Suomalaiset - maailman tyhmin autoilukansa

Hieman perusteita provoisoivaan otsikkoon:

1. Suomalainen uskoo, että ulkomailla valmistettu auto muuttuu kestävämmäksi, kun sen ensimmäinen omistaja on Suomen kansalainen ja autoa verotetaan mielipuolisesti.

2. Suomalainen uskoo, että lohkolämmittimellä varustetusta autosta voi myydessä pyytää tuhansia euroja enemmän kuin tuontiautosta ilman ko.lämmitintä.

3. Suomalainen katsastuslaitosta edustava Autotohtori on niin asiantunteva, ettei huomaa auton olevan kolaroitu.

4. Suomalainen autokauppias on niin asiantunteva, ettei huomaa/halua huomata auton olevan kolaroitu.

5. Suomalainen autonostaja haaveilee tuonti-Audista ja maksaa sitä mitä suomalainen autokauppias pyytää - eikä edes vaivaudu tarkastamaan, mitä vastaava auto tulisi maksamaan itse tuotuna ("vähän siinä arvelluttivat ne kitkarenkaat, jotka olivat ruostuneet..").

6. Suomalaisen mielestä auto on huono, jos se on itse ostettu ulkomailta, siinä on hyvät varusteet ja se on omin rahoin maksettu. Tällainen autonostaja on kuulemma köyhä ja turkkilaisten kusettama.

7. Suomalaisen mielestä sellainen autoilija ei ole köyhä, joka ostaa ylihintaisen auton huonolla varusteilla ja maksaa siitä 60 kuukautta osamaksueriä. Ja menettää 60 kuukaudessa auton arvosta yli puolet.

8. Suomalaisen mielestä Mercedes Benzistä tuli huono auto heti kun naapurille ilmestyi sellainen.

9. Suomalainen uskoo, ettei tuontiauton historiasta voida tietää mitään. Samanaikaisesti erään kolaroidun auton historiasta selvitettiin julkisuudessa aikaisemmat omistajat, kolariajankohta, öljynvaihto Bukarestissa jne. Mitä historiasta olisi vielä pitänyt tietää?

10. Suomalainen luulee ilmeisesti oikeasti, että ns. Suomi-auto on käsityönä valmistettu oikeasti Suomessa.

11. Suomalainen kuvittelee autonvalmistajien pitävän Suomea niin merkittävänä markkina-alueena, että he valmistavat meille niitä kestävämpiä Suomi-autoja.

Listaa saa jatkaa vapaasti.
344411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Onko tikulla mese ja takulla bemu kun on noin katkeraa.

Äänestä
  • Tiku ja Taku ovat nyt katkeria siksi, että Essolla on vähän ruuhkaa huollossa. Pojat halusivat välttämättä laittaa hienojen tuontiautojensa moottoreihin samanlaista tököttiä, mitä sinne oli laitettu edellisessä huollossa Romaniassa, mutta sellaista tavaraa ei Essolta löytynyt.

    Essolla on kuitenkin hyvä asiakaspalvelu, joten öljynvaihtoa odotellessaan pojat saavat nyt vapaasti surffailla netissä. Esson pomo pyysi minua huomiota herättämättä hakemaan metsäurakoitsija Kalu-Kallelta astiallisen Valtran jäteöljyä, joka vastaa hyvin väriltään ja hajultaan tätä Tikun ja Takun vaatimaa romanialaista moottoriöljyä. Tietenkin suostuin.

    Essolla todella tehdään paljon, jotta asiakkaat olisivat tyytyväisiä, mutta ei minuakaan kokonaan unohdettu. Antoi se pomo minullekin yhden keskarin hakupalkaksi ihan siitä syystä, että tässä Tikun ja Takun tuontiautojen öljynvaihdossa kate on poikkeuksellisen hyvä.

    Äänestä

  • old_profile_965 kirjoitti:

    Tiku ja Taku ovat nyt katkeria siksi, että Essolla on vähän ruuhkaa huollossa. Pojat halusivat välttämättä laittaa hienojen tuontiautojensa moottoreihin samanlaista tököttiä, mitä sinne oli laitettu edellisessä huollossa Romaniassa, mutta sellaista tavaraa ei Essolta löytynyt.

