KuntouttavaTyökokeilu

Työttömän ja palkattoman työpäivä.
Heti aamusta tömistelen "töihin", ilman palkkaa kuntouttavaan työkokeiluun.
Teen itseni huomioiduksi, tervehdin kapoja. ja kanssa kärsijöitä, pakko kuntoutujia.
Etsin kansion jonne merkitään paikalla olo ja kirjoitan päivämäärän. Mutta ruksaan paikalla olo tunnit vasta lähtiessäni pois päivän touhuista.
Sitten hieman venyttelen, istun ja etsin jotain lukemista. Ja alkaakin olla jo kahvitunti.'
Juon kahvia hartaasti ja pitkään, ja otan mukaan ottaman kirjan lukuun. Ja kas kummaa, kohta onkin ruokatunti. Syön eväitä. Ja otan pienet ruokaunet syönnin jäleen. Ja kohta onkin jo kahvitunti.
Päivän työkokeilu Työaika alkaa jo täyttyä, siirýnn työn valvonta kansion ääreen ja ruksaan päivän tunnit tehdyksi. Alan valmistautua kotiin lähtöön.
Tervehdin kapoja ja toivotan hyvää mieltä. Kapot ovat jättäneet minut rauhaan koska heti alussa näytin sen "kaapin paikan", ja kerroin että ilman palkkaa työpanokseni on vaatimaton. Ja näin ollen kuntouttava työkokeilu on palkan mukainen.

Sama työkokeilu jatkuu huomenna ja ylihuomenna uudestaa. ainakin 3-6 kk ajan.
Olen "pakolla "kuntouttavassa työkokeilussa, koska minulla ei ole mahdollisuutta ottaa kieltäytymisestä sitä rangaistus karrenssia. Koska haluan maksaa ruokani.,, ja ettei tarvitse alkaa varastaa ruokaa ja toimentuloa.
Tälläistä se on tämä pakko kuntouttava työtoiminta. Ja vuonna 2018, yhä useampi pääsee näihin aktivointi toimiin, tai sitten pakolla menettää 4,6 % ruokarahstaan. Kun niitä palkka töitä ei vain ole tarjolla.

Suomi nousuun, suomi nousuun, vastakkain a ettelun aika on ohi, ohi, toivotalkoot ovat täällä !!
46594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 46

Vanhimmat

Noissa erilaisissa palkattomissa työllä pelleilyissä on tullut oltua.
Niissä tottuu oleskeluun ja ilmapiiri on aika sellainen, säälittävä.
Jopa säälittää ne kapot ja johtajat ja koko sairas systeemi.

Äänestä
  • Monissa kaupungeissa on tätä turha toimintaa, siis toimintaa, jolla kaupungit välttelee maksuja, työttömistä tulevia sakkoja.
    Osaamaton ja haluton Hallinto ei osaa palkka työllistää ihmisiä, ja siksi pelleillään työkokeiluilla, yms. yms..
    Pohjimmiltaan suomessa on kyse työn- ja tulonjaon ongelmista. Ahne talousmalli jakaa vain rikkaille.
    Mutta lisäksi ne ahneet rikkaat sitten viel syyllistää niitä kurjistettuja ilman jääneitä, työttömiä ja köyhiä. Ja tämä syyllistäminen ja halveksunta on sitä aitoa pervoa jumalatonta ahneutta ja sikailua.
    Pahimpina ahneus sikoina esiintyy kokoomus kepu ahneet.

    Pers niinistö, sipilä, orpo, lintilä, mykkkänen, vartiainen, jne jne...

