niin silloin saatetaan kysyä, onko avioliiton purkaminen lopulta kuitenkin luonnonvastaista. Osoittaminen voi erota keinoiltaan, tarkoitukseltaan, sisällöltään(mitä ja mistä osoitetaan), kohteeltaan yms.
Avioliiton kohdalla pitää sanoa myös, että se saattaa olla myös yksilöllinen asia vaikka se on usein nähty yleisiin siveellisyyssääntöihin kuuluvaksi. Avioliitto saattaa siis olla jokaisen oma asia. Silloin sen sopimusluonne on tietystikin taantumuksellista.
Mutta erityiseen asemaan nousee kysymys avioliiton osoitusluonteesta ja siitä onko se osoituksenakaan mitenkään yleinen. Jos se osoituksenakin on yksilöllinen, niin silloin on haastavaa sanoa, että se olisi mitenkään velvoittava. Jokaiselle avioliitto tarkoittaa sitä, mitä se hänen elämässään juuri sillä hetkellä tarkoittaa. Se on siis yksilöä varten ja yksilön elämänvaiheita varten.
Jos kuitenkin haluaa nähdä, että yksilöäkin poikkeuksetta tyydyttää parhaiten avioliitto, jossa on jonkinlainen pysyvä kytkös toiseen ihmiseen, niin silloin tietysti on kysyttävä, onko avioliiton pitämättömyys enää järkevää. On siis kysymys mielipiteestä. Nykyisyys on luonnotonta, koska erilaisten ihmisten on siinä toimittava yhdessä yhteisen lainsäädännön alla vaikka he ovat keskenään erilaisia. Luonnollisessa maailmassa jokaisella on oma oikeutensa ja lisääntyminen ja muu yhteistoiminta tulee olemaan luonnollista, niin että siitä puuttuu säätely kokonaan. Ihminen palaa kohti luonnollisuutta sitä mukaan kuin jäänteet raivataan.
Olen sitä mieltä, että varsinkin lapsettomien pariskuntien avioliitot pitäisi voida solmia määräajaksi. Viisi vuotta olisi varmaan sopiva. Sen ajan kuluttua voisi liiton uusia esimerkiksi kolmeksi vuodeksi kerrallaan tai erota ilman sen kummempia kommervenkkejä. Jäisi monta sisäisesti kuollutta avioliittoa pois ihmisiä rasittamasta.
Lapsiperheiden liiton voisi laittaa katkolle siinä vaiheessa, kun nuorin on 18 v tai muuttaa pois kotoa.
No jatkossa sinun on mahdollista toimia ihan noin kuin haluat ja muut jotka myöskin haluavat sitä saavat elää yhdessä rauhassa muiden paheksunnalta. Maailma kuplaantuu ja pian useita mahdollisia elämäntapoja on mahdollista elää kokonaan hyväksyttynä ihmisenä. Homouttakin kannattavat saavat oman seutunsa jne.
Luonnollisesti lapsi on ensimmäiset vuotensa vanhempiensa hoidossa mutta heti kun lapsi vaan osaa itse päättää ja kykenee itsestään huolehtimaan, hän voi vapaasti lähteää vanhempiensa kuplasta elämään toiseen kuplaan elämää jota itse haluaa elää. Luonnossa lapset saavat kasvaa vapaasti jaa he ovat luonnollisesti vanhempiensa armoilla ensimmäiset vuotensa, niin kuin liberaalisti täytyykin olla. Säätely tulee purkautumaan ja lapsi nähdään vanhempiensa omaisuudeksi niin kauan kuin lapsi siihen itse suostuu. Milloin vain lapsi saa lähteä aivan kuin luonnossakaan mikään ei sido lasta vanhempiinsa.