    Essolla on kuitenkin hyvä asiakaspalvelu, joten öljynvaihtoa odotellessaan pojat saavat nyt vapaasti surffailla netissä. Esson pomo pyysi minua huomiota herättämättä hakemaan metsäurakoitsija Kalu-Kallelta astiallisen Valtran jäteöljyä, joka vastaa hyvin väriltään ja hajultaan tätä Tikun ja Takun vaatimaa romanialaista moottoriöljyä. Tietenkin suostuin.

    Essolla todella tehdään paljon, jotta asiakkaat olisivat tyytyväisiä, mutta ei minuakaan kokonaan unohdettu. Antoi se pomo minullekin yhden keskarin hakupalkaksi ihan siitä syystä, että tässä Tikun ja Takun tuontiautojen öljynvaihdossa kate on poikkeuksellisen hyvä.

    Itse käytän tuontimersussani suomicorollasta vaihdossa tullutta öljyä. Silti väitän että tuontimersuni takoo vielä kuin duracellpupu, kun suomicorollani on jo paalattu...

    Äänestä

Toisin kuin tuontiautojen kanssa onneaan kokeilevat torvelot.

Äänestä
  • Sinulle:
    Jos autokaupan tekeminen on "onnen kokeilemista", älä osta ikinä autoa. uutta tai vanhaa. Suomesta tai Saksasta. Älä hommaa edes ajokorttia. Aja edelleen bussilla. Näin säästyt monelta harmilta. Niin, ellet halua esiintyä sensaationhakuisessa TV-ohjelmassa ostoksesi kanssa. Siihen Sinulla on potentiaalia.

    Äänestä

Pitäisi kieltää jo lailla.

Äänestä
  • kaikkihan ne on tuontiautoja, toiset vaan sisäänajetaan lämpimissä oloissa, vai onko sinulla suomessa valmistettu auto

    Äänestä

Kohta 12:

Suomalainen ei tajua sitä, että auton velalla ostaessaan hän osittain velkaantuu autoveron maksamiseksi valtiolle.

Kohta 13:

Suomalaisen autokauppiaan mielestä kauppiaan nettisivujen infosisältö on hyvä. Edes moottorin tehoa ei ole tarpeen ilmoittaa.

Kohta 14:

Suomalaisen mielestä on kauheata, jos 10 vuotta vanhan auton mittaria on ruuvattu, hintaluokka 2.000 - 4.000 euroa ulkomailla. Tästä pitää oikein mesota kunnolla netissä.

Äänestä
  • 15. Suomalainen uskoo sokeasti että vuosittain katsastuksessa rekisteröitävä matkamittarin lukema estää matkamittarin peukaloimisen. Ja eihän sitä nyt tehdä Suomessa, kaiken lisäksi se on laitontakin.

    Äänestä

Mersusta tuli huono auto, kun itse ostin sellaisen. 50t. ajetussakin jo kaikenlaista pientä laittoo. Toisessa olikin jopa 160tkm, ja auta armias, että tulee vikoja, vaikka ei sillä juuri edes ajeta! Löysin auto, minkä olen koskaan om istanut! Siihen verrattuna japsit ovat ikiliikkujia.

Äänestä
  • olla kun Japanin mersu= Toyota Crown

    Äänestä

16. Ei ole koskaan käynyt ulkomailla, joten luulee että Suomessa asuu maailman rehellisin autokaupaa käyvä kansa.

17. Luulee, että Suomessa on ylivoimainen osaaminen autojen huoltamisen ja katsasamisen suhteen, vaikka Suomalainen autoteollisuus on minimaalista. Missään muualla ei osata eikä käsitetä mitään autoista.

18. Kuvittelee, että auto paranee suola-sumussa ajettaessa, pakkasesta käyntiin hinatessa, marjametsäreissuilla sorateitä ajellessa ja lunta kengänpohjissa autoon kannettaessa.

19. On sitä mieltä, että Mercedes-Benz, Audi ja BMW ovat huonommin suunniteltuja ja valmistettuja autoja, kuin Datsun, Lada ja Mahindra-Mahindra, koska itsellä ei ole ollut varaa kuin jäljempänä mainittuihin.

