Kysymys pelimies-oppaat lukeneille (ja vinkki!)

Eikyllätoimi

Onko pelimies-oppaissa sellainen neuvo, että sanotaan naiselle: "Saanko mä arvata sun ammatin", ja sitten kun nainen sanoo että "no arvaa", ehdotetaan jotain parturi-kampaajaa.

Minulle on kai jopa kaksi kertaa joku tullut puhumaan tällaista. Varsinkin yhden kerran muistan hyvin. Mietin, halusiko tyyppi piilovittuilla vai onko hän vaan jotenkin yksinkertainen ihminen. Olin kuitenkin ihan kohtelias, koska pidin vaihtoehtoa b ihan mahdollisena - olin kohtelias, mutta etäinen. Mutta yhtä kaikki, tuon keskustelun jälkeen aloin toivoa, että tyyppi häipyy, koska a) keskustelun taso tuntui niin huonolta, b) mies alkoi vaikuttaa vähän pösilöltä.

Jälkeenpäin kun asia tuli jostain mieleen, tuli sellainen olo että hän yrittikin ärsyttää, mutta yritti samalla saada minut todistelemaan, miten paljon kiinnostavampi ammatti minulla on - eli kertomaan itsestäni ja mahdollisesti myös haluamaan, että saisin hänet kiinnostumaan minusta. En kuitenkaan tehnyt tätä, siis kertonut oikeaa ammattiani enkä mitään muutakaan itsestäni. Totesin vaan, että pieleen meni arvaus, ja että eipä sitä tuntemattomien ammatteja ole helppo arvata. En muista, mitä se tyyppi sen jälkeen yritti jutella.

Joten vinkiksi voisin sanoa, että kannattaa unohtaa ne pelimies-oppaiden neuvot ja yrittää keskustella ihan fiksusti. Jos olisin ollut alustavasti kiinnostunut pöytään saapuneesta miehestä, olisi tuo ammattia koskeva keskustelu kyllä latistanut mielenkiinnon.

7

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erghdgfgdsfdsgf

      Fiksusti ei kannata yrittää keskustella naisten kanssa vaan viihdyttävästi.

    • Jostainhan se keskustelu on aloitettava, miksei sitten ammatin arvailemisesta. Pointtihan tuossa on, että JOS olisit alunperin ollut kiinnostunut, mutta sitä kiinnostustahan ei missään vaiheessa ollut, joten ihan sama, miten keskustelun aloittaa, lopputulos on sama, ei heru.

    • Kaisanoasaa

      Miehen kannattaa kysyä oletko huora ammatiltasi?

    • 1217

      Kiitos vinkistä, en tosin ole ikinä lukenut pelimies-oppaita. Varmasti se lukemattomuus on ainoa syy miksi keskustelut naisten kanssa ei mene metsään.

    • Hippopotalamuz

      Omalla kohdalla kanpaaja/kosmetologi ja pt on olleet niitä, mitä miehet arvailee. Lottoan, että johtuu siitä, kun tykkään laittautua ja pitää ulkoisesti huolta itsestäni.

      En osaa tuota ottaa loukkauksena, vaikka koulutus on kaukana noista. Otan kohteliaisuutena.

      Kaikesta sitä osaa ongelman tehdä.

      • irtisanoverkkosi

        Miksi ujoatm32 näyttelet naista? Kirjain n sanassa kampaaja paljasti.
        Se sun koulutus on kyllä kaukana noista. Peruskoulu, eli elämäm kova koulu.


      • multipelle
        irtisanoverkkosi kirjoitti:

        Miksi ujoatm32 näyttelet naista? Kirjain n sanassa kampaaja paljasti.
        Se sun koulutus on kyllä kaukana noista. Peruskoulu, eli elämäm kova koulu.

        Hän voisi tehdä uuden gallubin tai lähteä ulos vain ne kenkät jalassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      73
      3236
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2545
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2176
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2095
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      2002
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1624
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1600
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1293
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1218
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1113
    Aihe