    Äänestä

Minun työkokeilu meno seuraavasti. Menin kahdeksalta työkokeiluun. Pomo sanoi että lähdetään työmaalle jonne oli 38 km matka. Sinne saavuimme jonnekkin perämetsään talolle ja pomo antoi hommaksi asentaa keittiön kaapit joita oli 3 kpl. Pomo lähti ja sanoi että tulee hakemaan minut. Asensin kaapit tunnissa ja odottelin pomoa seuraavat 5 tuntia. Pomo soittikin että ei voi tulla hekaa koska oli tärkeä meno joten minun piti itse päästä takas kotiin. Minä olin jossa perähikiällä ilman rahaa ja en tiennyt mitä tehdä. Lähdin kävelee oikeesti kotiinpäin, soittelin kavereille että tulis hakee minut. Kävelin varmaan 3 tuntii ennen kun sain enoni hakemaan minut. Menin työmaalle ja heitin pihalla olevan kakkosnelosen toimiston ikkunasta läpi, huusin sille pomolle ja uhkasin hakata sen kun jätti minut yksin perähikiälle ilman vettä ja ruokaa. En mennyt siihen työpaikkaan enää ja soitjn myös työkkäriin ja uhkasin hakata sen virkailijan jos tulee karenssi. Ei tullut karenssia

Äänestä

Peräaukkoni tekee hommia oikein kunnolla: pitää upeaa ääntä ja päästelee ilmoille sulotuoksuja.

Äänestä

Työttömyys+on+poliittisen+hallinnon+mielestä+sairaus+ja+vamma,+siksi++heikkolahjaisia++sairaita+työttömiä+hoidetaan+pakko+kuntoutuksella+ja+nyt+2018+tehostetusti++myös++4,6%+työttömyys+korvaus+alella.++(+säästö,+se+4,6%+tarvitaan+korruptoituneen+pakolais+turismin+kuluihin+)..Koska+työttömät+ovat+vaarattomia,+eivätkä+uhkaa+vallassa+olevaa+ahnetta+luokkaa,+niin+juuri+siksi+voidaan+työttömiä+vapaasti+kohdella+kuin+teuras+eläimiä.Jos+työttömät+olisi+pelottava,+vakava+uhka,+niin+työttömiä+kohdeltaisiin+ihmisinä.

Äänestä
  • Työttömien tulee aseistautua, ja työttömien omat kodinturva joukot suojelee työttömiä verenhimoisilta lahtari kaarteilta. Joten nyt .vaan työttömien ase harjoituksiin ja toimiin !

    Äänestä

Ruuhkaa tulossa mielenterveyspalveluihin tällä menolla :)
Varmaankin itsarilla uhkaamalla saa sairaslomaa ja nappeja?

Äänestä

Aloittajalla on oikea asenne. Jos vielä on kiinnostava kirja, jota luet niin mikäs sen mukavampaa. Suomalaiset lukevat aivan liian vähän.
Nuorena hankin harjoittelupaikan itse (silloin ei vielä puhuttu kuntouttavasta), sellaisen mielenkiintoisen. Kai niin voi tehdä nykyäänkin vai tuleeko se paikka aina annettuna, en tiedä.

Äänestä

Kyse ei siis ei ole työn- ja tulonjaon ongelmasta olenkaan . ( hys hys hys..)
Todellinen Ongelma on vain se sairas syrjäytynyt, pitkäaikaistyötön, joka ei osaa mitään, ja ei ole sopiva ja halpa ja hölmö kyykytettävä. Joten pakko kuntoutuksella tulee murskata se uppiniskainen pitkäaikaistyötön niin, että se alistuu palkattomaksi orjaksi kehittämään rikkaiden kunnon ihmisten elintasoa.

Äänestä

Tuollaistahan kuntouttava työtoiminta kai yleensä on. Minä teen kuntouttavan työni yksin, enkä tapaa työpaikallani ketään, en muita työttömiä, enkä paikan vakituisia työntekijöitä. Käyn tekemässä 4 tuntiani ja palaan kotiin tekemään jotain hyödyllisempää.

Äänestä

Minä taas olin varustautunut kameralla, äänityslaitteella ja muistiinpanovälineillä. Niitä käytin ahkerasti. Otin ylös nimiä ja kaikkea, mitä sain selville. Luonnostelin kirjoituksia blogiani varten. Arvioin ihmisiä, joita jouduin kohtaamaan. Kirjoitin pikku sketsejä. Piirtelin karikatyyrejä.