20. Lopettaisi heti autojen villinä rehottavan maahantuonnin, koska on paljon fiksumpaa laikata vm. 1982 Datsun maasturista kattoa ja liimata sinne lasikuituvene ylösalaisin halvemman dieselveron toivossa.

21. Ei älyä että yksityinen maahantuonti laskee uusien ja käytettyjen autojen hintoja, ja siten mahdollistaa paremman auton omistamisen kaikille Suomalaisille.

22. Luulee, että autotehtailla on erillinen valmistuslinja Suomeen toimitettaville autoille.

23. On siinä vakaumuksellisessa uskossa, että auto, jossa on keskuslukitus, ohjaustehostin, sähkötoimiset ikkunat etuovissa, lohkolämmitin ja kumimatot on varustettu "kaikilla mausteilla".

Äänestä

Täsmälleen! Yksi autouluun liittyvä Suomi-ilmiö on myös vuodesta toiseen verokalentereiden kärkisijoilla majailevat miljonääri-autokauppiaat. Samanlaisiin lentokentttien terminaaleja muistuttaviin auto"kauppoihin" ei juuri muualla törmää. Puhumattakaan Laakkosten golfkentästä Kytäjän maailla. Hienot kentät (pelaan itsekin).
Autokauppa siis tuntuu olevan Suomessa huomattavasti kannattavampaa puuhaa kuin melkeimpä missään muualla. Todellinen kilpailu puuttuu, koska lähes kaikki hyötyvät systeemistä. Katettahan kertyy vaikkapa hinnoittelemalla lisävarusteiset xenon-valot eräällä automerkillä 1400 Eur ja vaikkapa Luxenburgissa 400 Eur Jne. Olen myös huollattanut autojani vuosien varrella parissa Euroopan maassa. Hintaero 40-50 %. Arvatkaapas mihin suuntaan?
Rationaalisena kuluttajana pyrin osallistumaan tähän kusetukseen mahdolliseimman vähän, Tuon ajoneuvoni tästä lähtien itse. Kukin päättäköön itse jatkaako sosialistien ja autokeisarien ylläpitämän kartellin tukemista.

Äänestä

24. Suomalaiset autoliikkeet ja jobbarit ovat rehellisyyden perikuvia. Huijaavia turkkilaisia on vain Saksassa.
25. Suomalainen luulee, että japanilaiset autot ovat huolellisten japanilaisten Japanissa valmistamia kulkupelejä.
26. AVK:n ulosmyymät kolariautot myydään varmaan ulkomaille.
27. Suomalaisen mielestä vitsi "mitä yhteistä on bemarilla ja kondomilla" ei osoita kateutta.

Äänestä
  • Innostuin ja unohtui nuo nrot edellisestä otsikosta. Anteeksi.

    Äänestä

  • Ilmaisia lounaita ei ole.
    Toistakymmentä vuotta saksalaisten kanssa kauppaa tehneenä voin sanoa, että huijaamisesta ja vilpistä on siinä maassa tehty jo yleinen kansallisurheilu.
    Valehteleminen ei ole edes paheksuttavaa, mutta siitä kiinni jääminen on.
    Eli olet tyhmä, jos jäät valheesta kiinni.
    Huvittavaa seurata sivusta näiden autojobbareiden epistolan julistusta täällä netissä.
    Lääke ongelmaan on hyvin yksinkertainen:
    Menkää hakemaan autonne itse saksalaisesta merkkiliikkeestä ja maksakaa takuuautosta sen hinta, älkääkä uskoko välistävetäjiä.
    Välistävetäjähän elää sillä, että saa auton jostain halvemmalla kuin mitä se maksaa oikeasti vähän ajettuna ja takuulla varustettuna.
    Pohtikaa mielessänne, miksi auto jobbarilla on halvempi ja kuinka asiakkaan on kannattanut antaa se pois niinkin edullisesti.
    Jossakin yhtälön vastaus on.
    MOT-ohjelma on hyvä varoitus asiasta, vaikka jobbarit sen täällä maan rakoon noituvatkin.

