Niin siis olen nyt 15-vuotias tyttö. ennenkuin tämä kaikki alkoi isäni oli koko ajan töissä tai työmatkoilla, mutta kun hän päätti lopettaa työnsä aloin näkemään häntä joka päivä enemmän ja enemmän.
Yleensä otan isäni kanssa yhteen aika lailla eikä silloin mitään kauniita sanoja käytellä. usein kaikki alkaa siitä jos en tee asioita juuri niinkui hän haluaa. ensin alkaa haukkuminen jota annan aika lailla samalla mitalla takaisin, mutta siis hän on käynyt päälleni, lyönyt, kuristanut, vetänyt hiuksistani ja haukkunut maasta taivaaseen lutkaksi ja paskaksi kakaraksi. varmaan hauskin asia tässäkin on se ettei hän edes muista asioita joita on tehnyt. yhdenkin kerran tai siis juuri sillä
kertaa kun hän kuristi minua ja löi puhuimme asiasta noin 20 minuuttia tapahtuneen jälkeen eikä hän edes muistanut mitään mitä oli tehnyt. eikä näin ole käynyt vain kerran vaan joka kerta.
yleensä lukitsen huoneen oveni että voisin olla yksin tai edes vähän turvassa, mutta siihen se sitten loppuukin sillä isäni on uhannut hakata oven kirveellä säpäleiksi ja usein hän potkii ovea niin että näen kuinka se liikkuu.
sitten on vielä se että olen sanonut äitille että en pysty asumaan isäni kanssa kyseisten asioiden takia koska en tunne oloani turvalliseksi, mutta hän vain sanoo ettei pysty muuttamaan omaan asuntoon.
en tiedä mitä minun pitäisi tehdä. jotkut kavereistani sanovat että sosiaalityöntekijöille pitäisi ilmoittaa ja jotkut taas sanovat että poliiseille pitäisi soittaa.
Oma isä käyttäytyy väkivaltaisesti
4
944
Vastaukset
- HuoliHuomisesta
Sosiaalityöntekijöihin kannattaa olla yhteydessä. Antavat sitten neuvoja tilanteen mukaan. Ei kuulosta näin luettuna kovin hyvältä. Tärkeintä on, ettet jää yksin näitä funtsimaan vaan haet apua ja tukea omaan arkeen, ennen kuin sattuu jotain pahempaa.
Hei,
Hienoa, että kerrot tilanteesta. Kertomasi tilanne on niin vakava, että siitä täytyy kertoa jollekin ulkopuoliselle aikuiselle. Ystäväsi ovat oikeassa, että tähän tulee puuttua. Olisiko sinulla ketään luotettavaa ulkopuolista aikuista kenelle voisit kertoa asiasta, esimerkiksi kouluterveydenhoitaja tai kuraattori? On tärkeää, että et jää yksin tämän asian kanssa vaan saat apua mahdollisimman pian.
Jos et löydä lähipiiristäsi ketään ulkopuolista aikuista, voit tulla juttelemaan asiasta Rikosuhripäivystyksen chattiin. RIKUchat on auki arkisin klo 9-15 ja maanantai-iltaisin klo 17-19. Hae rohkeasti itsellesi perheen ulkopuolista apua.
Perheessä tapahtuva väkivalta on aina tekijän vastuulla, ja vahingoittaa koko perhettä. Akuutissa hätätilanteessa voit soittaa myös yleiseen hätänumeroon 112, jonka kautta saat apua.
Ystävällisesti Rikosuhripäivystys- RandomWalker
Valitettavasti isäsi vaikuttaa persoonallisuudeltaan pahasti häiriintyneeltä. Se että hän vielä lyö ja kuristaa tekee asiasta entistä pahemman. Ei kenenkään, siis myös sinun, tarvi tanssia just toisen pillin mukaan. Sinussa ei ainakaan ole syytä tähän tilanteeseen eikä sun tarvi lainkaan sietää tällaista toimintaa isältäsi.
Hyviä neuvoja olet kavereilta saanut eli juuri kertomiisi tahoihin kannattaa olla yhteydessä. - Kippisyykaakoo
Ota yhteyttä oman paikkakuntasi lastensuojeluun sekä poliisiin. Onko lähipiirissäsi, joku jonka kanssa voisit tehdä tämän vaikka yhdessä? Jos tuntuu vaikealta lähteä soittamaan itse, voi oman koulun kouluterveydenhoitan tai kuraattorin kanssa lähteä viemään asiaa eteenpäin. Kaikkea hyvää sinulle, asiat järjestyvät kyllä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k16310615Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t887491Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1067377Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37346Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t227321Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427269Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1136677Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296506Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa885733Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485515