Toivon sille sosiaalityöntekijälle ja sille työttömyystoimiston tantalle oikeudenmukaista tuomiota sitten joskus viimeisenä päivänä. Minun ei kuulu tuomita, en ole Jumala. Uskon, että elämme viimeistä sukupolvea ennen Jeesuksen paluuta. Kyllä pelottaisi, jos ahneuttani tai ilkeyttäni ottaisin osaa köyhien nöyryyttämiseen. Mieluummin kuolen nälkään kuin ryhdyn sellaiseen.

Äänestä
  • jeesus ei palannut 2000-luvun taitteessa eikä tule jatkossakaan.

    Äänestä

  • vituiks.meni kirjoitti:

    jeesus ei palannut 2000-luvun taitteessa eikä tule jatkossakaan.

    Jeesus lupasi tulla eikä petä lupaustaan!

    Äänestä

Köyhä,+ankea,+haiseva+vanha+työtön+joutuu+nöyränä+puuro+kupin+kanssa+kokoomus+pakko+kuntouttavaan+ja+maksaa+4,6+%+kokoomus+kepu+kikýn.Kumma+kun+se+sama+vanha+ankea+(+galluppien+mukaan+),+sitten++nöyrästi+äänestää+ahnetta+kokoomus+kelmiä+jopa+presidentiksi+!!

Äänestä
  • En äänestä ahneita !! En äänestä kokoomus kepu ahneita, enkä pers. niinistöä !
    EN myöskään äänestä naivisti vihreitä ja sdp oman kansan kyykyttäjiä.

    Äänestä

Olen ollut tuollaisessa yllä kuvatussa 3. sektorin kuntoutus puuhassa. Menin sinne, kun muuten olisi tullut karenssi ja nälkä. Tällainen vanhempi mies 58v kun ei saa palkka-töitä, niin joutuu tuollaisen "työvoimapoliittisen" mielivallan ja pelleilyn uhriksi.
Istuin sen pakko kuntoutus rangaistuksen siellä puuha pajalla.
Ja uskontoakin siellä tarjottiin, oli virsilaulua ja rukouksia.
Rukoilusta huolimatta massa-työttömyys ongelma ei ole poistunut.

Olin siellä pakko kuntouttavassa, oleskelin,, join kahvia, luin lehden. Oli aika pitkä. Turhanapäitten Lorviminen on työlästä tällaiselle toimivalle ja tekevälle ihmiselle !!
Siellä oli aivan työkykyistä väkeä aika tappamassa. Oli meitä vanhoja, ja sitten juoppoja ja huume väkeä, ex vankeja, vihreitä nuoria, yms yhteiskunnan hyljeksimiä.
Oltiin siellä kai poissa tilastoista, tai muka jossain aktivoinissa siellä vetelehtimässä.
Mitään ei tehty kun ei palkkaakaan saatu.

Äänestä

Ainakin selvisi syy sille miksi aloittajalla ei ole töitä.

Valitettavasti hän tulee tuolla asenteella olemaan aina se ensimmäinen, joka irtisanotaan tuotannollisista ja taloudellisisita syistä. Niin käy niille, jotka ovat tuotannollisia nollia ja taloudellisia tappiota.

Vaikka aloittaja viekin kirjoituksen väkisin leikin puolelle, häntä selvästikin vaivaa se, ettei pysty edes tukitöissä antamaan sellaista panosta, että häntä on järkevä pitää siellä.
Aina josku tapaa ihmisiä, jotka näkevät suuren vaivan tehdäkseen hallaa sen sijaan että tekisivät hyvää pienemmällä ponnistelulla.

Kyseessä on jonkinlainen luonnevika, ehkä liian vähän happea synnytyksessä...

Äänestä
  • Sulla on pervo yli-ihmis luonnevika. ja siksi tuollainen ahne jumalasta seuraava lahtari voisi vaieta, kun ei ole mitään järkevää asiaa.