    Äänestä

Tämän palstan keskusteluja seurattuani ole tullut siihen tulokseen, että suomalaiset ovat todella tyhmää autoilukansaa. Monet ovat pankkilainan turvin ostaneet itselleen liian hienon ja kalliin laatuauton, jonka huolto- ja käyttökustannukset ovat karanneet käsistä. Tämä köyhä kiihkomielinen porukka pysyy järjissään enää hysteerisesti toisia samanlaisia hurahtaneita tuontiautouskovaisia kehumalla. Onhan se upeaa, että oikeauskoista ystävää tuetaan henkisesti taloudellisesti tukalassa tilanteessa.

Minä voin ilman kehuskeluakin väittää olevani hyvinkin viisas ihminen. En ole turhaan hötkyillyt minkään kiiltävän perään, vaan olen ihan rauhassa ajellut Essolle luotettavalla vanhalla Tojotallani. Minun ei ole tarvinnut riidellä tullin kanssa liian suurista autoveroista eikä tuskailla suurta polttoaineenkulutusta.

Meikäläinen viisas ja harkitsevainen ihminen pystyy elelemään mukavasti tekemättä turhia liikkeitä. Huviakin tässä elämässä on viime aikoina ollut ihan tarpeeksi, kun olen katselellut sivusta näiden tuontiautouskovaisten toilailuja hienojen saksalaisten laatuautojensa kanssa. Ei passaa meikäläisen valittaa!

Äänestä
  • Rauha sinun sielullesi yleismies, jos olet onnellinen kalliisti verotetun, tojosi kanssa. Onko se kenties corolla, kuluttaako vain 4,23l/100km? Kaltaisiasi "asiantuntijoita" todellakin on esson baariparlamentissa, useimmat teistä liikkuvat potkukelkalla kesät/talvet.
    VOIKO KATKERUUDEN AUTONTUOJIA KOHTAAN ENÄÄ SELVEMMIN TUODA JULKI!!!

    Äänestä

  • Aion hakea Tojon saksasta. Tojo Hilux 2.4D:n. Kun kaikki suomimersut ja saksan tuontimersut on paalattu, meikä päästelee edelleen Tojolla eteenpäin. On ne niin hyviä, varsinkin tuontitojot. Suomitojoista en tiedä. Kyllä Yleismies sunkin kannattaa myydä oma tojo pois ja hakea saksasta tuontitojo. Sitäpaitsi ei sakemanni ymmärrä hyvän päälle ja myy tojot pois halvalla. Vero tosin voi olla kova, mutta kyllä se halvemmaksi tulee kuin suomitojon ostaminen.

    Äänestä

  • Miten oikein kuvittelet olevasi viisas. Sori vain että pudotan sinut pilvistä, mutta todellisuudessa olet keskivertoa tyhmempi. Sillä vain tyhmä maksaa liikaa. Eli ostaa Suomessa uutena myydyn ja maksaa siinä samalla huikeat verot mukisematta ja jonkun käsittämättömän Suomiautolisän. Tajuatko MUKISEMATTA. Oikeasti viisas valitsee rahoilleen parhaan vastineen, eli ostaa autonsa alhaisen autoveotuksen EU-maasta.

    Lopeta pöljä kirjoittelu tänne!

    Äänestä

Kohta 28:

Suomalainen odottaa viimeiseen saakka, ennen kuin vie rakkaan autonsa romuttamolle. Suomalaisen mielestä kaikilla eteenpäin liikkuvilla romuläjillä on varallisuusarvoa, siksi niistä ei voi luopua ennen kuin vasta on pakko.

Äänestä

Suomalainen ihmettelee, että onko tämä nyt se kuuluisa Autobahn, kun Porvoon kohdalla viiden Saksan rekisterissä olevan S-sarjan Mersun muodostama letka yhtäkkiä suhahtaa ohi, suuntana itä.

Äänestä

Suomalainen haluaa ostaa perusautonsa karvalakkimallina. "Kun niitten hienouksien korjaaminen on niin kallista". Siksi jopa keskuslukitus puuttuu monista 90-luvun suomiautoista!

