Joulukuusta olin sovittamassa jalkaan, niin oksa tökkäsi silmään. Aika ikävältä tuntui, vieläkin on punoitusta
Joulukuusi
36
297
Vastaukset
- eioohelppoo
Toiset puhkoo kännissä raketeilla silmänsä uutenavuotena ja toiset koheltaa kuusen kanssa.
- lihavihatipunen
Se oli joulukuusen kosto! Kuusi kuuluu metsään.
- kuusenkastelija
kusitko jalkaan?
Punaisten silmien perusteella juhannuskoivun oksat on yleensä vaarallisempia.
Taikatalvi & Vaarallinen juhannus.Mä sovitin sukkia jalkaan, eikä mikään tökkässy silmään. Sain näet anopilta lämpösukat lahjaks.
- misspönttöuuni
Punoitusta? Sotkiko nyt silmän ja nenän keskenään? ;D Kuusihan näet voi tökätä jouluna nenäänkin (naurua)
- kaikysyäsaa
Oletko mahdollisesti sukua Niilo22:lle?
- tanekarp
kuka on niilo22
- kaisanoasaa
tanekarp kirjoitti:
kuka on niilo22
Suomen tyhmin ihminen joka kuvaa YouTubeen jokapäiväistä kohellustaan. Eli nykykielellä sanottuna tubettaja, joka ei osaa edes kahvia keittää ilman että joku menisi pieleen.
- kaisanoasaa
pujotteIija kirjoitti:
Enpä taida olla
No se on hyvä. Tuli vaan tuosta joulukuusen asettamisesta jalkaan ja oksan tökkäämisestä silmään mieleen että Niilo22:lle varmaan kävisi juuri samoin.
No sopiko edes?
Sopihan se, mutta vähän oli ylimääräistä säätämistä. Kuusen tyvessä oli mutka, eikä ollut lyhentämisvaraa
pujotteIija kirjoitti:
Sopihan se, mutta vähän oli ylimääräistä säätämistä. Kuusen tyvessä oli mutka, eikä ollut lyhentämisvaraa
Onko sulla kuusi nyt molemmissa jaloissa, vaiko vaan yhdessä?
LinerT.2 kirjoitti:
Onko sulla kuusi nyt molemmissa jaloissa, vaiko vaan yhdessä?
No ei ainakaan keskijalassa ole
- Arvaajja
pujotteIija kirjoitti:
No ei ainakaan keskijalassa ole
Haluaisit varmaan työntää "kuusesi" Linerin "kuusenjalkaan".
Arvaajja kirjoitti:
Haluaisit varmaan työntää "kuusesi" Linerin "kuusenjalkaan".
Tarkoitetaanko tässä nyt että kuusi olisi penis, ja kuusenjalka pimpsa?
pujotteIija kirjoitti:
No ei ainakaan keskijalassa ole
Hiihteletkö nyt loppiaiseen saakka yhdellä kuusella?
LinerT.2 kirjoitti:
Hiihteletkö nyt loppiaiseen saakka yhdellä kuusella?
Yhdellä on pärjättävä
- Arvaajja
pujotteIija kirjoitti:
Tarkoitetaanko tässä nyt että kuusi olisi penis, ja kuusenjalka pimpsa?
Sitä juuri, eli mitä vastaat?
<< JEREMIA 10 >>
Jeremiah 10 Finnish: Bible (1776)
1Kuulkaat, mitä Herra teille sanoo, te Israelin huone.
2Näitä sanoo Herra: ei teidän pidä oppiman pakanain tapaa, eikä teidän pidä taivaan merkkejä pelkäämän; sillä pakanat niitä pelkäävät.
3Sillä pakanain asetukset ei ole muu kuin turhuus; sillä he hakkaavat puun metsästä, ja työmies valmistaa sen kirveellä.
4Ja kaunistaa sen hopialla ja kullalla, ja kiinnittää sen nauloilla ja vasaralla, ettei se järky.
5Ne ovat tehdyt niinkuin vahvat palmupuut, vaan ei he taida puhua; ja heitä täytyy myös kantaa, sillä ei he taida käydä; sentähden ei teidän pidä niitä pelkäämän, sillä ei ne taida pahaa eikä hyvää tehdä.
6Mutta Herra, ei yksikään ole sinun vertaises; sinä olet suuri, ja sinun nimes on suuri; jonka sinä töilläs taidat osoittaa.Onko muilla joulukuusia?
- ostanolutta
Ei huvita maksaa joulukuusesta.
Tämäkin tarina voisi poikia 100€ verotuloja valtiolle, varsinkin jos joudut käymään lääkärissä ja lääkitä silmääsi. Heräät taas Joulun jälkeen uuteen päivään jossa on tukijärjestelmä, joka ei innosta tekemään työtä. Järjestelmä, joka on niin monimutkainen, että moni ei osaa sitä käyttää, mutta jota voi silti osatessasi käyttää hyväksesi. Järjestelmä, joka on niin epäreilu, että oikein puistattaa. Alkon vero voitot kilahtavat valtion kassaan. "Terveyshaittojen" tekosyillä puolestaan Veikkauksen ryöstöyhtiö kerää ylimääräistä veroa samalta porukalta mikä sukkuloi Alkon ja Veikkauksen välillä. Meidän "korkea kulttuuri" ei tule koskaan kehittymään jos se on tehty tukien toivossa ja varoin.
Spede presidentiksi ja neulasella silmään.Pari kertaa on täytynyt käydä silmää lääkitsemässä, kun kuuma metallihiukkanen on silmään lennähtänyt
pujotteIija kirjoitti:
Pari kertaa on täytynyt käydä silmää lääkitsemässä, kun kuuma metallihiukkanen on silmään lennähtänyt
Ihmisen kuolemastakin valtion nerokas verotusjärjestelmä ottaa osansa, vaikka kuolisit kuinka vastentahtoasi. Optimi tilanne on se, että ihminen kuolee ensimmäisenä eläkepäivänään. Miksi suomen kaikkia virkamiehiä, korkein hallinto-oikeus mukaan lukien voitaisi korvata maahanmuuttajilla.
pujotteIija kirjoitti:
Pari kertaa on täytynyt käydä silmää lääkitsemässä, kun kuuma metallihiukkanen on silmään lennähtänyt
Mulkosilmille on suojalaseja, mutta niistäkin pitää maksaa veroa.
Taas ahnehdin.. Kämpän kulkujärjestelyt oli muutettava radikaalisti. Ruokaluhuoneen pöytää ei voi kiertää molemminpäin..
Jotkut muuten kantaa kotiinsa näreen kuusen sijaan. Siinä neulasen viuhkamaisesti ja tuoksu ei ole niin voimakas...pujotteIija kirjoitti:
Jos ois vaan pöytää vähän siirtänyt
No toiselta puolelta ois sit ahistanut. Joulu on kompomissien aikaa.
Jos sen nakkais loppiaisena jo ulos...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643305Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433117- 432498
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1082356- 311923
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271820- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851425- 391300
- 821159