    Mun mielestä tuo ketjun aloituksen kirjoittaja on täysin oikealla ja oikeutetulla asenteella liikkellä. Paljastaa tätä vallitsevaa mielivaltaa, Siis vastustaa mielivaltaa ja järjettömyyttä !! Joten muutkin, vastatoimiin. Kaatakaa mielivalta ja kyykyttäkää näitä kyykyttäjä lahtareita ja lahtari kapoja, aina kun voitte.
    Minä olen itse tehnyt esim. monen kokoomus ja sdp vihreä jumalan elämän heikoksi. ja jatkan niin kauan kuin näitä yli ihmis urpoja vastaan tulee. Ei ne lopu mutta vähenee....

    Puheet ei siis auta, tarvitaan tekoja.

    Äänestä

  • AlistaKyykyttäjäAina kirjoitti:

    Sulla on pervo yli-ihmis luonnevika. ja siksi tuollainen ahne jumalasta seuraava lahtari voisi vaieta, kun ei ole mitään järkevää asiaa.

    Mun mielestä tuo ketjun aloituksen kirjoittaja on täysin oikealla ja oikeutetulla asenteella liikkellä. Paljastaa tätä vallitsevaa mielivaltaa, Siis vastustaa mielivaltaa ja järjettömyyttä !! Joten muutkin, vastatoimiin. Kaatakaa mielivalta ja kyykyttäkää näitä kyykyttäjä lahtareita ja lahtari kapoja, aina kun voitte.
    Minä olen itse tehnyt esim. monen kokoomus ja sdp vihreä jumalan elämän heikoksi. ja jatkan niin kauan kuin näitä yli ihmis urpoja vastaan tulee. Ei ne lopu mutta vähenee....

    Puheet ei siis auta, tarvitaan tekoja.

    Lahtari? Tätä sanaa käyttävä ollut pitkään eläkkeellä tai sitten perinyt kielenkäyttönsä edellisiltä sukupolvilta.

    Äänestä

  • aweijawe kirjoitti:

    Lahtari? Tätä sanaa käyttävä ollut pitkään eläkkeellä tai sitten perinyt kielenkäyttönsä edellisiltä sukupolvilta.

    Huom ! tilanne yhteiskunnassa ei 100 vuoden aikana ole muuttunut miksikään.
    Joten vanhojen ikävästi totuudellisten termien käyttö on aivan paikallaan.

    Ahne Lahtari on lahtari, vaikka voissa paistaisi. esim. vaikka lahtari presidentti kuinka sanoja vääntelisi ja sepustaisi silkkaa kokoomus kiva puhe soopaa,,,, niin se ahne lahtari sieltä aina vaan paljastuu, siis se ylimielien ahne, luokkayhteiskunta, eriytyvä tulonjako,, jne...

    Äänestä

  • Onko kivaa olla natsi ja ihmisten kiusaaja?

    Äänestä

  • aweijawe kirjoitti:

    Lahtari? Tätä sanaa käyttävä ollut pitkään eläkkeellä tai sitten perinyt kielenkäyttönsä edellisiltä sukupolvilta.

    Lahtari elää ja voi hyvin nyky-Suomessa. Mutta kohta lahtariporvari nukkuu huonosti...!

    Äänestä

  • aweijawe kirjoitti:

    Lahtari? Tätä sanaa käyttävä ollut pitkään eläkkeellä tai sitten perinyt kielenkäyttönsä edellisiltä sukupolvilta.

    Hah hah hah... kuulehan poika, sanat ovat ihan vapaasti kenen tahansa käytettävissä.

    Tietenkään porvarit eivät käytä sellaisia sanoja kuin lahtari. Tai niskalaukaus. He puhuvat sen sijaan aktivoinnista ja auttamisesta. Vaikka todellisuudessa lahtaavat ja antavat niskalaukauksia.

    Äänestä

Kyllä aito Viha nousee kun vihaa kokoomus ahneet lietsoo.
Kokoomus Ahneet siat , vartiainen ja mykkänen ovat nyt ahneus sanansaattajia, ja ahneiden sven tuuvia , jotka jatkaa aiempia mielettömiä katainen-tuppi-vanhanen-filatov puuhia,,,,,ja paskoo pian housuunsa !
Ahne valta pysyy piilossa, ja nämä typerykset uhrataan. Kuten köyhät ja työttömät.