Äänestä

Joka päivä kun ajan ohi autohuollon tai autojobbarin poikkeamatta kumpaankaan,on kuin pistäisi rahaa pankkiin.
No, jobbari tietenkin kysyy, että miksi sinä rahaa pankkiisi laitat, mihin sinä sitä tarvitset?
Minä vastaan jobbarille: Eihän sitä koskaan tiedä, mihin sitä voi tarvita, mutta mieluummin minä omalle tililleni laitan kuin sinun tilillesi.

Äänestä

32. Suomalainen lukee alkuperäisen kirjoittajan listan ja kokee huutavaa tarvetta kirjoittaa otsikolla "Minä ainakin olen viisas!!!".
Näin hän osoittaa tyhmyytensä, jota ei ole edes alleviivattuna huomannut.

Äänestä
  • Keskustelua helpottaa suuresti, jos kaikki tosiasiat tuodaan ajoissa julki. Olen edelleenkin sitä mieltä, että kovin viisaaksi tässä itsensä tuntee näitä kiihkeitä teesejä lueskellessaan.

    Äänestä

  • old_profile_965 kirjoitti:

    Keskustelua helpottaa suuresti, jos kaikki tosiasiat tuodaan ajoissa julki. Olen edelleenkin sitä mieltä, että kovin viisaaksi tässä itsensä tuntee näitä kiihkeitä teesejä lueskellessaan.

    Jotain älykkyytesi tasosta kertoo mm. seuraavat seikat:
    - pakottava tarve korostaa sitä(älykkyyttäsi) pikaisesti, jos joku uskaltaa kyseenalaistaa sen
    - sisällöllinen uudistumiskykysi kirjoituksissasi
    - muiden aliarviointi
    - tähänkin kirjoitukseen todennäköisesti tuleva palautteesi

    !!!

    Äänestä

  • Höhelö kirjoitti:

    Jotain älykkyytesi tasosta kertoo mm. seuraavat seikat:
    - pakottava tarve korostaa sitä(älykkyyttäsi) pikaisesti, jos joku uskaltaa kyseenalaistaa sen
    - sisällöllinen uudistumiskykysi kirjoituksissasi
    - muiden aliarviointi
    - tähänkin kirjoitukseen todennäköisesti tuleva palautteesi

    !!!

    Sinun kannattaisi hieman paremmin lukea juttujani. Missään kirjoituksessani en ole koskaan väittänyt itseäni älykkääksi, mutta pitkään elämänkokemukseen perustuvaa viisautta minulla on kyllä hyvinkin paljon. Sitä en ole näissä keskusteluissa koskaan salannut.

    Äänestä

Me täällä Leningradissa sitä mieltä Suomi import Lada paras Lada. Germanski import Lada paska Lada, ei mene kukan osta. A vot heti jos myy Suomi Lada, vot paljon dollari. Ei kjukaan mjuu kansa pidä auto yhtä hyvin kuin tsuhna. Minä pane Pravdaan ilmoitus, aito Suomi-Lada myyn, vot tule telefax Vladivostokist asti. Koko imperium tietä tsuhna auto paras auto.

Äänestä
  • Kuinka Venhot raahasivat autoja(Lada , Mosse) täältä 90-luvun alkupuolella .
    Nyt mussutetaan kun suomalaiset hakee autoja ulkomailta .. No , nythän venäjälläkin on elintaso noussut sen verran , että ei taida verohelpotuksinkaan vanhat suomalaiset autot sinne kelvata ...

    Äänestä

Ja sitten kun ahtaalla lähiöparkkipaikalla naapurin kakara avaa ovensa ja suomalaisen pyhään paskaläjään (tuontiauto on vielä pyhempi), syntyy siitä lähes maailmansota. Suomalainen luulee, ettei pikku lommoa takaovessa voi korjata. Ei tule saman väristä. Siis autoa ei ole suomalaisen mielestä valmistettu, vaan se on siemenestä kasvanut uniikkituote. Ja siinä on mm. jujumaalaus. Edessä kivenhakkaama-efekti ja kyljissä edellisen lisäksi ruosteenpuna-candy. Eihän niitä saa kuntoon. Kun se paskakasa oli täysin virheetön ennen kuin se hulttiokakata tahallaan terrorisoi sosiaalipellon ahtaalla parkkipaikalla apunaan isänsä menopeli. Poliisit paikalle ja oikeuteen.

Autoverot ylös ja käytettyjen tuonti jumiin, niin kyllä näitä piisaa.

Terveisiä vaan (perseestä) kaverin naapurille...

Äänestä
  • Ha haa !!! Hyvät jutut täällä tänään!

    Äänestä

34. Suomalainen pitää 200 000 ajettua 520i -90 bemaria vielä mahtavana ja vasta sisäänajettuna, ymmärtämättä, että saksalainen luopui autostaan halvalla juuri sen takia että se on hänen mielestään loppuunajettu.

35. Suomalainen pitää normaali-ilmiönä sitä että pakettiautosta menee vähemmän dieselveroa, ja että farkusta voi saada pakudieselverollisen liimaamalla suksiboksi katolle tai ottamalla takapenkki pois, ja että kuorma-autoksi rekisteröityyn voi laittaa lisäpenkkejä ilman autoveroa, että sallitut enimmäisnopeudet ajoneuvoille muuttuvat niistä suoritettujen verojen mukaan siten yleensä että mitä enemmän on maksettu veroja sitä kovempaa saa ajaa, ja että korinvaihto on luonnollinen asia jolla voi kiertää autoveroa.

36. Suomalainen ei ymmärrä että Pohjois-Koreassa ihmiset ajattelevat täsmälleen samanlailla oman maansa olevan ylivertaisuudessaan ykkönen, aivan kuin suomalainenkin omasta maastaan, vaikka muuten samaan aikaan suomalainen kauhistelee Pohjois-Korean oloja ja elämää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiku ja Taku kirjoitti:

Hieman perusteita provoisoivaan otsikkoon:

1. Suomalainen uskoo, että ulkomailla valmistettu auto muuttuu kestävämmäksi, kun sen ensimmäinen omistaja on Suomen kansalainen ja autoa verotetaan mielipuolisesti.

2. Suomalainen uskoo, että lohkolämmittimellä varustetusta autosta voi myydessä pyytää tuhansia euroja enemmän kuin tuontiautosta ilman ko.lämmitintä.

3. Suomalainen katsastuslaitosta edustava Autotohtori on niin asiantunteva, ettei huomaa auton olevan kolaroitu.

4. Suomalainen autokauppias on niin asiantunteva, ettei huomaa/halua huomata auton olevan kolaroitu.

5. Suomalainen autonostaja haaveilee tuonti-Audista ja maksaa sitä mitä suomalainen autokauppias pyytää - eikä edes vaivaudu tarkastamaan, mitä vastaava auto tulisi maksamaan itse tuotuna ("vähän siinä arvelluttivat ne kitkarenkaat, jotka olivat ruostuneet..").

6. Suomalaisen mielestä auto on huono, jos se on itse ostettu ulkomailta, siinä on hyvät varusteet ja se on omin rahoin maksettu. Tällainen autonostaja on kuulemma köyhä ja turkkilaisten kusettama.

7. Suomalaisen mielestä sellainen autoilija ei ole köyhä, joka ostaa ylihintaisen auton huonolla varusteilla ja maksaa siitä 60 kuukautta osamaksueriä. Ja menettää 60 kuukaudessa auton arvosta yli puolet.

8. Suomalaisen mielestä Mercedes Benzistä tuli huono auto heti kun naapurille ilmestyi sellainen.

9. Suomalainen uskoo, ettei tuontiauton historiasta voida tietää mitään. Samanaikaisesti erään kolaroidun auton historiasta selvitettiin julkisuudessa aikaisemmat omistajat, kolariajankohta, öljynvaihto Bukarestissa jne. Mitä historiasta olisi vielä pitänyt tietää?

10. Suomalainen luulee ilmeisesti oikeasti, että ns. Suomi-auto on käsityönä valmistettu oikeasti Suomessa.

11. Suomalainen kuvittelee autonvalmistajien pitävän Suomea niin merkittävänä markkina-alueena, että he valmistavat meille niitä kestävämpiä Suomi-autoja.

Listaa saa jatkaa vapaasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu