Menen aamulla paksusuolentähystykseen. Toimenpidepsikassa ei saa lääkitystä. Onneksi kotona lääkkeitä. Voinko ottaa opamox 15 mg ja oxynorm 2 x 15 mg. Auttaako se noihin koviin kipuihin?
oxynorm ja opamox
Nhf
73713
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mihin koviin kipuihin? Onko sinua aikaisemmin tähystetty, kun tiedät toimenpiteen sinulla sattuvan?
Yleensä paksusuolen tähystys ei nimittäin tee kipeää. Jossain ulkomailla kuulemma annetaan rauhoittavia ennen tähystystä, Suomessa ei sitäkään.
Sattui kipuasteikolla 1-10 tasossa 11. Olen ollut siis.
Kerro lääkärille edellisen tähystyksen sattuneen kovasti. Eiköhän sitä jotain keksitä.
Minäkin olen ollu tuossa tähystyksessä. Laitettiin katetri kämmenselkään ja tarvittaessa olis saanu kipulääkkeen sitä kautta. En tarvinu sitä kuitenkaan.
Ei Ei! Huonoja neuvoja. Ota illalla kunnon känni!
No miten tähystys meni? Itse otin opamoxia 30 mg, stilnoctia 20 mg ja panacodia. Oxy-normia ei ollut, muuten olisin syönyt sitäkin. Esilääkityksenä olisi saanut 5 mg diapamin, mutta sitä en enää ottanut omien lääkkeiden päälle. Sattui, sattui. Panacod on aika kehno kipulääke, mutta runsaiden rauhoittavien avulla pystyin edes menemään tutkimukseen. Miksi ihmeessä tutkimusta varten ei anneta kunnon opiaattilääkitystä, miksi potilaan pitää kärsiä?
Sattuihan se, välillä helkutisti. Kesti 30 min. Eipä siis lääkkeet auttaneet. Tai tiedä, miten paljon enemmin olisi koskenut, miten toisaalta pystyisi??.Onneksi mitään pahempaa ei löytynyt. Päivä meni sitten täysin nuokkuessa.