Äänestä

Se muijan nauru ei unohdu. Karmee akka. En tiedä kumpaa se yritti enempi parittaa poikaansa, pojanpoikaansa vai itteensä.
Pieni perheyritys. Kamala paikka. Työttömienkierrätyskeskus.
Netistä löytyy tietoa yrityksen saamista palkkatuista. Tämäkin firma nostanut tuhansia vuosittain, vaikkei myöntäneet.
Vuokrilla pyörii. Vakituiset ei pysy.

Äänestä
  • Kerro kuka se yrittäjä on. On hyvä paljastaa ahneet niljakkeet.
    Noita eri kyykyttäjiä ja sutenöörejä on eri aloilla. Hyötyvät massa-työttömyys tilanteesta. Orjuutta edistävät.
    Olen itse törmännyt mm. ravintola-alalla aivan mielisairaisiin yrittäjiin, jotka ei osaa hommaansa, ja tekevät tuloksen sitten orjatyövoimalla. siis riistolla.
    Ja kaikki ns. työvoiman välittäjät, työvoima sutenöörit kierrän kaukaa... se on saastaista riistoa !
    Myös olen törmännyt kaupungin kanssa toimivaan,, call center systeemiin,,, järjetöntä puhelinmyyntiä ilman palkkaa, yms. jne... tyttömyyden peittelyä.. Kaupungit on osaamattomia ja välttelee näin sakkoja..

    Äänestä

  • Kuntouttavaa työtoimintaa ei voi järjestää yksityinen perheyritys. Valveutuneena olisit tehnyt ilmiannon.

    "Kunta voi tehdä kirjallisen sopimuksen kuntouttavan työtoiminnan järjestämisestä toisen kunnan tai kuntayhtymän taikka rekisteröidyn yhdistyksen, rekisteröidyn säätiön, valtion viraston tai rekisteröidyn uskonnollisen yhdyskunnan kanssa."

    Äänestä

Just' näin tälläiset ilmaiset työkokeilut ja työkkärin 5vrk pakko jutut toimii.
Siellä on narkkareita, jotka esittelevät perseessä olevia tatuointiaan ja sitten mamuja jotka istuvat ja mollottavat silmät pyöriäisenä tajuamatta hölkäsen pöläystä, mutta parasta on se, kun siellä vain ollaan, että vetäjä saa palkkansa tienattua, naureskelemalla ja katselemalla.

Äänestä
  • Hallinto on osaamton, kädetön, yms.
    Suomessa haaskataan hyvää työvoimaa.
    Suomea ei enää kehitetä.
    Vain E-Suomeen halutaan ahneen asuntokeinottelun vuoksi ruuhkaa....

    Äänestä

Olin kuntouttavassa työtoiminnassa Joensuun Kaski/Honkalampisäätiö. Siellä oli kahvinkeitto kielletty, vedottiin paloturvallisuusriskiin. Sain lopputodistuksen, jonka kirjoitti toisen puolen akka, en siis ollut sen kanssa missään tekemisissä. Akka kirjoitti loppulappuun näin. Muuten hyvä, mutta ei tarpeeksi nopea työelämän vaatimuksiin. Omat ohjaajat antoivat hyvät palautteet, mutta niillä ei siis ollut mitään merkitystä. Tässä oli kiitos ilmaisesta työstä. Tosin loppulappuun saattoi vaikuttaa valitukseni sosiaalitoimeen. Tein valituksen, sillä tultiin hoputtamaan työvaihetta. Töiden kiireellisyys ei kuulu kuntouttavaan työtoimintaan. Jokainen on omien voimavarojen mukaan kuntouttavassa työtoiminnassa. Kas kummaa, sama vuonna kuntouttava työtoiminta loppui Kaski/Honkalampisäätiössä. Tein kantelun eduskunnan oikeusasiamiehelle. Mikäli sinua kohdellan väärin kuntouttavassa työtoiminnassa, niin suosittelen tekemään kantelun eduskunnan oikeusasiamiehelle. Näitä kanteluja on tehty paljon kuntouttavan työtoiminnan väärinkäytöksistä.

Äänestä
  • Mikäs tuossa on ongelma. Itse olisin kiitollinen kun kirjoitti tuollaisen palautteen ne on arvokkaita työkyvyttömyyseläkettä hakiessa kun on eri ihmisten melipiteitä.

    Äänestä

  • On varmaan hyvä kyllä työkyvyttömyyseläkettä hakiessa. Täytyy pitää mielessä ja paperi tallessa. Nykyaikana pitää olla helkutin sairas kelan mielestä ennenkuin pääsee työkyvyttömyyseläkeelle. Tuttujen kanssa on asiasta aika paljon puhuttu.

    Äänestä

Kuntouttava työtoiminta on alun perin tarkoitettu esimerkiksi päihdeongelmaisille, minkä vuoksi sillä on huono maine.

Eräs nimettömänä pysyttelevä entinen työtön kertoo, että toimintaan oli kiusallista joutua mukaan.

– Nimike kuntouttava työtoiminta on leimaava. Siitä tulee automaattisesti mieleen, että ihmisellä on alkoholi- tai huumeongelma, hän sanoo.

Äänestä
  • siksi nyt 2018 se kuntouttava työtoiminta on nimeltään työkokeilu.
    Työkokeilu nimi ei kuulosta niin pahalta !!

    Älkää äänestäkö kyykyttäjä puolueita ja kyykyttäjä presidenttejä !!! kokoomus kepu..

    Äänestä

  • Tota "kuntouttavaa" työtoimintaa työkkärin täti yritti tarjota kerran mutta vastasin etten ole sairas joten en tarvitse mitään kuntoutusta.

    Sama koskee tota työkokeilua, en lähde minnekään mitään kokeilemaan vaan sitä joko tehdään jotain tai sitten ei. Nimikin viittaa siihen että työtä ei tarvitse antaa kun joku tuli vain kokeilemaan.

    Äänestä

Hullu saa olla muttei TYHMÄ joka suostuu tuollaisiin , itsellä vielä senverran selkärankaa etten moiseen orjatyöhön ikinä suostuisi , luultavasti lähtisin mielummin vaikka linnaan istumaan ja sekin tekisi sitten sitä ennen jolleen kipeää , jos tuohon nöyryyttämis kelkkaan lähtee , sille tielle jää .....työkkäristä saa vain reilun ehdotuksen "tiskinalta" , ei niitä taistelematta saa....loput sitte tyrkätään tuolle orjatyölle.

Äänestä

  • Ei tarvitse lähteä linnaan. Ainoastaan työttömyyskorvaus on sidoksissa aktiivisuuteen. Kaikki muut tuet saa ilman, että tekee mitään.

    Eihän kukaan voi saada kaikkia tukia, kohtuus kerjätessäkin.

    Äänestä

  • PieniPiruVasempaan kirjoitti:

    Ei tarvitse lähteä linnaan. Ainoastaan työttömyyskorvaus on sidoksissa aktiivisuuteen. Kaikki muut tuet saa ilman, että tekee mitään.

    Eihän kukaan voi saada kaikkia tukia, kohtuus kerjätessäkin.

    Ainakin Ek ja Mtk tuet ja asumisella keinottelun tuet, pakolais turistien tuet rullaa runsaina.
    Ulkomaisia turisteja, ja kokonaisia perheitä, sukuja ä elätetään verovaroin kymmeniä vuosia...
    Suomen Rikkaat Saavat esim. investointitukea, vero-alea, omistamisen tukea ja perintövero alea, lisäksi hehtaari tukea omistamiseen ja kesannointiin ja jopa maisemanhoitoon tukea !!.
    Kun omistaa niin saa runsaat tuet.
    Eräs mielenkiintoinen tuki yrittäjille on sähköauton ylläpito tuki, joka on 500e / kk. Joten rikas voi ylläpitää sähköautoa yhteiskunnan varoin edullisesti.

    Sähkön tuotanto tukea maksetaan tuulimyllyjen omistajille runsaasti. Rahhaa tulee, Tuuli tai ei.
    Hake rekat ajaa tukien avulla. Bio diiseliä tehdään verovaroin,,, rikkaita metsäyhtiöitä tuetaan verovaroin...
    Loputon tuki rahan tuhlaus on käynnissä !

    Mutta vain köyhien tuet halutaan heikentää........

    Äänestä

  • Kuntouttava ei ole mitään orjatyötä vaan siellä seurustellaan toisten työttömien kanssa. Jotain saa puuhastella vapaaehtoisesti mutta kukaan ei pakota. Yleensä ihmiset tykkäävät siitä.

    Kuntouttavasta autetaan opiskelemaan tai työhön jos haluaa mutta jos ei halua niin annetaan olla rauhassa. Olen ollut kuntouttavassa kolmessakin eri paikassa ja mitään negatiivista ei ole ollut muuta kuin työkkärin kohdalta kun eivät uskoneet että halusin päästä opiskelemaan, siinä kesti pari vuotta.

    Työttömissä on niin sairaita ihmisiä jotka eivät puhu kenenkään kanssa eikä ole sosiaalinen vaan menee linnaan ennemmin. Mikä on ihan sairasta kun työelämässä pitää tulla toimeen kaikkien kanssa niin on näitä vitun työttömiä jotka ei tule toimeen kenenkään kanssa. Ei ihme että heitä ei oteta töihin.

    Äänestä

  • Kuntouttavassa kirjoitti:

    Kuntouttava ei ole mitään orjatyötä vaan siellä seurustellaan toisten työttömien kanssa. Jotain saa puuhastella vapaaehtoisesti mutta kukaan ei pakota. Yleensä ihmiset tykkäävät siitä.

    Kuntouttavasta autetaan opiskelemaan tai työhön jos haluaa mutta jos ei halua niin annetaan olla rauhassa. Olen ollut kuntouttavassa kolmessakin eri paikassa ja mitään negatiivista ei ole ollut muuta kuin työkkärin kohdalta kun eivät uskoneet että halusin päästä opiskelemaan, siinä kesti pari vuotta.

    Työttömissä on niin sairaita ihmisiä jotka eivät puhu kenenkään kanssa eikä ole sosiaalinen vaan menee linnaan ennemmin. Mikä on ihan sairasta kun työelämässä pitää tulla toimeen kaikkien kanssa niin on näitä vitun työttömiä jotka ei tule toimeen kenenkään kanssa. Ei ihme että heitä ei oteta töihin.

    Kaikki eivät halua tuhlata aikaa joutavissa kuntoutus pelleilyissä.
    ja työttömät ovat kovin erilaissia, kuten ovat töissä olijat.
    Toiset kaipaa holhousta, toiset ei.

    Äänestä

Joka työpaikassa on päihdeongelmaisia ja kiusaajia.

Kuntouttavassa työtoiminassa olen ainoastaastaan törmännyt
normaaleihin ihmisiin.

Päihdeongelmaiset ihmiset ovat parempia ihmisiä kuin itsensä
normaaleiksi luokittelevat tyhmät ihmiset. Päihdeongelmaisilla ei
ole kiusaamis ongelmaa niin että tarvitsee kiusata ketään,

Ihminen jolla on jokin vika on parempi ihminen kuin sellainen jolla ei
ole mitään vikaa.

Itsensä täydelliseksi kuvitteleva ihminen ei voi mennä epätäydellisten
ihmisten joukkoon kun se ei osaa käsitellä niitä. Tyhmällä ihmisellä ei
ole psygologiaa jotenka se pelkää kaikkia erilaisia ihmisiä.

Täydelliseksi itsensä kuvitteleva ihminen on ihan sika tyyppi

Äänestä
  • Näin on. Kuntouttavassa olessani kukaan ei kuvitellut olensa muita parempi.
    Näistä "normaalien" työpaikoista on sitten aina löytynyt joku olevinaan muita parempi.
    Nuoleskelua, esittämistä ja parempana olemista näissä "normaaleissa" palkallisissa työpaikoissa on aina ollut, niitä on ollut useita elämän aikana.

    Äänestä

  • teennäinen.normaali kirjoitti:

    Näin on. Kuntouttavassa olessani kukaan ei kuvitellut olensa muita parempi.
    Näistä "normaalien" työpaikoista on sitten aina löytynyt joku olevinaan muita parempi.
    Nuoleskelua, esittämistä ja parempana olemista näissä "normaaleissa" palkallisissa työpaikoissa on aina ollut, niitä on ollut useita elämän aikana.

    Pakko kuntouttavassa oli ne valvovat kapot ja ne oli niitä tärkeitä,, tai yritti olla. Nurkan takana piti niitä koiria hivutta niin vaikenivat.

    Äänestä

  • Pakko kuntouttavassa oli ne ohjaajat niitä paskantärkeitä, tämä unohtui kirjoituksestani. 20v. juippi oli ohjaajana, sanoi itse päässeensä suhteella. Naputteli kelloaan, että olette minuutin myöhässä. Kyttäilyä, selän takan hiipimistä, näitä oli joitakin ohjaajia. Kyttäsivät joidenkin työhakemuksia selän takana painostaen. Ohjaaja valitti naiselle tämän käydessä kysymässä työharjoittelupaikkaa. Oli kuulemma mennyt niin kauan harjoittelupaikan kysymiseen aikaa. Minkäs nainne voi sille, että linja-autoa joutui välillä vaihtaaman ja odottamaan. Toisen puolen "pätevä" ukko jauhoi työkiireestä kuntoutettaville, painosti siis työtahdilla. Mikään näistä ei kuulu kuntouttavaan, vaan selviä kuntouttavan lain rikkomuksia siis.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


PakkoKuntoutuksessa kirjoitti:

Työttömän ja palkattoman työpäivä.
Heti aamusta tömistelen "töihin", ilman palkkaa kuntouttavaan työkokeiluun.
Teen itseni huomioiduksi, tervehdin kapoja. ja kanssa kärsijöitä, pakko kuntoutujia.
Etsin kansion jonne merkitään paikalla olo ja kirjoitan päivämäärän. Mutta ruksaan paikalla olo tunnit vasta lähtiessäni pois päivän touhuista.
Sitten hieman venyttelen, istun ja etsin jotain lukemista. Ja alkaakin olla jo kahvitunti.'
Juon kahvia hartaasti ja pitkään, ja otan mukaan ottaman kirjan lukuun. Ja kas kummaa, kohta onkin ruokatunti. Syön eväitä. Ja otan pienet ruokaunet syönnin jäleen. Ja kohta onkin jo kahvitunti.
Päivän työkokeilu Työaika alkaa jo täyttyä, siirýnn työn valvonta kansion ääreen ja ruksaan päivän tunnit tehdyksi. Alan valmistautua kotiin lähtöön.
Tervehdin kapoja ja toivotan hyvää mieltä. Kapot ovat jättäneet minut rauhaan koska heti alussa näytin sen "kaapin paikan", ja kerroin että ilman palkkaa työpanokseni on vaatimaton. Ja näin ollen kuntouttava työkokeilu on palkan mukainen.

Sama työkokeilu jatkuu huomenna ja ylihuomenna uudestaa. ainakin 3-6 kk ajan.
Olen "pakolla "kuntouttavassa työkokeilussa, koska minulla ei ole mahdollisuutta ottaa kieltäytymisestä sitä rangaistus karrenssia. Koska haluan maksaa ruokani.,, ja ettei tarvitse alkaa varastaa ruokaa ja toimentuloa.
Tälläistä se on tämä pakko kuntouttava työtoiminta. Ja vuonna 2018, yhä useampi pääsee näihin aktivointi toimiin, tai sitten pakolla menettää 4,6 % ruokarahstaan. Kun niitä palkka töitä ei vain ole tarjolla.

Suomi nousuun, suomi nousuun, vastakkain a ettelun aika on ohi, ohi, toivotalkoot ovat täällä !!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu